Brutal Assault a Udržitelné Třídění Odpadu


08.10.2025

V josefovské pevnosti proběhl svátek všech metalových nadšenců - festival Brutal Assault. Letošní ročník byl už osmadvacátý a ujít si ho nenechalo více než dvacet tisíc hudebních fanoušků z celého světa. Festival Brutal Assault, který se každoročně koná v historické pevnosti Josefov na Náchodsku, patří k již tradičním zastávkám většiny příznivců tvrdé hudby, kteří se sem sjíždějí ze všech koutů světa. Na místě tak byli návštěvníci ze Spojených států, Mexika, Indie nebo i Kolumbie. Některým z nich trvala cesta i několik dní.

Láká je sem především unikátní propojení historického objektu z osmnáctého století s metalovým žánrem. Letošní ročník si pro návštěvníky bývalé vojenské pevnosti přichystal více než 150 kapel a interpretů jak zahraniční, tak i tuzemské scény, kteří se během pěti dnů vystřídali na celkem pěti pódiích.

Na letošním Brutalu narazíte na několik novinek, kterými se festival snažíme udělat ještě ohleduplnější k životnímu prostředí, což je náš dlouhodobý cíl. Hlavní novinka se týká systému třídění a využití odpadu v areálu i kempech. Všude tu narazíte na nové speciální třídící nádoby vyrobené z recyklovaného materiálu.

Systém ukládání odpadu je stejný, na jaký jste zvyklí ze svého bydliště: nádoby jsou barevně odlišené a srozumitelně popsané informacemi, který odpad kam patří. Roztříděný odpad budeme maximálně využívat - například z bioodpadu, kam patří i naše eko-nádobí, se bude vyrábět bioplyn, který nahrazuje klasický plyn. Plasty nám pak specializovaná firma dále třídí, aby se maximálně využily a příští rok se dočkáte i speciální edice merche vyrobené z recyklovaných materiálů z plastů vytříděných na festivalu.

Do dalšího oběhu a recyklace pak míří samozřejmě i sklo, papír nebo kovy, maximálně zpracováváme i gastro odpad ze stánků jako zbytky jídel nebo oleje. Informace o třídění odpadu na festivalu najdete v naší festivalové brožuře i aplikaci. Na místě pak budeme mít celou dobu stánek projektu Rolling Waste Fakulty životního prostředí Zemědělské univerzity v Praze, kde dostanete veškeré potřebné informace k třídění, minimalizaci odpadu a budete se moci zúčastnit i různých ekologických workshopů.

Čtěte také: Třídění odpadu krok za krokem

Na festivalu také můžete podpořit naše další ekologické projekty - Brutal Forest. Tento les vysázený fanoušky Brutalu v posledních dvou letech roste v několika lokalitách u Hradce Králové a letos na podzim budeme vysazovat dalších několik tisíc stromů. Další výsadbu můžete podpořit nákupem eko-třiček s motivem Brutal Forest, které budou na festivalu k dostání.

Není přitom bez zajímavosti, že tento festival je letos poprvé zapojen do projektu Čistý festival a usiluje o získání tohoto titulu. Soutěž se týká třídění odpadu přímo na festivalu. Myšlenka třídění odpadů na českých festivalech a akcích pod širým nebem vznikla v české autorizované obalové společnosti EKOKOM v roce 2007. EKOKOM má v Česku na starosti zajištění třídění a zpracování odpadu nebo zajišťuje barevné kontejnery do měst a obcí. Díky tomu je zajištěno třídění odpadu a jeho zpracování na více než dvou desítkách hudebních festivalů a akcí. Do klání se zapojil i nedávný Rock For People v Hradci Králové.

Zapojit se může každý. Na stánku Čistého festivalu Zelený bod můžeš třídit za odměny. Za každých 10 plastů (kelímky, pet láhve, sáčky apod.) nebo 20 neznečištěných papírů návštěvník získá jeden bod, který může vyměnit za dárek. Body lze také střádat a na konci vyměnit za hodnotnější odměny.

Udržitelnost a ekologie jsou pro nás jedny z nejzásadnějších témat spojených s Brutal Assaultem, proto vám i letos přinášíme přehled novinek, které v tomto ohledu letos zavádíme!

  • V kempech i areálu dále zvyšujeme množství tříděných nádob, který tak bude přibližně o 100 více, než vloni - tím dále zvyšujeme komfort návštěvníků a možnost třídění odpadu. Samotné designové nádoby jsou vyrobené z recyklovaného plastu.
  • Nově budou v areálu ve stáncích s alkoholem opakovaně použitelné kelímky i na panáky, čímž z festivalu odstraňujeme poslední jednorázový plast.
  • Kromě klasického odpadu recyklujeme i nedopalky. Návštěvníci budou mít k dispozici designové kapesní popelníčky ve tvaru rakve a po areálu budou nádoby na vysypávání popela/nedopalků. Z nich se bude vyrábět speciální hnojivo biochar. Náplně z elektronických cigaret budou mít sběrné místo na stánku Philip Morris.
  • K dispozici je široký výběr gastronomie, včetně té udržitelnější, tedy veganské a vegetariánské
  • Ve spolupráci s Fakultou životního prostředí Zemědělské Univerzity jsme si pro vás připravili ekologický vzdělávací program, kterého se můžete zúčastnit ve stánku fakulty na zelené louce
  • Stále běží i projekt Brutal Forest - výsadba lesa v okolí Hradce Králové, který má v tuto chvíli již přes 10 000 stromů.

Věříme, že tyto ekologické novinky na Brutalu přispějí k ještě většímu pohodlí (zejména v kempech) a že primární třídění, další využívání odpadu i jeho minimalizace se zároveň stanou samozřejmostí i mimo festival.

Čtěte také: Třídění odpadu v českých domácnostech

Čtěte také: Jak správně třídit směsný odpad

tags: #brutal #assault #třídění #odpadu

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]