Martin Hofman a Obnovitelné Zdroje: Větrná Energie na Svitavsku


19.04.2026

Martin Hofman je generálním ředitelem společnosti S&M CZ. Společnost vznikla v březnu roku 2003 za účelem výstavby a provozu obnovitelných zdrojů energie. Do roku 2010 se nám podařilo vystavět několik větrných parků a fotovoltaických elektráren a společnost S&M CZ se stala jedním z nejproduktivnějších a nejúspěšnějších výrobců energie z obnovitelných zdrojů v České republice.

Společnost S & M CZ Jevíčko provozuje na Svitavsku a Orlickoústecku několik větrných parků. Firma plánuje vybudovat velké větrníky o celkovém výkonu zhruba 40 megawatttů v pěti lokalitách v Pardubickém kraji. Kromě Žipotína mají stát ve stejném okrese tři soustrojí po 1,25 MW v Ostrém Kameni a tři po dvou megawattech v Dětřichově. Dalších devět dvoumegawattových vrtulí má vyrůst u České Rybné a čtyři po 1,25 MW u Anenské Studánky na Orlickoústecku. Výška stožárů se pohybuje od 80 do 100 metrů, průměr rotorů s lopatkami je zhruba 80 metrů.

Podle Petra Holuba z Hnutí Duha by tak větrné elektrárny firmy byly jedním z největších dodavatelů větrné energie v Česku. "Výkon 40 MW je schopen vyrobit elektřinu pro zhruba 80.000 domácností, což je celé velké město," popsal plánovaný záměr expert na větrnou energetiku ekologické organizace.

V Žipotíně, místní části obce Gruna na Svitavsku, spustili zatím nejvýkonnější větrnou elektrárnu v Česku. Každou hodinu vyrobí až 4,2 megawattu elektřiny, což by mělo pokrýt roční spotřebu zhruba pěti tisíc domácností.Nová elektrárna je podstatně vyšší, měří až 179 metrů, přiblížil jednatel a vedoucí stavební činnosti společnosti S&M CZ Martin Valter. „Je jak výkonem, tak i výškou největší elektrárnou v České republice,“ dodal.

„Předchozí větrná elektrárna měla výkon 600 kilowattů, současná má výkon 4,2 megawattu, což znamená, že je mnohonásobně výkonnější,“ sdělil ředitel společnosti Martin Hofman s tím, že právě výkon byl hlavním důvodem pro výstavbu modernější větrné elektrárny. „I my máme zkušenost s tím, že je velmi složitá diskuze s obcemi, protože kolem větrných elektráren panují takové ty nepravdy, například, že to hlučí, zabíjí to zvěř a tak dále,“ podotýká Hofman.

Čtěte také: Říhova odborná činnost v ekologii

Na konci listopadu minulého roku začalo na Svitavsku fungovat obří bateriové úložiště energie (BESS) výkonem tři megawatty a úložnou kapacitou šest megawatthodin. Energetický mix projektu Žipotín zahrnuje větrnou elektrárnu Žipotín o výkonu 4,26 MW (typ ENERCON EP‑138), fotovoltaickou elektrárnu v Rozstání s instalovaným výkonem 2 MW a nové bateriové úložiště o výkonu 3 MW a kapacitě 6,7 MWh.

Realizace BESS zahrnuje celkem 3 bateriové kontejnery se střídači a transformátorem. Projekt propojení zatím nejvýkonnější české větrné elektrárny s BESS byl dokončena před třemi měsíci. „Projekt bateriového úložiště v Žipotíně je výjimečný zejména tím, že jde o první takto komplexně navržené řešení kombinující vítr, stávající fotovoltaiku a bateriové úložiště v regionu České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska.

Nové BESS nabízí několik možností využití. V současné době investor ve spolupráci s tzv. V budoucnosti hodlá investor BESS využívat i pro další služby- například se jedná o možnost lidem v regionu nabízet elektřinu napřímo. „Dlouhá léta to nešlo, až v poslední době jsme se dostali do fáze, že budeme moct lidem dodávat elektřinu napřímo,“ dodal Hofman, jehož firma plánuje výstavbu velkokapacitních baterek u každé své větrné elektrárny.

Bateriové úložiště je tvořeno třemi kontejnerovými jednotkami TESLA, z nichž každá disponuje kapacitou přes 2,2 MWh. Systém je založen na bateriových článcích CATL a využívá pokročilý systém tepelného managementu kombinující klimatizaci a vodní chlazení. Bezpečnostní standardy doplňuje hasicí systém s inertním plynem inergen.

Významnou přidanou hodnotou projektu Žipotín je způsob řízení celého energetického celku. EMAN24 v reálném čase vyhodnocuje stav baterií, výrobu z větrné a fotovoltaické elektrárny i toky energie v bodě připojení. „EMAN24 funguje jako spojovací článek mezi baterií, sítí a trhem.

Čtěte také: Kdo je RNDr. Martin Černý, Ph.D. a jeho role v ekologii?

Větrná energetika je obor, který milujeme a obor, který nás neskutečně baví. Dále máme rádi výzvy, což jsou důvody, proč jsme v říjnu 2023 zprovoznili nejvýkonnější větrnou elektrárnu v ČR,“ říká Martin Hofman.Větrná elektrárna pokryje ročně 10 mil. kWh, což je zhruba 5000 domácností.Podporu nám k tomu dává i komunitní energetika, kdy komunitně bychom elektřinu rádi dodávali i do obcí, v nichž provozujeme větrné elektrárny.

Samostatný energetický soběstačný závod budujeme v naší společnosti v Jevíčku, kde mimo kancelářské prostory máme taktéž výrobní prostory. V tomto závodě máme již samostatné tepelné hospodářství a dokončujeme soběstačnost v energetice.

Dle mého názoru, tak jak tomu je ve světě, je komunitní energetika správnou cestou, jak pomoci lidem i průmyslu v rámci dodávky elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Jsem přesvědčen, že komunitní energetika by měla zahrnovat úlevu v rámci regulovaného poplatku za distribuční soustavu.

Domnívám se, že dominantním zdrojem energie do budoucna bude větrná energetika, jelikož v našem prostředí nejsou vhodné podmínky pro vybudování většího množství vodních elektráren.

Odpůrci a Výzvy

Výstavbu větrných elektráren často provázejí spory a odpor části obyvatel dotčených obcí.Tři větrné elektrárny stále odmítají například obyvatelé Jarošova. Podobně je na tom i Chotěnov, kde nesouhlasí s výstavbou dvou. „Nelíbilo by se mi to už jenom proto, že bych vyšla za humna a hned bych se dívala na tu ‚obludu‘,“ uvedla jedna z obyvatelek Jarošova.

Čtěte také: Odborná činnost Martina Černého

Právě proto nakonec zastupitelé od záměru upustili. Zastánci větrných elektráren to ale označují za promarněnou šanci, protože by podle nich přinesly energetickou nezávislost a také peníze do obecní kasy.

Obyvatelé by o větrných elektrárnách měli zřejmě rozhodnout i v obci Krouna, kde se chystá referendum, které proběhne v sobotu 11. listopadu. Už teď je ale podle redaktorky Bibenové jasné, že část obyvatel bude proti, protože i v této obci vznikla petice. Odpůrcům se nelíbí, že by měly turbíny stát nedaleko hranice chráněné krajinné oblasti.

Tabulka: Větrné elektrárny S&M CZ

Lokalita Počet soustrojí Výkon na soustrojí
Žipotín 4 2x 600 kW, 2x 2 MW, 1x 4.2 MW
Ostrý Kámen 3 1,25 MW
Dětřichov 3 2 MW
Česká Rybná 9 2 MW
Anenská Studánka 4 1,25 MW

tags: #martin #hofman #obnovitelne #zdroje

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]