Environmentální výchova v naší škole


20.03.2026

Environmentalismus se zabývá vztahy mezi přírodou a společností. Usiluje o změnu společenských, ekonomických a politických mechanismů, které brání snahám o ochranu životního prostředí. Ideově zastřešuje řadu ekologických hnutí.

Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta (EVVO) je významným preventivním nástrojem politiky životního prostředí. Vychází z anglického termínu environmental education, kde environment znamená životní prostředí a education se chápe široce jako vzdělávání, výchova či osvěta všech typů cílových skupin, od nejmenších dětí po dospělé. EVVO zahrnuje činnosti a aktivity probíhající ve školách a školských zařízeních (formální vzdělávání), v rámci volnočasových aktivit (neformální vzdělávání) i v rámci neorganizovaného volného času jednotlivců (informální učení) zaměřené na oblast životního prostředí.

EVVO klade prioritní důraz na nejrůznější aspekty životního prostředí, na poznávání životního prostředí, na uvědomování si nezbytnosti zachovávání podmínek života, na poznávání vztahu člověka a životního prostředí apod. Škola EVVO vyučuje jako samostatný předmět Ekologická a environmentální výchova od 6. do 9. ročníku v časové dotaci 1 hodiny týdně. Promítá ji také napříč učebními osnovami všech předmětů, protože chápeme EVVO jako oblast vzdělání zaměřenou na vzájemnou interakci a souvislosti mezi ekonomickými, sociálními, environmentálními a právními aspekty rozvoje (globálními i lokálními). EVVO pak představuje jeden z klíčových preventivních nástrojů ochrany životního prostředí a je jedním z prostředků k naplnění udržitelného rozvoje.

Environmentální výchova je zařazena do průřezových témat a je součástí celkového působení školy. Environmentální výchova je výchova k odpovědnému zacházení s životním prostředím, které má složku přírodovědnou, ekonomickou i mezilidskou. Děti učíme vnímat, pozorovat, srovnávat a hledat vzájemné vztahy a souvislosti mezi organismy a jejich prostředím a mezi organismy navzájem.

Cíle environmentální výchovy

Základním cílem environmentálního vzdělávání a výchovy další generace je naučit ji žít podle principu trvale udržitelného rozvoje. Environmentální výchova jako součást všech vzdělávacích oblastí, vede k zodpovědnosti každého jedince za chování a vztah k prostředí, ve kterém žije, pomáhá prosazovat ekologické myšlení a vede k utváření životních postojů a hodnotové orientace žáků. Podněcuje aktivity a tvořivost zaměřené k žádoucímu jednání, ovlivňuje vztah k přírodě, odpovědnost za jednání vůči prostředí, působí na utváření životních hodnot a životního stylu ve smyslu udržitelného rozvoje.

Čtěte také: Příležitosti environmentální výchovy

EVVO pak rozvíjí kompetence pro environmentálně odpovědné jednání v následujících oblastech kompetencí:

  1. Vztah k přírodě (Potřeba kontaktu s přírodou , schopnost přímého kontaktu s přírodním prostředím, citlivost k přírodě, reflexe různých pohledů na přírodu, postojů k ní a ujasňování si vlastních hodnot a postojů.)
  2. Vztah k místu (Znalost místní krajiny, jejích jedinečností a schopnost interpretovat je v souvislostech, vědomí sounáležitosti s místem a regionem a pocit zodpovědnosti za něj.)
  3. Ekologické děje a zákonitosti (Zájem o pochopení ekologických dějů a jejich zkoumání, schopnosti a dovednosti pro zkoumání přírody a životního prostředí, porozumění základním ekologickým dějům a zákonitostem, porozumění významu ekologických dějů a zákonitostí pro život člověka, propojování znalostí ekologických dějů a zákonitostí s každodenním životem.)
  4. Environmentální problémy a konflikty (Schopnost analýzy environmentálních problémů a konfliktů, schopnost formulovat vlastní názor na problém, posuzovat variantní řešení a navrhovat řešení vlastní , schopnost spolupráce a komunikace při řešení environmentálních konfliktů)
  5. Připravenost jednat ve prospěch ŽP (Znalost základních principů ochrany životního prostředí, znalosti a dovednosti potřebné pro šetrné zacházení s přírodou a přírodními zdroji, znalosti a dovednosti pro spotřebitelské chování, znalosti a dovednosti pro aktivní ovlivňování svého okolí, přesvědčení o vlastním vlivu na předcházení a řešení problémů životního prostředí.)

Metody environmentální výchovy

Nejvíce se nám osvědčilo tzv. prožitkové vzdělávání a výchova. Jsou zapojeny všechny smysly, probíhá přímo v přirozeném prostředí pro rostliny i zvířata.

Zde můžeme v přírodním prostředí v rámci různých her použít různé způsoby vzdělávání v environmentální oblasti, tzv. Každý rok několikrát navštíví žáci ZOO Jihlava nebo přijdou chovatelé ze ZOO k nám do školy s několika exotickými zvířaty.

Aktivity environmentální výchovy na naší škole

Na naší škole se věnujeme třídění odpadu několik let, začínali jsme tříděním papíru, plastu. Žáci se učí třídit odpad hrou. Použité materiály využíváme v hodinách výtvarné výchovy.

Pro žáky vytváříme hry, které je učí třídit odpad, učí je poznávat, co můžeme přírodě dát, čím jí ubližujeme. Každoročně oslavujeme Den Země projektovým vyučováním.

Čtěte také: Starbucks a udržitelnost

Splnit vytýčené cíle se snažíme těmito školními i mimoškolními aktivitami:

  • Projekt Recyklohraní V rámci projektu probíhá ve škole stálý sběr baterií a elektrozařízení.
  • Sběr papíru Akce je plánovaná na jarní měsíce.
  • Akce „Ukliďme Česko“ je určena k zlepšování kvality prostředí v okolí školy.
  • Třídění papírového odpadu v jednotlivých třídách
  • Třídní programy zaměřené na úsporu energií
  • Využívání IT technologií k prohlubování environmentální gramotnosti
  • Vzdělávací akce zaměřené na rozvoj zdravého životního stylu včetně zdravého stravování
  • Praktické pracovní činnosti na školním pozemku skleníku a v přilehlém lesoparku
  • Chov zlatohlávků v kabinetu PřV

V plánu na školní rok 2021/2022 jsou zařazeny tyto konkrétní akce:

  • Září
    • Pražský pramen - přírodovědná soutěž
    • Soutěž proběhla, nejlepší umístění ve školním kole: 1) Zahradníčková 9.A, 2) Špíšková 8.B, 3) Doležal 8.A
  • Říjen
    • Přírodovědný klokan - přírodovědná soutěž
    • Soutěž proběhla, nejlepší umístění: 1) Pašiak 9.B, 2) Valentová 9.B, 3) Garreis 9.A
    • 2.A Na Statku - Toulcův dvůr, akce řádně proběhla
    • 2.B Na Statku - Toulcův dvůr, akce řádně proběhla
    • 3.A Hospodářská zvířata - Toulcův dvůr, akce neproběhla - zrušeno třídou, náhradní program bude v jarních měsících
    • 3.B Hospodářská zvířata - Toulcův dvůr, akce řádně proběhla
    • 4.A Tajemství stromů - Toulcův dvůr, akce řádně proběhla
    • 4.B Tajemství stromů - Toulcův dvůr, akce řádně proběhla
    • 5.B Teče voda teče - Toulcův dvůr, akce řádně proběhla
  • Listopad
    • 5.A Teče voda teče - Toulcův dvůr
  • Prosinec
    • 8.A Hrdličkovo muzeum - komentovaná prohlídka
    • 8.B Hrdličkovo muzeum - komentovaná prohlídka
  • Únor
    • Biologická olympiáda
  • Březen
    • Jarní sběrová akce
  • Duben
    • 1.A Co dokáže voda - Toulcův dvůr
    • 1.B Co Dokáže voda - Toulcův dvůr
    • 1.C Co dokáže voda - Toulcův dvůr
  • Květen
    • 7.A Krokodýlí Zoo - přednáška a komentovaná prohlídka
    • 7.B Krokodýlí Zoo - přednáška a komentovaná prohlídka
  • Červen
    • 9.A Geologie a mineralogie - Stanice ml. Přírodovědců
    • 9.B Geologie a mineralogie - Stanice ml. Přírodovědců

Školní skleník bude využíván žáky školy a spolkem Hornoměcholupská zahrada, působícím na komunitní zahradě v areálu školy. V současné době je již hotova oprava pláště skleníku, který také dostal nové stínění s možností regulace intenzity světla. Provedena byla i oprava interiéru skleníku. V rámci těchto úprav je bohužel nutné odstranit většinu stávajících rostlin. Ve skleníku, v plánu je osazení sestavy rostlin dle nové vize. Součástí skleníku zůstane nadále i jezírko v zadní časti skleníku, které bude osazeno šáchorem papírodárným, případně může sloužit k rozmnožování obojživelníků.

Vize pěstovaných rostlin spočívá v tropickém skleníku, doplněného subtropickými druhy snést vyšší teploty v průběhu roku. Zvažované rostliny pro školní skleník: Psidium guajava, kávovník, hřebíčkovec, vavřín, Strelitzia reginae, Tillandsia, bromélia, Phalaenopsis, Adiantum, Platycerium, bambus, Mimosa pudica, Africké fialky, tchýnin jazyk, zelenec, Sedum burrito

Environmentální výchova není na naší škole jen průřezovým tématem v oblastech Člověk a svět na 1. stupni a Člověk a příroda na 2. stupni, ale zejména cesta, jak se správně chovat k místu, kde se učíme a prožíváme velkou část dne. Vychováváme děti k odpovědnému přístupu k přírodě v okolí školy, zkoumáme ekologické zákonitosti, zlepšujeme badatelské dovednosti. Přes poznání vztahů mezi člověkem a prostředím chceme u našich žáků vytvořit kompetence, jež povedou k odpovědnému životu v dospělosti.

Čtěte také: Ochrana životního prostředí

tags: #environmentální #výchova #v #naší #škole #program

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]