Ohrožený Bílý Muž Okamura a Kontroverze Kolem Jeho Osoby


15.03.2026

Tomio Okamura má policejní ochranku. Hnutí SPD přitom ještě nedávno tvrdilo, že Okamura ochranku nemá, navzdory tomu, že už tehdy na jeho předvolební akce Český jarmark dohlížela bezpečnostní agentura. Ta doprovází i volební kamion „Spďák“.

Jak nyní popsal server Novinky.cz, vedle najaté soukromé služby, na niž upozornil HlídacíPes.org, jde i o příslušníky Policie ČR. „Po dohodě s policií nemohu nic sdělovat,“ řekl Okamura na dotaz Práva, proč má dočasnou policejní ochranu. Dodal, že on o ni nežádal.

Jako místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura za normálních okolností nárok na trvalou policejní ochranu od státu nemá, jak HlídacíPes.org popsal už na konci srpna. Výjimkou je situace reálného nebezpečí nebo hrozby, kdy policie může poskytnout tzv.

Tomio Okamura v posledních dvou měsících zaplavil své sociální sítě fotografiemi z kontaktní kampaně. Prezentuje je tak, že kamkoli přijede, má „obrovskou podporu“. Co už tolik vidět není, je fakt, že fotky s rozjásanými příznivci jsou pořizovány pod přísným dohledem Okamurova bezpečnostního doprovodu.

Jak snímky ukazují, stejní ochránci se po boku Okamury objevili třeba na tak vzájemně vzdálených místech jako jsou Brno, Ostrava či Prostějov. Těžko šlo tedy o příznivce SPD, kteří šli náhodou kolem. Nedávné veřejné akce T. Okamury (Ostrava, Brno, Plumlov, Krnov), ochranka vždy v pozadí.

Čtěte také: Rizika mobilních aplikací a Wi-Fi

Na image muže bez ochranky, který se nemusí bát davů, přitom Okamura dlouho stavěl. Ten mimochodem dlouhou dobu až do letoška vydával kandidát za SPD do sněmovních voleb v Praze a jeden z hlavních autorů volebního marketingu SPD Jan Čížek.

Na dotaz HlídacíPes.org nechtěl Votápek bezpečnostní služby poskytnuté SPD komentovat.

Trestní Stíhání Tomia Okamury

Sněmovna ve středu vydala předsedu SPD Tomia Okamuru k trestnímu stíhání kvůli loňskému zveřejnění plakátů s menšinami a uprchlíky, které podle policie podněcují k nenávisti vůči skupině osob. Okamurovi hrozí až tři roky vězení.

Tomia Okamuru si ke stíhání vyžádala policie začátkem ledna. A to kvůli loňské billboardové kampani SPD, která se vztahovala ke krajským volbám a která mířila proti migračnímu paktu Evropské unie. Objevil se na nich například muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a s textem, že „nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu“.

Pro vydání šéfa SPD hlasovalo 81 poslanců z řad vládních stran a opozičních Pirátů. Proti se naopak vyjádřili zákonodárci Okamurova hnutí a hnutí ANO.

Čtěte také: Ohrožení orangutani: Podrobná analýza

Okamura po hlasování předstoupil před novináře a ukázal tabulku s nápisem „Neodvolám“. Zdůrazňoval, že bojuje nejen za sebe, ale obecně za svobodu slova.

„Poslanci vládní koalice včetně Pirátů mě hlasováním vydali k trestnímu stíhání, kde mi hrozí 3 roky vězení, za protiimigrační plakát. Budu dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova,“ zdůraznil.

Ve čtvrtek ve vysílání Českého rozhlasu označil své vydání za politický proces na základě trestního oznámení z vládní koalice. „Letos je volební rok, vládní koalice se snaží nějakým způsobem diskreditovat hlavního představitele opozice, umlčet mě. Ale já se umlčet nenechám,“ uvedl.

Ohradil se také proti tomu, že je kampaň SPD rasistická, jak to vnímají zástupci vládní koalice. Podle něj o rasismu mluví lidi, kteří nikdy rasismus nezažili.

„Já jsem po mamince Moravák a po tatínkovi z Japonska, mám šikmé oči, jsem míšencem dvou ras. Já vím na každodenních zkušenostech, co je to skutečný rasismus, toto nemá s rasismem nic společného. Na základě oficiálních německých statistik, francouzských statistik, migrační pakt EU - na základě něj migrují pouze afričtí a muslimští migranti.

Čtěte také: Jak se chránit při práci s křovinořezem

„Po jednání mandátového a imunitního výbor Poslanecké sněmovny to vypadalo, že se do vydání Tomia Okumary ostatním zákonodárcům moc nechce. Výbor nepřijal ani doporučení, ani odmítnutí vydání. Při hlasování na plénu se počítalo s tím, že každý jedinec bude zvažovat hlasování podle svého svědomí. Nakonec zvítězila stranická disciplína a podle příslušnosti k danému klubu zvedli poslanci ruku pro nebo proti vydání. Neznamená to, že by většina odsoudila Tomia Okamuru, pouze umožnila policii pokračovat v práci. Trestní stíhání může pokračovat a v tuto chvíli není zdaleka jisté, že skončí obžalobou a potom pravomocným rozsudkem. U většiny poslanců převážil nakonec názor, že nemají být soudci a další postup mají nechat na policii.“

„Tomio Okamura se podle očekávání staví do pozice bojovníka za svobodu slova. Ta je zaručena v Listině základních práv a svobod. Zároveň je tam dodatek, že může být zákonem omezena, pokud by došlo k ohrožení svoboda a práv někoho jiného, nebo by to bylo potřeba k zajištění bezpečnosti země, nebo k ochraně veřejného zdraví a mravnosti. Policie tedy nyní bude shromažďovat důkazy k tomu, zda billboardová kampaň byla v rámci zákona. Tomio Okamura už nyní trestní stíhání využívá k tomu, že jde o snahu zlikvidovat jeho osobu a také SPD. Snaží se tím mobilizovat určitý typ voličů a přispět tím, k lepšímu výsledku v blížících se sněmovních volbách.“

„Toto označení může vyvolávat vzpomínky na vykonstruované procesy v padesátých letech minulého století v době totalitního komunistického režimu. To pochopitelně není případ Tomia Okamury. Přesto jeho stíhání souvisí s politikou. Týká se totiž kampaně před krajskými volbami a také toho, že se z ní musí odpovídat politik. A protože je Tomio Okamura poslancem, museli rozhodnout o možnosti trestního stíhání ostatní zákonodárci.

Kontroverze Kolem Kampaní SPD

Policie ČR požádala o souhlas k trestnímu stíhání 7. ledna 2025. Vyšetřování se týká dvou předvolebních plakátů SPD z kampaně před krajskými volbami v roce 2024. První z nich, nazvaný „Chirurgové z dovozu“, zobrazoval muže tmavé pleti se zakrváceným nožem a odkazoval na migrační politiku.

Kontroverze vyvolal před loňskými krajskými a senátními volbami zejména plakát SPD proti migračnímu paktu EU. Byl na něm muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem “Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‘chirurgové’ z dovozu”. Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Padla trestní oznámení.

Okamura opakovaně odmítl spojování SPD s rasismem či xenofobií, kampaň označil za alegorii. Na dalším plakátu, kvůli kterému podala trestní oznámení organizace ROMEA s několika romskými osobnostmi, kouří dva romští chlapci cigaretu. Snímek vytvořila umělá inteligence.

Volební kampaní SPD se zabývaly i soudy. Advokátka Pavla Krejčí a další lidé, které zastupovala, se u soudů v různých krajích domáhali toho, aby ochránily čestnost kampaně a zakázaly plakáty využívat. Krajské soudy návrhům nevyhověly. Šlo by o mravní ohrožení výchovy mládeže.

Reakce na Osobu Tomia Okamury

Tak reagoval generál Petr Pavel na dotaz, zda by hypoteticky jmenoval šéfa SPD Tomia Okamuru ministrem školství. Ta se v superdebatě na CNN Prima NEWS vztahovala k tématu nastavení mantinelů prezidentských pravomocí v otázce jmenování členů vlády.

„To je hodně silný příběh. Tady bych to viděl opravdu jako bezpečností riziko i možná jako mravní ohrožení výchovy mládeže,“ řekl Pavel po chvilce zamyšlení s nadsázkou.

Okamura vzápětí reagoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Nepochopil jsem, když Petr Pavel urazil SPD, že jsme prý mravním ohrožením mládeže. Nás volí přes 500 tisíc lidí. Náš kandidát (Jaroslav Bašta) je chartista a politický vězeň. Okamura později doplnil, že má „Pavel asi nějaký osobní problém“.

Policie obvinila dva muže ze severu Čech kvůli videonahrávce, na které jeden z nich vyhrožuje pobodáním šéfa SPD Tomia Okamury. Druhý obviněný nahrávku živě vysílal na sociální síti. V případě odsouzení jim hrozí až tři roky za mřížemi.

„Všichni do boje proti Okamurovi, vezmeme si nože a budeme ho bodat“. „On mě požádal a začal tam mluvit, ale prostě neměl data a nemyslel to vážně,“ uvedl Bílý pro Deník N. „Mártha je hrozně moc srdečný člověk a je moc hodný. On by si to ve skutečnosti nedovolil.

tags: #ohrožený #bílý #muž #okamura

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]