Přírodní Zajímavosti v Pohraničí s Německem


10.03.2026

Česká republika a Německo sdílejí dlouhou hranici, která je domovem mnoha unikátních přírodních krás a zajímavostí. Od národních parků po malebné vesničky, tato oblast nabízí nespočet možností pro dobrodružství, relaxaci a poznávání.

Šumava: Klenot na Hranici

Šumava je jedním z nejstarších pohoří Evropy. Táhne se od nejjižnějšího bodu Čech u Vyššího Brodu severozápadním směrem až k Všerubskému průsmyku. Šumavský hřeben odtud tvoří historickou hranici nejprve s Rakouskem. Od Trojmezí mezi vrcholy Plechého (1378 m) a Trojmezné (1362 m) pokračuje hranice s Německem (Freistaat Bayern). Prochází tudy zároveň i hlavní rozvodí mezi Severním a Černým mořem.

Nejcennější území Šumavy chrání Národní park Šumava, který byl vyhlášen v roce 1991. Svou rozlohou 685 km² je největším českým národním parkem. Chráněné území zahrnuje pohoří Šumava podél česko-německé státní hranice. Hlavním předmětem ochrany jsou mimo horských smrčin a pralesních porostů nejvýznamnější slatě, rašeliniště a karová jezera.

Šumavský národní park je na české straně obklopen územím Chráněné krajinné oblasti Šumava, za státní hranicí na něj navazuje německý Nationalpark Bayerischer Wald (Národní park Bavorský les), který byl vyhlášen již v roce 1970 a má rozlohu 24 945 ha. Společně s Národním parkem Šumava tvoří jeden z největších bilaterálních národních parků Střední Evropy.

Poledník: Strážce Šumavy

V centrální části Šumavy se nachází vrchol s oblým protáhlým hřbetem, který se nachází vzdušnou čarou jen asi 1,5 km od německé hranice. Hora, která dosahuje nadmořské výšky 1315 m, se nazývá Poledník (něm. Mittagsberg) nebo též Polední hora.

Čtěte také: Proč je příroda největší luxus?

Právě betonová věž byla z rozhodnutí správy Národního parku Šumava upravena podle projektu Ing. arch. Miloslava Hrubce na rozhlednu. K jejímu zpřístupnění turistické veřejnosti došlo 18. července 1998. Na vyhlídkový ochoz rozhledny ve výšce 37 metrů vede 227 schodů. Ve třech obloukových podlažích je umístěna galerie. Poslední fáze výstupu je po žebříku. Za namáhavý výstup návštěvník získá nádherný kruhový rozhled.

Z rozhledny na Poledníku je vidět celou centrální část Šumavy i Bavorského lesa. Na německé straně je hned za hranicí Luzný (Lusen), vysoký 1373 m a výhledu dominuje dvojvrchol Roklanu, Grosser Rachel (1453 m) a západnější Kleiner Rachel (1399 m). Je-li mimořádně dobrá viditelnost, lze spatřit i hřebeny Alp vzdálené přes 180 km.

Nejčastěji vyhledávaným východištěm je obec Prášily (něm. Stubenbach), odkud vede k rozhledně červeně značená cesta kolem Prášilského jezera (9 km).

Prášilské jezero

Prášilské jezero (něm. Stubenbachersee) je karové ledovcové jezero, jedno z pěti na českém území. Leží v nadmořské výšce 1080 m. Má rozlohu 3,7 ha a je hluboké maximálně 15 m. Jezero leží pod severním svahem Poledníku.

Lužické Hory: Pískovcové Útvary a Skalní Města

Unikátní mozaika přírodních krás, majestátních vrcholků, starobylých měst a historických památek: to je Liberecký kraj a krajina východních výběžků Lužických hor a jejich úbočí.

Čtěte také: Krásy argentinské provincie

Leží na průsečíku mezi Jizerskými horami, Českým středohořím a Českým Švýcarskem, a z každé uvedené oblasti mají něco originálního. Z Českého Švýcarska převzaly Lužické hory pískovcové útvary a skalní města, z Českého středohoří vulkanický charakter a kuželovité vrcholy, z Jizerských hor zase táhlé hřebeny.

Trojmezí: Setkání Tří Států

Míst, kde se setkávají hranice tří států, najdete v Evropě desítky. Česko-německo-polské Trojmezí leží severně od Hrádku nad Nisou a jižně od německé Žitavy / Zittau na soutoku Lužické Nisy a Oldřichovského potoka.

Černá Brána

V těsné blízkosti hranice s Německem vytvořil zřícený pískovcový kvádr nad úzkou skalní průrvou bránu. Protéká jí voda Červeného potoka, jen o kousek dál vlévající se do říčky Křinice. Branou protéká voda Červeného potoka, a pokud jí chcete projít, musíte mírně balancovat po naplaveném dřevu.

Popova skála

Zdálky vypadá Popova skála jako tajemná zřícenina hradu, ve skutečnosti ale jde o mohutnou pískovcovou skálu, na jejímž vrcholku je skalní vyhlídka. Nahoru vedou pohodlné schody, z vrcholku s nadmořskou výškou výšce 565 m se otvírají rozhledy do tří zemí najednou.

Česká brána

Na Popovu skálu se dostanete také oklikou, když se vydáte z Loučné k rozcestí Cikánský kout a dál po stezce podél státních hranic mezi Českem a Německem údolím Bílého potoka. Cestu kličkující územím obou států lemuje řada pískovcových věží, mezi nimiž má zvláštní místo dvojice skal zvaná Česká brána. Stezka i hranice vede mezi nimi, v kamenech jsou vyryté novodobé hraniční znaky, letopočet 1831 a písmena Z, značící německou Žitavu.

Čtěte také: Přečtěte si recenzi knihy Kniha, obraz a příroda

Bavorský Les: Zelená Oáza

Bavorský les, rozprostírající se na hranicích mezi Německem a Českou republikou, je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších přírodních oblastí Evropy. Tato zelená oáza nabízí nespočet možností pro dobrodružství, relaxaci a poznávání.

Bavorský les je jedním z největších a nejstarších národních parků v Německu, který se rozprostírá na více než 240 000 hektarech. Během procházky lesem můžete narazit na jeleny, divoká prasata, lišky nebo dokonce na vzácného kamzíka.

V Bavorském lese se nachází mnoho krásných jezer a řek, která jsou ideální pro pěší túry, pikniky nebo jen pro obdivování scenérie. Jezera Arbersee, Großer und Kleiner Arbersee nebo řeka Ilz jsou některými z nejkrásnějších přírodních vodních útvarů v oblasti.

Tabulka: Nejvyšší vrcholy Lužických hor

Vrchol Nadmořská výška (m) Poznámka
Luž 793 Česko-německá hranice, vyhlídková terasa a rozhledna
Pěnkavčí vrch 792 Bez turistické značky
Jedlová 774 Rozhledna
Klíč 760 Kruhový výhled
Hvozd 749 Torzo hostince, restaurace na německé straně

tags: #příroda #v #hranicích #s #německem #zajímavosti

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]