Ekologické organizace v Hranicích na Moravě a okolí


23.03.2026

Tento článek se zaměřuje na ekologické organizace a aktivity v Hranicích na Moravě a okolí, včetně spolků, sdružení a dobrovolníků, kteří se věnují ochraně přírody a pomoci zvířatům v nouzi.

Organizace a spolky v Hranicích na Moravě

V Hranicích na Moravě a okolí působí řada organizací a spolků, které se věnují různým oblastem ekologie a ochrany přírody. Mezi ně patří:

  • TJ Hranice: Sdružuje zhruba 100 členů různých sportovních odvětví (fotbal, volejbal, florbal, badminton, tenis, nohejbal). Pořádá turnaje a akce jako Cyklovýlet Českem, Bavorskem a Saskem nebo Bílou stopou kolem Hranic. Členové se podílejí na pořádání kulturních akcí jako Fotbalová diskotéka, Šibřinky a Peklo Live Music.
  • TJ Hranice - fotbal: Tým TJ Hranice (I.B třída Karlovarského kraje) a tým fotbalistů TJ FAAL Studánka (Okresní přebor Chebska). Pečuje se i o mladou nastupující generaci fotbalistů.
  • SDH Hranice: V současné době má SDH Hranice cca 20 členů. V roce 2015 získali hasiči novou cisternovou automobilovou stříkačku CAS 20/4000/240-S 2 R - T815-2 4x4. Město Hranice se snaží techniku a vybavení neustále doplňovat a obměňovat. Spolu s hasiči pak modernizuje celé zázemí. Dobrovolní hasiči vyjíždějí přibližně k dvaceti zásahům ročně. Výbor tvoří 11 členů a pravidelně se schází. Všechny aktivity uskutečňují členové ve svém volném čase a snaží se rozvíjet komunitní život v obci.
  • ČZS (Český zahrádkářský svaz): Každý rok, vždy třetí sobotu v srpnu, ČSZ spolupořádá tradiční Mariánskou pouť na náměstí v Hranicích. ČZS vybudoval tři zahrádkářské osady, dvě v Hranicích a jednu ve Studánce.
  • Organizace ve Studánce: Organizace každoročně pořádá 7 akcí pro širokou veřejnost (Karneval, Čarodějnice, Výlet, Pohádkový les, Hledání pokladu, Halloween, Mikulášská diskotéka, Čertovský rej). Jeho cílem je organizovat a podporovat kulturní a společenské akce ve Studánce, spojovat místní komunitu napříč generacemi.
  • Berušky: Kroužek, který vedou ženy a maminky z Hranic ve svém volném čase. Do kroužku chodí děti mladšího věku.
  • Organizace seniorů: Výbor je sedmičlenný a schází se zejména k přípravě a zabezpečení pořádaných akcí. Veškeré aktivity jsou zaměřené na rozvoj kultury pro seniory a pro dlouhodobě nemocné. Mezi tradiční akce patří oslava MDŽ, oslava 1.máje, Den seniorů a Vánoční posezení pro seniory. Ve spolupráci s OO SPCCH Cheb naše ZO zajišťuje týdenní ozdravné pobytové zájezdy v Čechách a na Slovensku. Ve spolupráci se ZO ČZS pořádáme každý rok jednodenní zájezdy nejen pro členy organizací. Kolektiv aktivních seniorek chodí pravidelně cvičit do tělocvičny ve volnočasovém centru.

Dobrovolnické organizace a pomoc zvířatům

V regionu existuje řada dobrovolnických organizací, které se starají o zvířata v nouzi. Tyto organizace často fungují na bázi dobrovolnosti a péči o zvířata hradí ze svých prostředků. Není jejich povinností přebírat nalezená zvířata, ale mají-li volné kapacity, pomohou. Přijímají zvířata přímo od nálezců, ale také z útulků, hlavně v případech, kdy jsou útulky plné nebo zvíře potřebuje léčení či náročnou péči. Dobrovolníci mohou pomoci s odchytem zvířat, jsou na to školeni a mají vybavení pro odchyt.

Mezi tyto organizace patří například:

  • Tlapkovi patroni (Dětmarovice)
  • BoudaBudka - pomoc psům, z.s. (Albrechtice)
  • Reci-in z.s. (Karlovice)
  • Šance na život, z.s. (Havířov)
  • HandicapCats z. (Uhelná, Javorník)
  • Kočičky u Niky, z. (Opava)
  • Mourek Prostějov, z. (Prostějov)

Při nálezu zraněných nebo handicapovaných ptáků i dalších živočichů je nutné obrátit se na specializované organizace. Při nálezu zraněného zvířete je důležité nejprve telefonicky kontaktovat organizace, než se na zvíře sahá. Ročně jsou stovky mláďat zbytečně odebrány z přírody neuvědomělými lidmi.

Čtěte také: Činnosti Odboru Ochrany Přírody Hranice

V případě nálezu zvířete je důležité kontaktovat městskou policii (156) nebo obecní úřad, kde zjistíte, do kterého útulku vaše obec zvířata umísťuje. Je nutné obvolat všechny útulky v okruhu, kam mohlo zvíře zaběhnout, zalétnout.

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Leština

Základní organizace Ochránců přírody v Leštině vznikla v roce 1981. V současné době se v ZO sdružuje asi 30 členů s poctivým zájmem o ochranu přírody. Jako prvořadý úkol si nově vzniklá organizace vytýčila uskutečnit rekultivaci skládky domovního odpadu za Čechovými. Během roku 1982-83 bylo na nově vzniklém areálu postupně vysazeno přes 2.500 stromků a keřů.

Od roku 1984 byl na stanici zahájen dlouhodobý, systematický ornitologický výzkum koordinovaný s pracovníky Kroužkovací stanice v Praze. Do dnešních dnů se při kroužkovacích akcích chytilo a bylo okroužkováno několik desítek tisíc ptáků. Pro mládež i dospělé je každoročně na stanici pořádán den otevřených dveří na počest „Evropského festivalu ptáků“.

V roce 2003 obnovili tři dříve zaniklé vodní tůně pro rozmnožování obojživelníků a čolků. V periodických tůňkách se zde vyskytuje žábronožka sněžní, je to kriticky ohrožený druh korýše, glaciální relikt z doby poledové.

Pověření členové na zmíněném území provádí již od roku 1960 ornitologické průzkumy. Ve 100 hnízdních budkách sledují a kroužkují mláďata od 8 druhů ptáků, převážně lejsků bělokrkých a černohlavých.

Čtěte také: Příroda, relaxace a aktivity u hranic

V roce 1984 byl ustaven kroužek MOP /Mladých ochránců přírody/ „ LEDŇÁČEK“při ZO ČSOP Leština. V roce 2006 byl opět kroužek Mladých ochránců přírody obnoven pod vedením paní Mgr. Bc. Marie Rychlé, počet dětí majících zájem o přírodu a její ochranu se pohybuje kolem 15, jejich současná vedoucí je paní Mgr. Helena Kantorová.

Již několik desítek roků máme v provozu útulek pro zraněné ptáky. Do útulku vozí lidé zraněné ptáky z oblasti Mohelnice, Zábřeha a Šumperka, kde se provádí jejich základní ošetření pro obnovení a udržení životních funkcí.

Geologická charakteristika území Hranic na Moravě

Z geologické charakteristiky území města vyplývá, že jako surovinová základna jsou zde významná ložiska kvalitního vápence. Na jižní straně města se nacházejí státní přírodní rezervace Hůrka, Velká Kobylanka, Malá Kobylanka, Nad Kostelíčkem.

Na obou březích řeky Bečvy se rozprostírá krasový útvar Hranický kras. Hranický kras má dva pozoruhodné přírodní výtvory: Zbrašovské aragonitové jeskyně vzniklé tzv. teplicovým krasověním a Hranickou propast, vzniklou zřícením celé soustavy jeskyní. Hranická propast je nejhlubší zatopenou jeskyní na světě, jejíž definitivní hloubka zatím nebyla změřena.

V říjnu 2014 naměřil Krzysztof Starnawski pomocí sondy novou maximální hloubku zatopené části Hranické propasti - 384 metrů. Speleologové dosáhli pomocí podvodního robota fy. hloubky 450 metrů a stále nenarazili na dno. Hlouběji to však tentokráte již nešlo.Hranická propast je o dalších 46 metrů hlubší a celková hloubka Propasti, včetně její suché části, tak stoupla na 519,5 metrů.

Čtěte také: Stanoviště autobusů Hranice

tags: #hranice #na #morave #ekologické #organizace #seznam

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]