Ilustrovaná kniha plná vtipů udělá radost všem. Smích léčí, to je známá věc. A jak řekl jeden moudrý muž: Je ztracený každý den našeho života, kdy jsme se nezasmáli.
Ale věděli jste, že při smíchu se otřásá a vibruje celé tělo? Aktivuje se svalová hmota - takže kdo se směje pravidelně, nemusí chodit do posilovny. Během smíchu se mozku dostává až 5 x více kyslíku než při obvyklém dýchání a dochází při něm k dokonalé synchronizaci mozkových hemisfér.
Doporučujeme tedy číst tuto knihu i o přestávkách ve škole. Věděli jste, že během smíchu se mozku dostává až 5 x více kyslíku než při obvyklém dýchání a dochází při něm k dokonalé synchronizaci mozkových hemisfér?
Soutěž ekologických kreslených vtipů Ekofór se blíží ke svému závěru. Ekofór je soutěž kreslených vtipů s tematikou životního prostředí, pořádaná Hnutím Brontosaurus. Cílem je zapojení široké veřejnosti, především dětí a mládeže, do tvůrčích aktivit zaměřených na ztvárnění témat s problematikou životního prostředí, a zvýšit tak jejich zájem o ochranu životního prostředí.
Historie soutěže sahá do let 1979-1989, kdy byla pravidelně pořádána Brontosaury z brněnského Vysokého učení technického a soutěžní díla byla vystavována na různých místech v Brně. Soutěže se v těchto letech každoročně účastnilo 40-80 autorů se 270-400 pracemi. K obnovení Ekofóru došlo v roce 2004. Od té doby bylo vyhlášeno šest ročníků a obliba soutěže i účasti roste (např. v roce 2007 bylo do soutěže zasláno více než 1 700 vtipů).
Čtěte také: Techniky kreslení přírody
Ekofóru se v současnosti účastní autoři z celé ČR, především žáci základních a středních škol. V roce 2010 kdy nebyla z technických důvodů soutěž vyhlášena, byly vystavovány nejlepší vtipy z předchozích šesti ročníků.
Už jen do 11. listopadu 2007 mohla veřejnost hlasovat pro nejlepší ekologický vtip v soutěži pořádané už počtvrté Hnutím Brontosaurus. Hlas bylo možno udělit ve třech kategoriích, v každé je 25 nejlepších vtipů, které byly vybrány do putovní výstavy a internetové galerie na stránkách soutěže www.ekofor.cz Přidělit svůj hlas mohla veřejnost od dubna na putovní výstavě vybraných prací, která probíhala po celé léto na různých kulturních akcích, i prostřednictvím on-line hlasování hlasovat pro nejlepší vtipy.
Vyhlášení vítězů EKOFÓRu 2007 proběhlo dne 23.11.2007 na festivalu Týká se to také Tebe v Uherském Hradišti. Vyhlášeni byli vítězové určení hlasováním veřejnosti i nejlepší autoři vybraní odbornou porotou (ve složení: Klára Malíková, ZO ČSOP 11/11 Zvoneček; Ivan Hanousek, místopředseda České unie karikaturistů; Zdenka Solaříková, Místopředsedkyně Hnutí Brontosaurus; Andrea Bachtíková, MŽP; Honza Chvátal, Ing., SEV Toulcův dvůr; Jana Krčmářová, Zelený Kruh), která se sešla 16.10.2007. Vítězové si na místě budou moci vyzvednout hodnotné ceny. Vyhlašování vítězů EKOFÓRu bude hudebně provázet písničkář Tomáš Kočko.
Po velmi úspěšném třetím ročníku soutěže, EKOFÓRU 2006, byl vyhlášen EKOFÓR 2007, který počtem přihlášených prací (více jak 1300) předčil ročník předchozí. Letošním ústředním tématem soutěže kreslených vtipů byl ZAJÍC a soutěžilo se v kategoriích ZAJÍČEK (kreslené vtipy autorů mladších 15 let), ZAJÍC (kreslené vtipy autorů starších 15 let) a PŘÍBĚH (kreslené stripy, věkově neomezená kategorie). Autoři svá díla mohli posílat až do 31.3.2007.
V roce 2011 byly vyhlášeny tyto kategorie:
Čtěte také: Inspirace pro kreslení přírody
Od roku 2007 se pro každý ročník volí téma; pro rok 2011 je tématem voda. Vtipy bylo možné posílat do 1. Vtipy budou hodnoceny odbornou porotou, složenou ze zástupců několika ekologických organizací v ČR a zástupce České unie karikaturistů, a rovněž veřejností (hlasováním v elektronické galerii a v rámci putovní výstavy).
Soutěže se v hojné míře účastnily základní a střední školy, což splnilo cíle soutěže získat pozornost především mládeže pro témata související s vlivem člověka na životní prostředí. S koncem hlasování ale nekončí výstavy EKOFÓRu 2007. Do konce listopadu mohla veřejnost shlédnout výstavu v městské knihovně Česká lípa či v městské knihovně Trutnov, 16.-18.11. 2007 byl EKOFÓR 2007 vystavován v CVVZ Třešť. Další výstavy EKOFÓRu byly plánovány na leden.
Výstava nejlepších vtipů bude prezentována na letních hudebních festivalech a dalších, především ekologických či vzdělávacích akcích.
Hnutí Brontosaurus je nevládní nezisková organizace, jejímž předmětem činnosti je práce s dětmi a mládeží. Už přes třicet let (založeno 1974) přitahuje nejen studenty středních a vysokých škol, ale i pracující a rodiče s dětmi a otevírá jim cestu za poznáním ochrany životního prostředí, přírody či památek. Na „brontosauřích“ akcích se např. kosí orchidejové louky, udržují naučné stezky, pomáhá na biofarmách, sázejí přirozené lesy, pracuje na zajištění zřícenin hradů nebo čistí prameny. Nedílnou součástí většiny akcí jsou zážitkové programy.
| Rok | Počet zaslaných vtipů |
|---|---|
| 2006 | Neuvedeno |
| 2007 | Více než 1300 |
Čtěte také: Jak kreslit podzimní přírodu tužkou
tags: #kreslené #vtipy #příroda