V Czech Photo Centre milujeme přírodu a prostřednictvím fotografií uchováváme její krásu pro další generace. Uvědomujeme si sílu vizuálního sdělení a zásahu, který může mít. Ve spojení s prestižní novinářskou soutěží Czech Press Photo, kterou organizujeme, sdružujeme nejlepší české a slovenské fotografy přírody.
Jsme přesvědčeni o tom, že o přírodu je nutné pečovat. Proto chceme dlouhodobě dělat vše proto, aby si lidé již od svého dětství uvědomovali, že jsou součástí přírody, aby byli seznámeni s jejími krásami a mohli si k ní vytvořit silně pozitivní vztah. Prostřednictvím fotografií chceme sdělovat, že mají zodpovědnost za stav krajiny ve svém okolí, a že nečinnost není řešením ke zlepšení kvality přírody a krajiny. K tomuto účelu organizujeme výstavy, přednášky, workshopy.
Stěžejním projektem je v roce 2017 založená soutěž pro české a slovenské fotografy Czech Nature Photo. Czech Nature Photo je nová soutěž spadající pod obecně prospěšnou společnost Czech Photo, a která představuje a hodnotí nejlepší snímky živé přírody domácích autorů. Soutěž prezentuje přírodu celého světa, tak jak ji vidí naši fotografové. Czech Nature Photo chce sdělovat, že každý z nás má zodpovědnost za stav přírody na celé naší planetě. Soutěž je určena jak profesionálním, tak pokročilým amatérským fotografům.
Přihlášené snímky hodnotí renomovaná porota sestavené z odborníků fotografie i vědeckého světa. Soutěž Czech Nature Photo, do které se každoročně hlásí fotografové z Čech i Slovenska, zná své vítěze. Porotu nejvíc zaujal snímek zimní přírody od Vojtěcha Schmidta. Vítěznou fotografií se stal zimní snímek Vojtěcha Schmidta.
Autor vítězné fotografie Czech Nature Photo Vojtěch Schmidt vzpomíná: „Fotografie vznikla za polárním kruhem, kam jsme původně s kamarády jeli fotit polární záři, ale zatáhlo se, přišla mlha a fotili jsme mlhu a najednou se tam objevil bělokur, což je v podstatě taková polární slepice. Krásně mi tam zapózoval, takže to byl takový nečekaný moment, příjemné překvapení.“
Čtěte také: Udržitelné cestování v Česku
Czech Photo vyhlašuje jubilejní 10. ročník. Členkou poroty 10. ročníku je hvězda světové přírodní a dokumentární fotografie Ami Vitale a ve spolupráci s Canon je vyhlášena speciální kategorie zaměřená na ochranu vody.
Výstava Czech Nature Photo představí jedinečné snímky přírody z celého světa, pořízené fotografy z České republiky a Slovenska. Oceněné a vybrané fotografie zachycují fascinující krásu zvířat, rostlin i krajiny a zároveň upozorňují na důležitost ochrany přírody, která nenávratně mizí.
Soutěžní snímky byly vybrány renomovanou mezinárodní porotou složenou z odborníků na fotografii i přírodní vědy. Devátý ročník výstavy Czech Nature Photo se letos koná na místě nejprestižnějším - v Tereziánském křídle Pražského hradu, ve spolupořadatelství Czech Photo a Správy Pražského hradu. Letošní 9. ročník se poprvé koná na Pražském hradě a přináší unikátní výběr - kromě aktuálních vítězných snímků jsou k vidění i nejlepší fotografie z předchozích let. Nechybí ani sekce fotografií od mladých autorů ze základních a středních škol.
Mezinárodní porotu nejvíce zaujal snímek fotografa Vojtěcha Schmidta, který zachytil přírodu za polárním kruhem. Vítěze vybrala mezinárodní porota, v níž zasedal i ve světě oceňovaný španělský fotograf a biolog Javier Aznar González de Rueda. Výstava obsahuje všechny oceněné a další vybrané fotografie.
Do aktuálního ročníku se přihlásilo 231 soutěžících, kteří porotě zaslali téměř 2000 snímků. Do čtvrtého ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 98 soutěžících, kteří zaslali téměř 1000 snímků.
Čtěte také: Zvýšení podílu OZE v Česku
Výstava se koná pod osobní záštitou paní Evy Pavlové, manželky prezidenta republiky. Vstup je z Jižních zahrad nebo Býčím schodištěm z III. nádvoří. S výstavou se pojí doprovodný program, který se bude konat v prostorách expozice. Vedle pracovních listů určených pro děti se budou ve dnech 29. 4., 13. 5., 27. 5. a 16. 6. konat komentované prohlídky výstavy s kurátory výstavy a oceněnými fotografy. Největší akce se uskuteční 7. června - Den s Czech Nature Photo, kdy po celý den v prostorách výstavy v Tereziánském křídle budou nejlepší čeští fotografové přírody hovořit o své tvorbě a zároveň se budou konat komentované prohlídky.
Objevte fascinující svět přírody skrze objektiv na výstavě Czech Nature Photo na Pražském hradě od 23. dubna do 17. Výstava se koná od 23. dubna do 17. Na výstavu se dostanete vstupem z Jižních zahrad nebo Býčím schodištěm z III.
„Lidé mohou vidět fotografie ze všech kategorií, ať už jsou to ptáci, savci, obojživelníci a krajina, rostliny a houby, vlastně všechno, co nám nejenom česká příroda nabízí za svoje poklady.“
Výstava představuje nejen ty nejlepší fotky přírody a zvířat, ale upozorňuje také na důležitost ochrany přírody.
Výstavou Czech Nature Photo se otevírají nové výstavní prostory na Letišti Václava Havla Praha. Prostřednictvím snímků od profesionálních i pokročilých amatérských fotografů…
Čtěte také: Greenpeace ČR - financování
Výstava vybraných fotografií z prvního oficiálního ročníku soutěže je k vidění v pražské zoologické zahradě od 22. května do 15. července 2018. Soutěž Czech Nature Photo není jen o vystavených fotografiích, ale snaží se návštěvníky všech generací motivovat k aktivnímu zájmu o přírodu.
„Každý rok se objevují noví fotografové a my to máme ještě trošku obhospodařené tím, že máme souběžně soutěž, která se jmenuje Czech Photo Junior, která je zaměřená na děti ze základních škol a středoškoláky, takže si vychováváme i podhoubí fotografů,“ popisuje ředitelka Czech Photo Veronika Souralová.
V rámci výstavy i prohlídky expozic botanické zahrady se i vy můžete přesvědčit, že ochrana přírody má smysl. Výstava se koná v nově vybudovaném výstavním sále v centrální části zahrady blízko expozice Ornamentální zahrada od 21. července do 1. října. Zahrada je dostupná několika způsoby, avšak nejpohodlnější je využít MHD.
Ami Vitale představuje projek Wild Hope - Přehodnocení našeho vztahu k přírodě, večer plný poutavého vyprávění, který oslavuje hluboké spojení mezi lidmi a planetou, kterou…
tags: #Česko #fotografie #přírody