Agentura Ochrany Přírody Mělník: Informace o Aktivitách a Projektech


18.03.2026

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) se aktivně věnuje ochraně přírody a krajiny v různých oblastech České republiky.

Aktuality z Mělníka a okolí

Městský úřad Mělník pravidelně informuje o novinkách a událostech v oblasti životního prostředí a rozvoje města. Zde je přehled některých z nich:

  • 26.6.2025: Umělá tráva na novém hřišti má atestaci fotbalové asociace.
  • 10.6.2025: V Bezručově ulici se bude důsledně hlídat průjezd nákladních vozidel.
  • 5.6.2025: Změny v autobusové dopravě u Liběchova v souvislosti s uzavírkou.
  • 23.5.2025: Fričova ulice bude po rekonstrukci otevřena.
  • 23.5.2025: Přejezd u letního koupaliště bude obousměrný.
  • 30.4.2025: Výměna kontejnerů na textil.
  • 30.4.2025: Katalog sociálních služeb 2025.
  • 30.4.2025: Cvičení IZS “SPOLANA 2025”.
  • 29.4.2025: RE-USE Centrum bude otevřené i o svátcích.
  • 29.4.2025: Nahlášení místa pálení čarodějnic.
  • 28.4.2025: Město Mělník ukončilo smlouvy o měření rychlosti s obcemi Kly a Velký Borek.
  • 29.4.2025: Poplatek za zubní pohotovost se sníží.
  • 28.4.2025: Mělník zvýší kapacitu čistírny odpadních vod a přidá se k další městům s příspěvkem na infrastrukturu.
  • 25.4.2025: Omezení dodávky vody.
  • 14.4.2025: Změna otevírací doby v Re-use centru.
  • 14.4.2025: Oprava budovy městského úřadu.

Aktivity AOPK ČR

  • 13. 11.: Informace o napadení ovcí vlkem na Orlickoústecku.
  • Efektivní zadržování vody v krajině: AOPK ČR podporuje projekty, které pomáhají zadržovat vodu v krajině.
  • Ceny AOPK ČR: Udělovány za významné počiny v ochraně přírody.
  • OPŽP 2021+: Nabízí specifické cíle v rámci Operačního programu Životní prostředí.
  • Exkurze: AOPK ČR pořádá exkurze s průvodci, například v CHKO Slavkovský les.
  • Oživení přírody v Jeseníkách: AOPK ČR se podílí na projektech na oživení přírody v Jeseníkách.

Příklady projektů a aktivit AOPK ČR

  • PROSPECTIVE LIFE: desetiletý projekt pro lepší ochranu rostlin, hub a živočichů.
  • AOPK ČR, Správa CHKO Jizerské hory Pastva na Jizerce 7. 2. 2023 V osadě Jizerka probíhá na dlouhodoběji neudržovaných loukách pastva, jejímž cílem je vrátit loukám druhovou pestrost.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko patří mezi nejstarší chráněná území České republiky. Vznikla již v roce 1976. O téměř 40 let později (2014) se rozšířila o Máchův kraj a změnilo se i její jméno na CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.

Krajina pískovcových skal, protkaná mokřady a drobnými vodními toky, na nichž se jak na šňůrce navlečené korálky třpytí hladiny rybníků. Hrady a zříceniny na vrcholech kopců či v lesích, roubenky v malebných zákoutích. Místo, kde se poprvé po sto letech nedávno začali prokazatelně rozmnožovat vlci.

Na oslavu výročí 50 let od vyhlášení si pro vás Agentura ochrany přírody a krajiny ČR připravila mnoho akcí - každý měsíc minimálně jednu.

Čtěte také: Boží Dar: Nesouhlas s vymezením CHKO

Ústřední seznam ochrany přírody (ÚSOP)

Ochrana přírody je součástí Informačního systému ochrany přírody, který patří mezi informační systémy veřejné správy. Podrobnosti o vedení Ústředního seznamu ochrany přírody (ÚSOP) jsou stanoveny vyhláškou č. o plánech péče, zásadách péče a podkladech k vyhlašování, evidenci a označování chráněných území.

ÚSOP je tvořen Sbírkou listin a Registrem objektů, který zahrnuje památné stromy, smluvně chráněná území a smluvně chráněné památné stromy na území ČR. ÚSOP je veřejný a každý do něj může nahlížet. Vedle Registru objektů obsahuje DR ÚSOP dále vybrané digitální či digitalizované verze dokumentů uložených ve Sbírce listin - Archiv ÚSOP.

Čtěte také: Program Podpory a ochrana přírody

Čtěte také: Veselí nad Moravou: Zpráva AOPK

tags: #agentura #ochrany #prirody #melnik #informace

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]