Obnovitelné Zdroje Energie a Znečištění Ovzduší: Studie a Perspektivy


13.03.2026

Výroba a spotřeba energie jsou významným faktorem znečištění ovzduší a stále více diskutované změny klimatu. Celosvětově dochází ke hledání a ekonomickým analýzám alternativ k existujícím tradičním zdrojům k výrobě elektřiny a tepla.

Snižování emisí a boj s klimatickou změnou je téma, které se dostalo i na jednání OSN. Generální tajemník OSN António Guterres vyzval představitele států, aby místo vzletných slov předložili ambiciózní plány transformace energetiky, dopravy, průmyslu i zemědělství. Mezinárodní společenství by podle něj mělo do roku 2030 snížit emise o 45 procent a do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality.

Dodržování klimatických závazků všemi státy je nezbytné i podle českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Zároveň ujistil, že Česko naplňuje plán závazků, které přislíbilo na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Změny ale podle něj musí být postupné a založené na vědeckotechnickém pokroku a nesmí poškozovat ekonomiku. Klíčem je přechod na nefosilní zdroje energie, ale podle Babiše jsou sluneční a větrné zdroje zatím málo účinné.

Snižování skleníkových plynů je tématem i pro Evropskou unii. V jejím případě je příští desetiletí klíčové, neboť všechny evropské státy mají přispět k naplnění společných závazků, tedy navýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 32 % pro celou Unii. A členské státy proto připravily své plány a strategii, jak naplní svůj podíl obnovitelné energie. Na začátku letošního roku je odeslaly na posouzení Evropské komisi a v červnu dostaly odpověď. Česku pak konkrétně Komise vzkázala, aby se snažilo víc.

Tuzemské ministerstvo průmyslu a obchodu v plánu rozvoje obnovitelných zdrojů, oficiálně pod názvem Národní klimaticko-energetický plán, navrhuje, aby ČR zvýšila svůj podíl obnovitelných zdrojů ze současných zhruba 15 % na 20,8 procenta v roce 2030, Komise žádá alespoň třiadvacet. Finální plány mají být hotové do konce roku.

Čtěte také: Význam obnovitelné energie

Podle Deloitte je přání EU reálné. Tedy je možné zvýšit podíl obnovitelných zdrojů o více než tři procentní body, a to při zachování příznivých nákladů. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka má však Česko dost důvodů přidat. „Potřebuje nutně restartovat rozvoj obnovitelných zdrojů, jinak se mu nepodaří zbavit uhlí, což je však základní podmínka pro čistší zemi,“ vysvětluje. Navíc Evropská komise podle jejího místopředsedy pro energetickou unii Maroše Šefčoviče motivuje jednotlivé země tím, že v příštím víceletém rozpočtu vyhradila na opatření spojená s klimatem více peněz než dosud.

Ekonomická Konkurenceschopnost Obnovitelných Zdrojů

Solární a větrné elektrárny mohou cenově konkurovat elektřině z konvenčních zdrojů. Vyplývá to ze závěrů studie společnosti Ecofys zpracované pro Evropskou komisi. Po sečtení nákladů jednotlivých zdrojů s externalitami vyplynulo, že větrné turbíny mohou vyrábět elektřinu za 105 euro na megawatthodinu. Cena elektřiny z jádra a solární energetiky je přibližně srovnatelná: 125 euro na megawatthodinu. Z fosilních zdrojů je nejlevnější zemní plyn a nejdražším zdrojem uhelné elektrárny.

„Čísla ze studie Ecofys jasně potvrzují, že podpora pro obnovitelné zdroje zabrala a během pár let se stanou konkurenceschopnými. Mohly by být již dnes, pokud by uhelné nebo atomové zdroje nebyly dotovány prostřednictvím osvobození od externích nákladů vlivu znečištění na lidské zdraví,“ vysvětluje Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

„Solární energetika díky poklesu nákladů konkuruje velkých zdrojům. Dnes si může pořídit fotovoltaické panely na svou střechu téměř každý. To, že analýza pro Evropskou komisi není utopií, ukazují čísla ze Spojených států. V některých oblastech USA se to již stalo realitou a solární či větrné elektrárny vyrábějí elektřinu levněji než tradiční zdroje. Podle listu New York Times jsou již nyní obnovitelné zdroje levnější v oblasti Velkých plání (Great Plains) a na jihozápadě USA, kde je vhodné prostředí pro solární a větrné elektrárny. Například v Texasu podepsala společnost Austin Energy loni na jaře dvacetiletou smlouvu na odběr elektřiny ze solární farmy za cenu nižší než 5 centů za kilowatthodinu. Zatímco v současnosti jsou v USA ceny obnovitelných zdrojů nižší jen ve vhodných oblastech, zakrátko by podle expertů mohly klesnout i průměrné ceny energie z obnovitelných zdrojů pod ceny proudu z fosilních paliv. Pro porovnání, elektrická energie ze zemního plynu stojí v průměru 6,1 centu za kilowatthodinu a elektřina z uhlí se pohybuje kolem 6,6 centu za kilowatthodinu. Podle Asociace solárního průmyslu, která představuje v USA hlavní skupinu obchodující s proudem ze slunečních zdrojů, klesla cena elektřiny prodané na základě dlouhodobých kontraktů od roku 2008 o 70 procent, a to zejména na jihozápadě USA. Pokles se týká také nákladů na instalaci nových solárních zdrojů u domácností a malých firem.

Obnovitelné zdroje mají velký potenciál také v Evropě. Studie Evropské fotovoltaické průmyslové asociace (EPIA) v roce 2012 spočítala, že jen solární elektrárny mohou v evropském energetickém mixu pokrýt 15 procent do roku 2030.

Čtěte také: České startupy a energie

Dopad na Znečištění Ovzduší a Klimatické Změny

Evropská komise také spočítala, že právě znečištěné ovzduší způsobuje v Evropě těžká onemocnění a téměř půl milionu předčasných úmrtí ročně. Přechod na čistou ekonomiku sníží přitom četnost předčasných úmrtí způsobených jemnými prachovými částicemi o více než 40 % a zdravotní škody o přibližně 200 miliard eur ročně.

Klíčové je tak snížení emisí na základě Pařížské smlouvy, která je rámována dohodou států na udržení růstu průměrné teploty o 1,5 °C a vytvoří potřebné investice ve výši 1,7 bilionu dolarů ročně. Investice do moderní energetiky promítnuté v úspoře nákladů za znečištění ovzduší, snížení nákladů za zdravotní péči a redukce škod na životním prostředí pak má převýšit nutné náklady. Svět podle kalkulací Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) ročně ušetří šest bilionů dolarů.

Realita je však zatím jiná. Podle energetického experta Aloise Míky dosavadní národní plány na snižování emisí skleníkových plynů signatářských zemí Pařížské dohody ukazují na zvýšení teploty do konce tohoto století o zhruba tři až čtyři stupně. „To je v příkrém rozporu s tím, co si Pařížská dohoda klade za svůj cíl, tedy zabrzdit nárůst teploty na maximálně dva stupně Celsia a pokud možno zřetelně pod to. Ale hlavně, ignoruje to i vývoj ve světě,“ konstatuje Míka.

V srpnu 2018 totiž dosáhl celkový instalovaný výkon solárních a větrných elektráren na světě podle agentury Bloomberg hodnoty tisíc gigawattů. Právě v nárůstu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie je podle něj největší skrytý potenciál, na který však Česko zatím rezignovalo. Obecně se čeká, že kolem roku 2025 budou schopny solární elektrárny tržně konkurovat klasickým zdrojům.

Také podle něj jsou však solární a větrné elektrárny už dnes jedním z nejlevnějších řešení, kterými lze průběžně nahrazovat spalování uhlí.

Čtěte také: Více o sluneční energii

„Vyšší podíl energie z obnovitelných zdrojů pak zajistí dynamicky se rozvíjející možnosti ukládání energie do baterií. Samozřejmě je důležité nadále snižovat spotřebu například energetickou renovací budov, tedy zateplováním nebo výměnou oken,“ dodává Sedlák.

Výhody Obnovitelných Zdroje Energie

  1. Ekologická udržitelnost: Na rozdíl od fosilních paliv, která při spalování uvolňují do ovzduší velké množství skleníkových plynů, jsou obnovitelné zdroje čisté a mají minimální dopad na životní prostředí. Využívání energie ze slunce, větru či vody výrazně snižuje emise oxidu uhličitého, což pomáhá bojovat proti globálnímu oteplování a znečištění ovzduší.
  2. Snížení závislosti na fosilních palivech: Obnovitelné zdroje energie snižují závislost na dovozu fosilních paliv, jako jsou ropa, uhlí a zemní plyn. Přechod na domácí obnovitelné zdroje energie může zvýšit energetickou bezpečnost a nezávislost jednotlivých států.
  3. Vytváření nových pracovních míst: Výstavba, údržba a provoz zařízení na výrobu obnovitelné energie vytváří nová pracovní místa.
  4. Dlouhodobé finanční úspory: V dlouhodobém horizontu mohou obnovitelné zdroje energie vést k výrazným finančním úsporám, zejména pokud vezmeme v úvahu rostoucí ceny fosilních paliv a možnost zdanění emisí uhlíku.
  5. Decentralizace výroby energie: Obnovitelné zdroje energie umožňují decentralizaci výroby energie, což znamená, že elektřina může být vyrobena na místě její spotřeby. Decentralizace umožňuje větší zapojení místních komunit do energetického systému.

Postoj Čechů k Obnovitelným Zdrojům

BIC Brno ve spolupráci se Svazem moderní energetiky publikoval rozsáhlý výzkum zaměřený na vztah Čechů a Češek ke zdrojům energie včetně preferovaných modelů vlastnictví. Ze studie vyplynulo, že až 74 % lidí souhlasí s tím, že je potřeba mít zdroje energie, které mohou nahradit současné uhelné elektrárny a zároveň budou šetrné vůči životnímu prostředí. Dle dalších závěrů studie by se 86 % Čechů rádo zbavilo závislosti na uhlí především kvůli zastavení ničení naší krajiny a znečišťování ovzduší. Nejvíce jsou Češi (89 %) přesvědčeni o tom, že je potřeba zajistit náhradní zdroje, protože ty současné docházejí. Z výzkumu také vyplynulo, že zelenou energii vnímá česká veřejnost jako nutnou k ochraně klimatu, české krajiny a vlastního zdraví.

„Výzkum potvrdil, že lze rozvoj obnovitelných zdrojů stavět na pozitivních přínosech těchto technologií. Drtivá většina veřejnosti vidí v obnovitelných zdrojích řešení pro zlepšení životního prostředí a ničení krajiny povrchovými doly. Stavět lze na tom, že právě obnovitelné zdroje vnímá česká veřejnost jako zdroje pro budoucnost. Pouze naprosto zanedbatelná část veřejnosti vnímá zelenou energetiku jako zbytečnost,” komentuje výsledky průzkumu Martin Sedlák, vedoucí projektového týmu a programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Z dat studie vyplývá, že jsou pro 61 % lidí obnovitelné zdroje energie (OZE) nutností pro budoucnost. S ochranou ovzduší a krajiny si je spojuje 55 % české veřejnosti, a naopak jako zbytečnost je vidí jen 2 % lidí.

Preference Typů Elektráren

  • Vodní elektrárny: 83 % pozitivních emocí
  • Větrné elektrárny: 61 % pozitivních emocí, 19 % negativních
  • Solární elektrárny: 61 % pozitivních emocí
  • Biomasa/bioplyn: 5 % silně pozitivních emocí, 35 % celkově pozitivních

Umístění Solárních a Větrných Elektráren

  • Solární elektrárny: brownfieldy (36 %), bývalé skládky/dolů (34 %)
  • Větrné elektrárny: 45 % souhlasí s umístěním 700 m od obce, 35 % se 350 m

Formy Vlastnictví Obnovitelných Zdrojů

  • Obecní řešení: nejvýhodnější a nejjednodušší forma zapojení
  • Vlastní zdroj: druhý největší zájem
  • Komunitní vlastnictví: nejmenší zájem, vnímáno jako nejnáročnější

Bariéry ve Vnímání Zelené Energetiky

  • 62 % Čechů nevěří, že se dají solární panely ekologicky zlikvidovat.
  • Polovina lidí se obává, že životnost panelů je kratší než 20 let.
  • 36 % je přesvědčeno, že nejsou dostatečně účinné.

tags: #obnovitelné #zdroje #energie #a #znečištění #ovzduší

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]