Antropická Stanoviště Malakofauny a Definice Karsologických Systémů


08.03.2026

Tento článek se zabývá definicí antropických stanovišť malakofauny a karsologickými systémy. Popisuje definici číselníku karsologických systémů a přiřazení příslušného jevu do karsologického systému. Dále se zaměřuje na generování bodové GIS vrstvy a možnosti zápisu hodnot historických údajů o objektech.

Karsologické Systémy a Jevy

Systém umožňuje definovat číselník karsologických systémů a přiřadit příslušný jev do karsologického systému. Objektu lze přiřazovat záznamy v relaci 1:N. Typické je např. poznatky pod různými regionálními kódy a čísly.

Použito karsologické členění dle Hromas J., Bílková D. (1998): Jeskyně a krasová území České republiky. Přehledná mapa 1: 500 000 s doprovodným textem. - Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky a Kartografie Praha a.s., 2 s., Praha. Karsologické členění je rozděleno na - Jednotku, Oblast a skupinu.

Identifikace a Lokalizace Jevů

Systém generuje bodovou GIS vrstvu krasových a pseudokrasových jevech. Ukazuje souřadnice bodu v souřadném systému S-JTSK. Souřadnice bodu v souřadném systému WGS-84 lze zobrazit pomocí tlačítka. Nadmořská výška podle DEM10 (m n. m) a nadmořská výška skutečná (m n. m.): editační pole, do něhož je možné vložit hodnotu získanou např. konkrétním vchodu.

Atributy a Dokumentace

Krasové a pseudokrasové jevy jsou popsány popisnými atributy (autor, datum, forma, režim a lokalizace). K objektu lze přiřadit fotodokumentace, digitální mapové dokumentace a digitální ostatní dokumentace.

Čtěte také: Hortenzie řapíkatá - tipy pro pěstování

Práce s Formuláři a Číselníky

Na formuláři je jako podklad ortofotomapa, které je možno přemísťovat či minimalizovat. Uživatel má možnost výběru hodnot z předem definovaného číselníku (označenou položkou). Pro jeskyně je k dispozici výběr hodnot z předem definovaného číselníku u následujících parametrů: Název karsol.

Metody Určení Polohy

Poloha jevu může být určena různými metodami:

  • Geodetické zaměření (3. resp. 4. třída přesnosti)
  • Geodetické zaměření na stabilizovaný bod (3. resp. 4. třída přesnosti)
  • Ostatní způsoby určení polohy bez uvedení přesnosti (např. katastrální území)
  • Digitální model reliéfu ČR 5. DEM10 v m n. m n.

Historické Kódy a Anonymizace

Systém umožňuje definovat historické kódy krasových a pseudokrasových jevů. Pro anonymního uživatele JESO je dostupná možnost zobrazení pseudokrasového jevu.

Prefix KS a Karsologické Členění

Primárnímu jevu (hlavní jeskyně, ponor atd.) je přiřazen prefix KS. Volba prefixu je zvolena podle vyplněné hodnoty Geneze jevu. Jedná se o jevu a pořadovém čísle jevu v příslušném karsologickém členění.

Čtěte také: Ne každé opuštění je přestupek

Čtěte také: Český Těšín: Dopravní uzel

tags: #antropické #stanoviště #malakofauna #definice

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]