Plán na snižování emisí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR


27.03.2026

Česká republika bude mít nový plán v oblasti energetiky a klimatu, který umožní splnit její závazky v oblasti snižování emisí v rámci Evropské unie. Příslušnou aktualizaci schválila vláda Petra Fialy ve středu 18. prosince 2024 na své poslední řádné schůzi v letošním roce.

Vláda schválila aktualizaci Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu na období 2021 až 2030. Strategický dokument nepřináší žádné nové povinnosti, ale shrnuje opatření, která jsou nutná provést, aby Česká republika splnila už přijaté závazky v oblasti snižování emisí skleníkových plynů a z toho vyplývající nezbytné modernizace energetiky. Přijaté kroky mají zajistit, že Česko své závazky splní v intencích klimatických cílů EU. Zároveň jsou příležitostí pro celou českou ekonomiku.

Klíčové aspekty Vnitrostátního plánu

Mezi nejdůležitější opatření plánu patří například:

  • Další rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, především větrné energetiky
  • Dekarbonizace centrálních výroben tepla
  • Rozvoj jaderné energetiky včetně využití středních modulárních reaktorů

Program Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství

Kabinet odsouhlasil také dokumentaci programu Strategické investice pro klimaticky neutrální hospodářství a rozhodl, že na tento program půjde v letech 2025 až 2034 ze státního rozpočtu celkem 24 miliard korun. Program má přispět k hospodářskému rozvoji Česka a urychlit investice do odvětví, která jsou strategická pro přechod na klimaticky neutrální hospodářství. Ministerstvo průmyslu a obchodu odhaduje, že program umožní během svého trvání získat strategické investice za nejméně sto miliard korun.

Umožní podpořit investice soukromých podnikatelů, které mohou být realizovány například na infrastrukturně vybavených plochách připravených Státní investiční a rozvojovou společností, čímž pomohou naplnit účel takto připravené infrastruktury.

Čtěte také: Přírodní barvy

Aktualizace Vnitrostátního plánu - Detaily a proces

Návrh aktualizace Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu byl zpracován na základě požadavku nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu a obsahuje cíle a politiky ve všech pěti rozměrech energetické unie na období 2021-2030 s výhledem do roku 2050. Stěžejní část Vnitrostátního plánu tvoří nastavení příspěvku ČR ke klimaticko-energetickým cílům EU v oblasti snižování emisí, zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie a zvyšování energetické účinnosti.

Do konce 1. pololetí 2024 bude probíhat iterativní proces s Evropskou komisí, předložení finální verze je plánováno do 30. června 2024. Pro přípravu konečné verze bude nad návrhem aktualizace Vnitrostátního plánu pokračovat odborná, veřejná a politická debata. Návrh bude také sloužit jako podklad pro aktualizaci Státní energetické koncepce a Politiky ochrany klimatu, jejíž konečné podoby budou promítnuty také do Vnitrostátního plánu.

Postoj Ministerstva životního prostředí

Dnes jmenovaný ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) řekl po dnešním jednání vlády, že jeho strana ani vláda nepopírají klimatickou změnu. Považuje ale za zbytečné ji označovat jako klimatickou krizi. Dodal, že je nutné stát na klimatickou změnu připravit, avšak racionálně.

„Jsme si plně vědomi toho, že ke klimatické změně dochází a že k ní přispívá i lidstvo. Evropská unie se na globální produkci emisí oxidu uhličitého podílí zhruba 5,6 procenta, Česká republika přibližně 0,34 procenta. Je nutné uvádět fakta v plném kontextu.

Financování a úspory

K úsporám v rozpočtu ministerstva řekl, že nejde o škrty v pravém slova smyslu, ale o úpravu financování příspěvkových organizací, které mají podle něj rezervy v celkové výši kolem 750 milionů korun. „Nedává smysl si půjčovat peníze a současně posílat finance na účty organizací, které je aktuálně plně nevyužívají,“ uvedl. Pokud by podle něj hrozilo, že prostředky těmto organizacím nebudou stačit, ministerstvo situaci vyhodnotí.

Čtěte také: Integrovaný plán pro klima a energetiku

Program Nová zelená úsporám

Na dotační program Nová zelená úsporám letos podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) mohou jít čtyři miliardy korun, možná víc. Vláda počítá s úvěry, záručními nástroji. Dotační program funguje od roku 2009 jako nástroj motivující majitele k renovacím bytového fondu a snižování spotřeby energií.

Státní energetická koncepce (SEK)

Státní energetická koncepce (SEK) je strategickým dokumentem vyjadřujícím cíle státu v nakládání s energií, v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje, zajištěním bezpečnosti dodávek energie, konkurenceschopnosti hospodářství a sociální přijatelnosti pro obyvatelstvo. Je zastřešujícím dokumentem pro českou energetiku s jasně artikulovanými prioritami a strategickými záměry státu v tomto sektoru a má poskytovat investorům, občanům a státní správě stabilitu v dlouhodobém měřítku. SEK 2015 identifikuje pět strategických priorit, které mají přispět k plnění vrcholových cílů a mezi kterými figuruje i zvyšování energetické účinnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu každoročně vypracovává zprávu o pokroku dosaženém při plnění cílů a závazků energetické účinnosti.

Čtěte také: Emise zlatých mincí v ČR

tags: #plán #na #snižování #emisí #ministerstvo #průmyslu

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]