Německo, největší evropská ekonomika a 4. největší ekonomika na světě, aktivně podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů. Vzhledem k zájmu Německa o soběstačnost v oblasti tzv. energetiky se plánují masivní investice do dekarbonizace průmyslu, digitalizace, transformace energetiky, výstavby elektrických sítí, kolejové dopravy i do obrany.
Celostátní svaz německého pojišťovnictví (GDV) zveřejnil informaci k návrhu zákona o podpoře soukromých investic a (Německa jako) finančního centra. Německé pojišťovnictví, reprezentované GDV, pozitivně hodnotí důležitý příspěvek návrhu k podpoře investic v oblasti obnovitelných zdrojů energie, infrastruktury a rizikového kapitálu. V této souvislosti se prý plánuje mezi jiným i cílené rozšíření investičních možností pro investiční fondy.
Jörg Asmussen, výkonný ředitel GDV, k tomu uvedl, že Německo skutečně a naléhavě potřebuje soukromé investice k zajištění vyššího ekonomického růstu a pro modernizaci zčásti „churavé“ infrastruktury. Jedno je podle GDV ale jasné. Státní investiční ofenzíva v rozsahu 500 mld. EUR nestačí k pokrytí skutečné potřeby investic v Německu a měla by být cíleně doplněna soukromým kapitálem.
Asmussen je názoru, že zjednodušení v oblasti daní a odbourání dvojitých informačních povinností například o podílech v podnicích znamená, že návrh daného zákona vytváří správné podněty pro institucionální investory. Je podtrženo, že návrh zákona má pro německé pojistitele obrovský význam, protože tvoří největší skupinu institucionálních investorů v Německu s kapitálovými investicemi ve výši 1,9 bilionu EUR.
V roce 2023 se německé hospodářství nacházelo v recesi a HDP klesl o 0,3 %. Problémem zůstává konflikt na Ukrajině, vysoké ceny energií a surovin, nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a rostoucí regulace podnikatelského prostředí. Proto i očekávání pro rok 2024 jsou spíše skromná. Očekává se stagnace, respektive mírný růst HDP o 0,3 %. V roce 2023 zároveň přetrvávala relativně vysoká míra inflace 5,9 % oproti 6,9 % v předchozím roce. Sankce proti Rusku postihly v průměru čtyři z pěti německých firem.
Čtěte také: Tipy na výlety: Západní Čechy a německé ženy
Investice do obnovitelných zdrojů mají dosáhnout až 1,15 bil. CZK ročně. V železniční a kolejové dopravě se předpokládají investice 3 bil. CZK do roku 2030. V oblasti digitalizace se očekávají rozsáhlé investice zejména do budování páteřních optických sítí.
Zájemci o tuto problematiku se mohou seznámit s kompletním stanoviskem GDV k návrhu sledovaného zákona, neboť je přiloženo k tiskovému sdělení. Kromě právních připomínek jsou v jeho úvodu zmíněny některé významné skutečnosti.
Čtěte také: Systém environmentálního vzdělávání
Čtěte také: Ohrožené čínské investice
tags: #německé #investice #do #obnovitelných #zdrojů #statistiky