Jak aktivně zapojit žáky do řešení ekologických problémů či je zábavnou formou vzdělávat v environmentální výchově?
Vzhledem k těmto výzvám je klíčové začít s výchovou k ekologii již v raném věku, kdy si děti vytvářejí své první hodnoty a postoj k přírodě. Ekologická výchova je dnes nezbytnou součástí vzdělávání. Naše planeta čelí vážným ekologickým problémům. Tato výchova by měla nejen rozvíjet porozumění ekologickým problémům, ale také posilovat osobní odpovědnost a schopnost jednat udržitelně.
Ekologická výchova je klíčovým nástrojem pro rozvoj zodpovědného vztahu dětí k přírodě. Děti s alespoň základními znalostmi o udržitelnost jsou lépe připraveny aktivně se zapojit do řešení environmentálních problémů. Rozumí principům udržitelnosti a jsou schopny hledat a implementovat inovativní přístupy ke zlepšení stavu životního prostředí a jsou motivovány k ochraně přírodních zdrojů.
Vzdělávání v oblasti ekologie rovněž podporuje rozvoj odpovědného přístupu k životnímu prostředí. Tím, že se děti naučí, jak jejich činy ovlivňují životní prostředí, se vytváří základ pro celoživotní zodpovědnost vůči přírodě. Diskuze o globálních environmentálních problémech zároveň přispívají k rozvoji kritického myšlení. Děti se učí analyzovat informace, klást si otázky a hledat komplexní řešení, což jim umožňuje lépe porozumět složitým souvislostem mezi lidskou činností a stavem životního prostředí.
Na podporu environmentální výchovy vznikla také publikace eTwinning: inspirace do EKOprojektů, která představuje celkem 20 nápadů na ekologické aktivity. Celoškolní aktivity na ekologická témata pak přibližuje publikace Ekologie in eTwinning. Příručka nabízí 14 projektů, které v minulosti české školky a školy realizovaly.
Čtěte také: Život s úsměvem a ohledem na přírodu
Škola Vítězslava Hálka v Odolené Vodě je jednou z více než stovky škol, která se letos připojila k akci Kampaň obyčejného hrdinství. „Školy mají poměrně málo prostoru pro praktické věci. Kampaň obyčejného hrdinství dává dětem možnost rozhodovat a své nápady také realizovat,“ popisuje koordinátorka kampaně Radka Tyslová ze vzdělávacího centra Tereza.
Školy, ale i rodiny či jednotlivci, kteří se do projektu přihlásí, si vyberou jeden týden, po který chtějí plnit některé z ekologických výzev. Sami si pak zvolí způsob, jak chtějí přírodě pomoci a hned se do toho vrhnou. „Lidé mají často pocit, že dělat něco pro životní prostředí je strašně těžké. My jsme chtěli ukázat, že to tak nemusí být. Děti si jednu z nich vyberou a sami si vymyslí, jak ji naplní,“ popisuje Radka Tyslová projekt, který běží už čtvrtým rokem.
Třída Ještěrek z Odolené Vody si vybrala výzvu nazvanou „Zasaď strom nebo jinou rostlinu“. Děti si rovnou vyzkoušely, jak může být osvěžující, když takovou meduňku doma máte. Každé z dětí využilo kelímek, z něhož pilo limonádu k tomu, aby do něj zasadilo jednu sazeničku meduňky nebo tři rajčatová semínka.
Při zahradničení si říkaly, co je list, kořen a stonek, a taky tipovaly, co potřebují rostlinky k životu a proč se do spodku květináče musí udělat malá dírka. První výzvu mají za sebou. „Budeme pokračovat celý týden. Další dny si budeme povídat o vodě a jak se s ní dá šetřit, budeme vyrábět věci z recyklovaných materiálů a na tělocvik snad půjdeme ven, jestli tedy nebude pršet,“ říká učitelka Petra Pallová.
Letos organizace v projektu vypsala jedenáct výzev. Žáci dostávají Deníček obyčejných hrdinů, v němž mají výzvy nejen vypsány, ale také v něm najdou tipy, jak se konkrétně mohou zapojit. Další je například snížit spotřebu vody, třeba tříminutovým sprchováním, namontováním perlátoru či využíváním ekoprogramů na myčkách a pračkách. Další je pak zdravý a ekologický jídelníček, například zavedením bezmasých dnů v týdnu. A nebo také den bez technologií či více času stráveného venku.
Čtěte také: Eko prací prášky: Jak vybrat ten správný?
Unikátní celoroční projekt pro celé třídy mateřských a základních škol - Příběh odpadkového krále, který seznámí děti zábavnou, ale hlavně reálnou formou s tříděním a zpracováním odpadů, významem recyklace a ochrany životního prostředí.
Aktivity a činnosti celého projektu jsou vhodné pro děti předškolního a mladšího školního věku od 4 do 7 let v rámci environmentální výchovy ve školce a ve škole v rámci hodin Prvouky nebo předmětu Člověk a jeho svět.
Postupně si s dětmi pomocí celého projektu projdete základní informace, které by měly děti znát a postupně si je budou jednotlivými aktivitami, úkoly a povídáním rozšiřovat.
Cílem tohoto projektu je podpořit snahu vybudovat v dětech správné návyky v přístupu k našemu okolí, zdraví, ochraně přírody a pomoci dětem porozumět pojmům jako je recyklovatelný odpad, dále nevyužitelný odpad, zdroje vyměnitelné energie, obnovitelné zdroje, ekologie a ochrana životního prostředí.
Celoroční projekt nabízí ucelený přístup k vzdělávání dětí v oblasti životního prostředí, což jim umožní lépe pochopit svět kolem sebe a význam svých každodenních rozhodnutí pro budoucnost naší planety.
Čtěte také: Citrusová kůra jako zdroj ekologického plastu
Přemýšlíte o uspořádání ekologické akce, ale nevíte, jak na to? Pro školy nabízíme tři varianty akcí zaměřených na zlepšování stavu životního prostředí a sbližování se s přírodou:
Vzdělávání dětí v oblasti ekologie může v těch nejmenších vzbudit celoživotnímu zájem o ochranu životního prostředí. Je důležité začít s ekologickou výchovou již v raném věku, aby se děti naučily chránit a vážit si přírody kolem sebe.
tags: #ekologický #projekt #pro #děti #nápady