Organizace Arnika aktivně usiluje o ochranu životního prostředí a podporuje obce v oblasti odpadového hospodářství. Podle Plánu odpadového hospodářství ČR pro roky 2015 až 2024 jsou obce a města povinny každý rok zveřejňovat informace o možnostech prevence a minimalizace vzniku komunálních odpadů a zveřejňovat výsledky svého odpadového hospodaření. Dále obce musí dodržovat hierarchii nakládání s odpady, odpadům předcházet.
Arnika se rozhodla obcím s plněním těchto povinností pomoci vydáním manuálu, který téma prevence shrnuje a ukazuje příklady dobré praxe. Trvalá osvěta a motivace obyvatel je podle nás krokem, který může produkci odpadů v obcích výrazně snížit.
Arnika se také aktivně věnuje ochraně přírody a krajiny. Chráníme přirozený charakter vodních toků, oponujeme ničení řek ve jménu „ekologické“ vodní dopravy. Podporujeme zavádění soustavy Natura 2000 a udržení přírodní rozmanitosti - biodiverzity - údržbou cenných lokalit v Českém Středohoří.
Organizace Arnika kritizuje zvyšování kapacit pro spalování a energetické využití odpadu v tuzemsku. Podle spolku je to zbytečné a hrozí, že nedostatečně využitá zařízení budou v budoucnu likvidovat odpad ze zahraničí. Zástupci Arniky na tiskové konferenci uvedli, že současný odpadový zákon takovému postupu "otvírá vrátka". Požadují také neschválení nových kapacit v teplárnách v Českých Budějovicích a v Plané nad Lužnicí a zrušení povolení pro zařízení na energetické využití odpadu na Mělnicku.
Arnika upozorňuje na rizika spojená s pálením odpadu v domácích topeništích. I když se spálení odpadu může jevit jako bezstarostná a rychlá forma jeho likvidace, v žádném případě tomu tak není. Pálením odpadu vytváříme množství velmi jedovatých látek, které následně ohrožují naše zdraví i zdraví naší rodiny nebo sousedů.
Čtěte také: Vše o recyklaci
Myslíte si občas, že na úřední židli sedí blázen? Dozvěděli jste se, že kolem Vaší zahrady má vést nová dálnice; že krásný výhled a čistý vzduch Vám má pokazit spalovna odpadů nebo že se za Vaší vesnicí chystá otevření nového lomu? Víte, že to bude velký zásah do Vašeho životního prostředí a bojíte se, že proti němu nic nezmůžete? Obraťte se na nás.
Čtěte také: Rychlá a levná likvidace dřevěného odpadu
Čtěte také: Nakládání s nebezpečnými odpady
tags: #arnika #letak #paleni #odpadu