Příroda kolem Nýrska: Zajímavosti a tipy na výlety


28.03.2026

Nýrsko, původní pohraniční osada ležící v západní části Šumavy, jen 10 kilometrů od hranic s Německem, nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku a cyklistiku. Zdejší husté lesy jsou plné hub a borůvek, vybízejí k relaxaci a jsou protkány velkým množstvím dobře značených turistických cest.

Tipy na pěší turistiku v okolí Nýrska

  • Mé toulky kolem Nýrska: Zhruba 19 kilometrů dlouhý okruh, terén je sjízdný i pro kola. Trasa vede přes zříceninu hradu Pajrek na vrchol Hraničáře a pak k zaniklé obci Zadní Chalupy, k vyhlídkovému místu u vodní nádrže a zpět do Nýrska přes Větrovec a Starou Lhotu.
  • Z Nýrska na Špičák: Vypravte se na známou šumavskou túru přes Prenet, Můstek a Pancíř až na Špičák.
  • Ostrý: Nápadný dvojvrchol Ostrého dosahuje 1293 m n.m. a nachází se na státní hranici s Německem. Z vrcholu Ostrého je nádherný výhled na obě strany hranice do okolní krajiny.
  • Naučná stezka Hamry: Tam i zpět celkem 12 km. Na trase 14 zastavení. Seznámíte se s historii obce Hamry, Královského hvozdu i hory Ostrý, s místní flórou a faunou.

Tipy na cykloturistiku v okolí Nýrska

  • Okolí Nýrska: K dispozici je soubor patnácti cyklotras, které začínají v Nýrsku a vedou jeho okolím. Jejich autorem je nýrský rodák, cyklista a fotograf, pan Petr Štípek.
  • Méně náročná trasa: 30 km dlouhá trasa s několika kopečky.

Zajímavá místa v okolí Nýrska

  • Zřícenina hradu Pajrek: Stojí na konci táhlého hřebene nedaleko Nýrska. Jedná se o zbytky strážního hradu, který byl postaven ve 14. století a v roce 1472 byl vypálen. Místo nabízí nádherné výhledy do kraje.
  • Lesní divadlo Nýrsko: Součástí scény byla skála za jevištěm, podchody a propadliště, hlediště pojalo 1 480 diváků. Kolem divadla vede naučná stezka, která posléze lesem vystoupá až ke zřícenině hradu Pajrek.
  • Vodní nádrž Nýrsko: Přehradní nádrž byla vybudována v roce 1969, zatopením Úhlavského údolí. Přehrada slouží jako zásobárna pitné vody pro Klatovy, Domažlicko a Plzeň.
  • Bystřice nad Úhlavou: Navštivte pseudobarokní zámek a poutní kapli Nejsvětější Trojice.
  • Dešenice: Prohlédněte si kostel sv. Mikuláše, postavený v gotickém slohu.
  • Černé a Čertovo jezero: Navštivte Národní přírodní rezervaci s dvěma jezery ledovcového původu.

Další zajímavosti v Západočeském kraji

  • Rozhledna sv. Markéty: Nachází se u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní na kopci Dlažov (642 m n.m.).
  • Horský areál Brčálník: Pokud cestujete na západ Čech, nenechte si ujít návštěvu Horského areálu Brčálník.
  • Naučná stezka Sklářská stezka: Přes 30 km dlouhá okružní naučná stezka vede okolím Železné Rudy na Šumavě.
  • Arboretum Americká zahrada: U městečka Chudenice v Pošumaví patří k nejzajímavějším přírodním památkám v západních Čechách.
  • Přírodní park Zelenov: V západních Čechách je zhruba 2 km od Domažlic k vidění krásný přírodní park Zelenov.
  • Rozhledna Bolfánek: V tichém koutu Pošumaví nedaleko Švihova objevíte u obce Chudenice na vrchu Žďár (526 m n. m.) Rozhlednu Bolfánek.
  • Klatovy: Dominantou města Klatovy je Černá věž. V šumavských hvozdech si užijete všech krás národního parku. Patří mezi ně i Naučná tetřeví stezka.

Tabulka: Základní údaje o obci Nýrsko

Údaj Hodnota
Počet obyvatel (k 1.1.2025) 4 633
Muži 2 268
Ženy 2 365

Čtěte také: Proč je příroda největší luxus?

Čtěte také: Krásy argentinské provincie

Čtěte také: Přečtěte si recenzi knihy Kniha, obraz a příroda

tags: #příroda #kolem #nás #nýrsko #zajímavosti

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]