Ekologická olympiáda je soutěž pro studenty se zájmem o přírodu a její ochranu. Sborníky z minulých ročníků slouží jako dokumentace a inspirace pro soutěžící, pedagogy i pořadatele.
Sborník jubilejního 20. ročníku Ekologické olympiády byl zařazen do archivu a je volně ke stažení jako dokumentace i inspirace pro soutěžící, pedagogy i pořadatele.
Pro studenty se zájmem o přírodu a její ochranu je připravováno tématické soustředění. To je určené jak pro soutěžící v EO, tak pro všechny středoškoláky se zájmem o přírodu a její ochranu. Tématem budou biokoridory a bariéry, stejně jako téma ekologické olympiády v roce 2016/17. V rámci soustředění se naučíme rozpoznávat zdravou strukturu krajiny, chápat souvislosti v ekosystémech, potřebu migrace a propojení jednotlivých ekosystémů.
24. ročník EO proběhl ve všech krajích České republiky. Národní kolo se uskutečnilo v Jihomoravském kraji v termínu 18.-21. 6. Vítězem se stalo Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše, ve složení Viktor Materna, Jaroslav Herman a Vít Procházka. Na druhém místě se umístilo Gymnázium Budějovická z Prahy a na bronzovém místě se umístilo Sdružení Arachne z. s.
Do národního kola 21. ročníku Ekologické olympiády 2.-5. 6. 2016 v Jizerských horách postoupily tyto týmy:
Čtěte také: Co nabízí Ekologická poradna Dr. Landy?
Ve čtvrtek 25. 3. 2021 proběhlo finále již druhého ročníků Olympiády regionálních znalostí žáků 2.stupně základních škol Rychnovska, Kostelecka a Dobrušska. Druhý ročník proběhl celý online.
Soutěž připravili zaměstnanci a členové Sdružení SPLAV jako jednu z aktivit podporujících vzdělanost a vztah mladých obyvatel k obcím a regionu, kde žijí. Že je to téma potřebné, ale i zajímavé, potvrdila účast významných odborníků pana Jiřího Macha, Josefa Lukáška, Bohumíra Dragouna, Petra Hudouska a Davida Rešla, kteří připravili otázky soutěže a zasedli v porotě.
Celé finále bylo vysílané online na Youtube a tak žákům mohli fandit spolužáci, kamarádi, nebo rodina.
Celkem čtyřicet tříčlenných družstev ze šesti škol absolvovalo 3.3.2021 online první kolo školní soutěže s 50 otázkami z oblasti historie, přírodopisu, zeměpisu a osobnosti obcí Rychnovska, Dobrušska a Kostelecka. Nejvíce družstev reprezentovalo gymnázium v Rychnově nad Kněžnou. Své zástupce v soutěži měly také základní školy v Javornici, Týništi nad Orlicí, Vamberku, Skuhrově n.B. a další rychnovská škola - Javornická.
Deset nejúspěšnějších týmů podle bodového zisku postoupilo do druhého finálového kola, které proběhlo také online. O vítězství zde bojovala družstva 3 škol - Gymnázia F.M. Pelcla, ZŠ Javornické v Rychnově nad Kněžnou a ZŠ Týniště nad Orlicí.
Čtěte také: Postupy likvidace nebezpečného odpadu
Jednotlivé týmy odpovídaly online v aplikaci ZOOM před odbornou porotou na druhé straně obrazovky na otázky formou soutěže Riskuj - volily téma a obtížnost otázky podle vlastní strategie. Největší odvahu, ale i znalosti volbou nejnáročnějších otázek v této části druhého kola soutěže prokázali zástupci rychnovského gymnázia - družstvo Dream team ve složení Vojtěch Brandejs, Eduard Linhart a Ondřej Martinek.
Dalším úkolem týmů pak byla prezentace předem zvoleného tématu vztahujícího se k přírodě regionu, na jejíž zpracování měli žáci 2 týdny. Soutěžící mohli vybírat z témat „LES, CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST ORLICKÉ HORY A LIDÉ OKOLO“, „ZAJÍMAVÉ PŘÍRODNÍ MÍSTO V MÉ OBCI A OKOLÍ“, nebo „MÍSTA DALEKÝCH ROZHLEDŮ ORLICKÝCH HOR“, které se staly nejoblíbenějším tématem. Zde největší invenci předvedly členové družstva Gymnázia F.M. Pelcla., kteří jednak celou prezentaci Místa dalekých rozhledů představili „z patra“, ale také použili vlastní fotografie a všechna místa zaznačili do mapy, vytvořili trasu a celou prezentaci pojali jako tip na výlet.
Po sečtení bodového zisku z obou částí druhého kola byli vyhlášeni vítězové soutěže - družstvo Gymnázia F.M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou ve složení Ondřej Felcman, Jakub Pácha a Vojtěch Černý, kteří si říkali Velmi originální název. Na druhém a třetím místě se umístila družstva Javorníčci a Javorníček z rychnovské základní školy Javornická.
Hlavní cenou pro vítěze je půlhodinový vyhlídkový let nad Orlickými horami a jejich podhůřím. Celou řadou zajímavých cen mnoha sponzorů z našeho kraje i regionu však bylo odměněno všech 10 týmů druhého kola.
Doufáme, že olympiáda regionálních znalostí se stane tradicí, děkujeme všem zúčastněným studentům i jejich učitelům a těšíme se na příští ročník, snad již osobně!
Čtěte také: Strojírenství a ekologické předpisy
V září 2021 se proletěli nad Rychnovskem výherci 2.ročníku olympiády, žáci Gymnázia F.M.
tags: #ekologicka #olympiada #sbornik #témata