Už máte svoji softshellku? Že ne? Pak si ji určitě pořiďte. Hodí se pro všechny venkovní aktivity v jarních nebo podzimních měsících i na procházky po městě i v přírodě. Jsou odolné proti větru a dešti a některé jsou vybavené i lehčím zateplením z fleecu, takže vás i příjemně zahřejí.
Softshellový kabát nebo bundu si můžete koupit v mnoha vzorech i barvách, s kapucí i bez kapuce. Máte raději volnější střih, nebo dáte přednost bundám, které kopírují ženské křivky? I v tomto případě máte na výběr.
Dámská softshellová bunda CRAFT CORE Nordic Training je primárně určena pro běžecké lyžování. Dámská softshellová bunda vysoce technicky propracovaná, určená na skitouring aktivity a nejen na ně. Elegantní a funkční volba na jaro i podzim. Lehký, hřejivý softshellový kabát, šitý na postavu.
Dámská nepromokavá bunda od firmy Black Diamond Stormline Stretch Anorak si má dle výrobce poradit s jakýmkoliv počasím a díky technologii BD.dry je voděodolná, prodyšná a větruodolná. Bunda je ušitá ve střihu klokanka, přední polozip je voděodolný YKK Aquaguard s PU povlakem, švy jsou sešité a z vnitřní strany podlepené. Hlavní přední středová kapsa má po obou stranách YKK zipy, které již voděodolné nejsou. V této kapse najdete ještě jednu vnitřní kapsu, sloužící jako úložná kapsa a do této kapsy se dá sbalit celá bunda. Kapuce je kompatibilní s helmou, nastavitelné manžety a spodní lem pomáhají přizpůsobit střih.
Velikost jsem si zvolila S v barvě Foam green, jelikož nepodceňuji vrstvení oblečení, zvolila jsem bundu o velikost větší, než běžně nosím a musím říct, že jsem udělala dobře, bylo to jen tak tak. Bunda je lehká (235 g) a ve středové kapse je taková menší kapsa, do které se bunda krásně zabalí a nezabere ani moc místa. Vysoký límec vás dokonale chrání před studeným větrem, který na otevřených horských pláních pod horou Ushbou dokáže být velice nepříjemný.
Čtěte také: Stylové ledvinky z eco materiálů
Při transportech využívám Stormline Stretch Anorak spíše jako městskou bundu. Musím říct, že bunda je velice slušivá, i když jsem si vzala o velikost větší, sundavání a nandavání mi občas dělá problémy. Ono to oblékání přes hlavu je takové specifické a chce to podle mě akorát najít ten správný grif. Na letišti jsem při letištní kontrole udělala jednu chybu, bundu jsem schovala do tašky s banány a jeden z nich zanechal na bundě černou stopu. Ve městě se v Anoraku cítím pohodlně. I přes sportovní vzhled dobře ladí s džínami i teniskami.
Během vysokohorské turistiky na sněžnicích, po hodině chůze při stoupání jižním svahem mi začíná být poněkud teplo, ale zase ještě není na to, aby si člověk bundu odložil. Marně hledám jakékoliv odvětrávací vychytávky. Žádný zip podél boku, nikde žádná schovaná odvětrávací kapsa. Nic. Postrádám i nějakou další kapsu třeba na rameni, kam si lze schovat pomádu na rty případně gumičku do vlasů atd. Musím uznat, že mě perfektně před větrem chrání. Opět musím vyzdvihnout límec, který je opravdu dostatečně vysoký.
Během lehké turistice na sněžnicích, po půlhodině chůze začínám mít v bundě Anorak pocit jako když jsem ve skleníku. Přijde mi, že vůbec nedýchá, a tak si odkládám vrstvu pod bundou, která je v oblasti rukávů a ramenou mokrá. Nedokážu vyhodnotit, zda Anorak propustil vodu, nebo se to zapařilo díky ne úplně optimální prodyšnosti v tomto počasí. Po příchodu na horskou chatu však musím ocenit jeho rychleschnoucí schopnosti a po krátkém obědě je již krásně suchá a my můžeme vyrazit zpět do Mestie.
Stormline Stretch Anorak je na ferratě super. Pokud se budete potřebovat na ferratě přiobléknout, lehce a hravě bundu oblečete i s nasazenou helmou. Díky nastavitelné kapuce si jí hravě stáhnete a díky tomu budete perfektně chráněni před větrem i deštěm. Vysoký límec při stáhnutí kapuce perfektně zaizoluje. Pohyb v bundě na ferratě zvládám s lehkostí, přijde mi, že bunda se pěkně přizpůsobuje pohybu.
Bundu jsem vyprala na 40 °C v pračce, bez speciálního pracího prostředku. Po vyndání z pračky jsem bundu dala uschnout na ramínko a opět mě překvapila rychlost uschnutí. Bohužel, některá znečištěná místa na bundě zůstala.
Čtěte také: Kalhoty 2v1 - ideální do přírody?
Anorak od Black Diamondu v barvě Foam green bych hodnotila tak, že je to super volnočasová a městská bunda, kterou lze využít na procházky do přírody, při skalním lezení nebo na ferraty. Pokud vás zastihne déšť během vašich outdoorových aktivit, Anorak poslouží jako pláštěnka. Díky nízké hmotnosti a super systému sbalitelnosti si Anorak rozhodně najde místo v batohu a vy můžete mít bundu rychle po ruce. Já osobně jsem ráda, že tuto bundu mohu využít např. při lezení na ferratách.
Nenecháte si svá outdoorová dobrodružství narušit mrazem, deštěm ani větrem? Tak to máte náš obdiv! Určitě se ale do nepřízně počasí nevrháte jen tak v tričku a máte buď na sobě, nebo alespoň v batohu připravenou kvalitní bundu do hor. A právě těm se v tomto článku podrobněji věnujeme. Bunda je parťák, na kterého musí být při vašich outdoorových dobrodružstvích spoleh. Proto jsme se dali do práce a našli jsme ty nejlepší modely, které bychom se ani my sami nebáli obléct na horský výšlap, ferraty, trekking nebo na mrazivou procházku městem.
Zajímalo nás, jak dobře bunda hřeje, jak odolává dešti a větru, zda je pohodlná i jaké vychytávky pro outdoorové nadšence nabízí. A našli jsme top 10, které splnily naše náročné požadavky.
Za nejlepšími dámskými nepromokavými bundami, které se dostaly do naše výběru, si stojíme. Vybírali jsme totiž opravdu pečlivě. Zajímala nás voděodolnost, prodyšnost, izolace, ale také hmotnost bundy a pohodlí při nošení. Abychom zajistili objektivnost našeho výběru, prozkoumali jsme nespočet uživatelských recenzí i názory odborníků.
Univerzální nepromokavá bunda je často to, co u nás hledáte. A liberecký Direct Alpine se k tvorbě takového kousku postavil čelem. Přišel s bundou Deamon a my jsme ji samozřejmě museli obratem otestovat. Membránová bunda je kus oblečení, který v devadesátých letech pro mnohé z vás i nás symbolizoval revoluci v oblékání do přírody. Prodyšnost, nepromokavost a poměrně dobrá sbalitelnost byly vlastnosti, které mohl mít do té doby člověk u jednotlivých kusů oblečení, ale ne u jednoho zároveň.
Čtěte také: Dámské boty do přírody: Kompletní průvodce
Na představení kolekce pro zimu 2020/2021 v libereckém sídle populární firmy Direct Alpine jsme si slibovali od antracitové a modré bundy Deamon, která vypadala opravdu jednoduše a perfektně funkčně zároveň. Pojďme se „démonovi“ podívat na zoubek a zjistit, jestli míří Direct Alpine Deamon stále přímo do horského prostředí!
Univerzální nepromokavá bunda pro pohyb v horách. Nový přírůstek do horské kolekce Direct Alpine. Bunda vhodná na lezení či na skialpinismus. S váhou 474 g je tak dobrým kompromisem mezi odolností a hmotností. Nový atletický střih s vylepšenou konstrukcí kapuce vám poskytne dostatečnou oporu při horských dobrodružstvích po celý rok.
Deamon s námi vyrazil na lyžařské túry po Jeseníkách, podzimní turistiku v Beskydech, ale taky jsme jej zabalili do Vysokých Tater, kde došlo jak na skialpy, tak i na lezení. Při balení jsme s Ondrou neměli pocit, že by bunda byla pro danou příležitost „příliš“ a párkrát jsme za ni byli opravdu rádi.
Deamon při svém představení působil v nabídce Direct Alpine trochu nepatřičně. Ve výkladní skříni liberecké firmy se do té doby vyjímaly hlavně ultra-technické modely. O to víc byl jednoduchý střih i design bundy Deamon tak trochu šok. Jednolitá barva jen s kontrastními zipy, dvě kapsy a hotovo. Ale po pravdě, tohle byla nejen voda na náš mlýn (v Hanibalu často prosazujeme heslo "v jednoduchosti je síla") ale bylo i nasnadě, kam Direct Alpine Deamon míří - je to přímá konkurence obdobně zaměřených bund, jako je Tilak Stinger Pro nebo High Point Protector.
Bunda je doopravdy jednoduše střižená a to se pozitivně projevuje na dvou věcech - hmotnost, která je pod 500 g, a na ceně, která je hodně konkurenčních 8,5 tisíce. Na praktickém použití se to ale zásadně neprojevuje. Na bundě opravdu najdete to, co potřebujete, a ještě trochu něco navíc. Zakončení rukávů suchým zipem, stahování spodního lemu, to jsou standardní věci. Kapuce kompatibilní s přilbou taky, je hezky stavitelná, zároveň ale, když ji chcete nasadit s přilbou, musíte lehce porozepnout límec.
Umístění kapes je skvělé, stejně tak i odvětrání pod pažemi. Absence ostře střižených výrazných dílů a volba jednobarevné varianty dělá z bundy elegantní kousek, který se dá vzít v klidu i do města.
U téhle bundy mě hned na první vyzkoušení zaujaly dvě věci: Velká kapuce do které se „nejen vleze“ lezecká helma, ale taky se s kapucí na helmě můžete ohlížet, upravit si stažení kapuce kolem přilby a i poté svobodně hýbat hlavou. Druhá věc, co mě u Deamonu zaujala, je střih. Ten je nabraný tak, abyste se pod bundu mohli opravdu pořádně navléct nebo pod bundu nacpat neúhledně slepené skialpinistické pásy. I tak Deamon nepůsobí jako nějaký pytel a žádná část bundy mi nepřekážela, i když jsem pod ní měl na sobě jen tenké triko s dlouhým rukávem.
Deamon od Direct Alpine na mě udělala dojem svou funkčností. Všechny aspekty budny působí robustně, což všichni jistě ocení. Tahle bunda na mě působí jako „držák“, co vás jen tak nezklame a nabídne vám všechny potřebné funkční prvky, které byste u takové bundy čekali.
Kombinace výše zmíněných faktorů pro mě dělá z Deamona opravdu univerzální bundu na cokoliv. Byť nejde o ten nejprodyšnější laminát s dechberoucími parametry, díky střihu, větrání a mírně strečovosti materiálu se bunda prostě dobře nosí, i když v ní konáte aktivity, při kterých se trochu potíte. Bunda zvládá dobře dýchat, o nepromokavosti mluvit ani nemusíme, tak je spolehlivá.
Při lezení v Tatrách nás bunda nijak neomezovala v pohybu, naopak bylo příjemné, že se pod ni dalo přiobléct. Odolnost svrchního materiálu je také bez výhrad. Při sestupu z Gerlachovského štítu nám foukal opravdu nepříjemný ostrý vítr, ale díky dostatečně velké kapuci s dobrým stahováním to opět mělo své řešení.
Kdybych měl okomentovat budnu Direct Alpine Deamon jednou větou, řekl bych: "Spolehlivá membránová bunda za dobrou cenu."
Direct Alpine Deamon designově vystupuje z klasického stylu libereckého producenta a podle nás je to dobře. Má tak mnohem větší šanci zaujmout širší outdoorové publikum.
tags: #dámské #košile #lehké #bundy #do #přírody