Environmentální Filmový Seminář Daněk: Pohled do Světa Vědy a Klimatu


05.03.2026

Jsme nesmírně rádi, že chodíte na filmy a zapojujete se do pofilmových debat. Rádi bychom ale zjistili*y, jak festival vnímáte vy, jeho publikum. Chtěli*y bychom se dozvědět, jak vnímáte schopnost festivalu šířit povědomí o tématech, které leckdy nejsou jednoduchá ani příjemná.

Zajímalo by nás, co ve vás filmy a debaty vyvolávají za pocity a reakce a jestli vás někdy zhlédnutí filmu přimělo se na téma podívat „novýma očima“. Věnujte prosím několik minut svého času vyplnění anonymního dotazníku, který nám na tyto otázky pomůže najít odpovědi.

Univerzitní Stávka za Klima a Zapojení Fakult

V Praze se sejdeme v pondělí v 11 hodin na náměstí Jana Palacha. Následně se rozejdeme na naše fakulty, kde bude od pondělí do středy probíhat bohatý program. Na některých fakultách budeme společně organizovat i přespávání, podrobnosti najdeš níže. Ve čtvrtek 17.11. vyvrcholí pražská odnož Univerzitní stávky za klima společným průvodem po Praze. Studující a pracující ze všech univerzit a fakult se sejdou ve 12:00 na náměstí Jana Palacha.

Po nábřeží se vydáme na Národní, kam do oslav Sametové revoluce vneseme své vlastní poselství, tedy že vzpomínat na minulá vítězství nestačí. Organizovat a koordinovat se budeme skrze společná pléna, která budou na jednotlivých fakultách probíhat vždy ráno a večer.

Program na Jednotlivých Fakultách

  • Na MatFyzu bude probíhat program na Malé Straně od úterý 15.11. poledne do večera, přespávat se nebude.
  • Na FHS se stávkuje od pondělí do čtvrtečního rána, s přespáním v úterý a ve středu (vezměte si spacáky).
  • Na FSV bude program probíhat od pondělního odpoledne do úterního večera, včetně přespání pondělní noci. Ale nekončí to chozením na přednášky, také se budeme aktivně roztahovat v úzkých hollarových chodbičkách během celé délky akce.
  • Na Filozofické fakultě bude probíhat program od pondělí do čtvrtečního rána, všechny dny i s přespáním (vezměte si spacáky). Ale nebudeme jen chodit na přednášky, také budeme aktivně kempovat na chodbách.
  • Na Přírodovědecké fakultě bude probíhat vzdělávácí program od pondělí do úterního večera zaměřený na tematiku klimatické krize. Hlavním bodem programu bude úterní debata s odborníky na téma role vědců v řešení globálních environmentálních problémů. Pozvání přijali: prof. Bedřich Moldan, prof. Radan Huth, prof. Jana Albrechtová a dr. Vojtěch Kotecký.
  • Na FAMU je program zatím naplánovaný na středu, momentálně se ale ještě řeší program také na úterý i s možným přespáním - budeme aktualizovat.
  • Na Fakultě sociálních studií v Brně bude program probíhat od pondělí do středy. Na fakultě se bude i spát, program končí ve středu před 15 hodinou. Po demonstraci se nekteří z nás můžou přesunout na večerní program na FaVU.
  • Na FaVU a JAMU bude probíhat alternativní výuka, workshopy, setkávání, koncerty a pléna.
  • Na Fakultě umění a designu se sejdeme ve středu 16. 11., v 14:30 ve foyer budovy Fakulty umění a designu UJEP.

Příklady Přednášek a Akcí

  • středa 9.10 - 10.40 Matěj Král: Jak učit o klimatické změně v rámci středoškolské výuky filosofie?
  • středa 10:50 a 12:30: Úvod do komparatistiky seminář (Matouš Jaluška) a přednáška (Josef Hrdlička) - téma ekokritika, Celetná, 1.
  • středa od 17:30: Philosophy of Catastrophy (English friendly) , 225, 2.
  • pondělí 16:30 - 17.30, klub Chladič: Klimatická krize: otázka přírody a/nebo společnosti? (Zuzana V.
  • pondělí 19:00, posluchárna Věž: Jeden svět na geografii vol.
  • Luba Kobová-moju krátku prednášku o ekológii v práci Mary Wollstonecraftkonca 18.
  • 16:00-17:20 Pomalá resistence proti uhelnému dolu v Beskydech: umění vítězit v pozdním industrialismu.
  • 11:30-13:00 Město a klima 21.století.
  • úterý od 10:00 na FaVU v budově U2, místnost 327: Ladislav Jackson otevře veřejnosti svou přednášku České umění 1. poloviny 20.
  • úterý od 10:30: Josef Patočka, publicista a výzkumník z platformy Re-set o kampani Energie lidem!
  • pondělí 17:00 - 18:00: Neformální povídání. Věřte nevěřte s Olegem Olegovičem. Těží se v Polsku skutečně uhlí? Je EPH samostatným státem? Mohou kopřivy zmírnit uhlíkovou stopu ropy?
  • pondělí 18:00 - 20:00: Dokument.
  • pondělí 21:00 - 22:00: Koncert Luteja.
  • úterý 13:00 - 15:00: Promítání 40 minutového filmu Vítr, slunce, revoluce : Evropa na cestě k záchraně klimatu! Reportážní film od Voxpotu.
  • úterý 15:00 - 16:30: Workshop. Ceny nájmů rostou nejen u nás. Právní ochrana je slabá a nájemní smlouvy jsou zpravidla uzavírané jen na rok. Žijeme v neustálé nejistotě. Jak tuto situaci změnit?
  • úterý 16:45 - 17:15: Klima očima novináře - Fana Jelínek.
  • úterý 21:00 - 22:00: Bratty sci-fi fetish synth pop koncert skupiny Josefína Dusk. Josefína ráda tančí a objevuje podmořský svět a svůj vlastní svět. Ráda tančí a ty se můžeš přidat!
  • středa 10:30 - 11:00: Přednáška s Janem Osičkou. Dekarbonizace energetiky probíhá už několik desítek let.

Academia Film Olomouc (AFO) a Téma ECHO

V Olomouci začal mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů AFO Univerzity Palackého (UP). Hlavním tématem letošního 58. ročníku je ECHO.

Čtěte také: Příležitosti environmentální výchovy

Odborné poroty vyberou nejlepší snímky ve třech soutěžních kategoriích - mezinárodní, česko-slovenská a soutěž krátkých filmů. Prostor dostávají prestižní televizní produkce, oscarové nominace i filmy posouvající hranice dokumentárního vyprávění.

Letos bude ve filmových sálech uvedeno 159 filmů. Diváci uvidí nejen ty soutěžní, ale také výběr filmů z nesoutěžní sekce. Ty mají např. tyto kategorie: Chronos, Cha-Ching, Adaptace, Chvění, Sound Is Science, Identity, Music is Science, Talent ve vědě, Věda na ČT, 450 let UP.

„V planetáriu jsme zvyklí sledovat filmy, které nám ukazují vesmír zblízka. Co nevidíme, jsou komplikace, se kterými se vědci setkávají při snaze opustit Zemi a přiblížit se jeho vzdáleným oblastem. Film studia Krutart kombinuje zážitek z planetária s napínavým animovaným příběhem. Unikátní je také svým důrazem na vysvětlení fyzikálních jevů ve spolupráci s odborníky.

Významní Hosté a Program

Na festivalu se objeví špičkoví vědci a filmoví tvůrci z celého světaDo Olomouce přijede kosmolog a profesor astronomie na University of Arizona Chris Impey, norská režisérka Eva Charlotte Nilsen, režisérka dokumentu After Nature Esther Elmholt, americký dokumentarista, kameraman a producent Ian Cheney, filmový historik Peter Krämer, portugalská zvuková umělkyně Raquel Castro a řada dalších.

Mezi českými hosty se objeví například český vědec v oboru umělé inteligence Tomáš Mikolov, odbornice na problematiku biodiverzity Barbora Chmelová, antropoložka a socioložka Marie Heřmanová, analytik zabývající se problematikou energetiky Oldřich Sklenář, socioložka zabývající se genderem a sexualitou Lucie Jarkovská, popularizátor vědy Jan Lukačevič, zakladatelka magazínu Druhá:směna Maja Vusilovič, geolog a popularizátor Petr Brož, psycholožka a psychoterapeutka Gabriela Dymešová.

Čtěte také: Starbucks a udržitelnost

„Těším se, že do Olomouce zavítá australská producentka a režisérka dokumentů Sonya Pemberton, která od nás na slavnostním zakončení festivalu obdrží Cenu za významný přínos popularizaci vědy. Napsala, režírovala a produkovala více než 60 hodin odvysílaných dokumentů, její filmy získaly přes 70 mezinárodních ocenění. A bylo to právě AFO, které část její tvorby ovlivnilo, když v minulosti na festivalu potkala youtubera a popularizátora vědy Dereka Mullera, se kterým později natočili světově úspěšné filmy Uranium a Vitamania.

Důležitou součástí festivalu je programová sekce Industry 4Science, která připravuje tradiční Camp 4Science - networkingový a trainingový workshop pro dokumentární filmy s vědeckou tematikou ve vývoji. Chybět nebude ani konference, na které budou přední světoví filmaři a filmařky společně s vědkyněmi a vědci prezentovat aktuální trendy ve svých oborech a sdílet své zkušenosti při honbě za poznáním.

„Program konference jako každý rok nabízí pohled do zákulisí produkce vědeckých filmů, letos například vítězný film ceny Emmy Porozumění a také setkání s vědeckými influencery.

Mezi letošní novinky patří sekce o popularizaci vědy v České televizi, která letos slaví 70 let od svého vzniku. Jednou z hlavních tváří vědy na ČT je Daniel Stach, jenž se letos na AFO vrací, a to hned s dvěma přednáškami, které odhalí zákulisí jeho práce.

„S přednáškami ho dále doplní Milan Kruml a Jakub Adamus s Jakubem Hoškem, se kterými se vrátíme trochu do historie - do archivů Československé televize a jejího přístupu k vědě. Samozřejmě se ale nebude pouze povídat. Připravili jsme tematicky různorodé projekce filmů a dokumentárních cyklů, které ukazují pestrost dokumentárních formátů ČT. Věnovat se budeme například tabuizaci pohledu na sexualitu v Československu či lidem, kteří hledají sílu k dalšímu žití s nevyléčitelnou nemocí ALS.

Čtěte také: Ochrana životního prostředí

Místa Konání Festivalu

Festival se koná paralelně na několika místech ve městěCentrem festivalu je Umělecké centrum UP Konvikt. Organizátoři využívají infrastruktury univerzity i partnerských institucí, které jsou klíčovými hráči v oblasti nejen regionální kultury. Patří mezi ně Kino Metropol, science centrum Pevnost poznání, Muzeum moderního umění Olomouc, Vlastivědné muzeum, Kryt civilní ochrany, nebo Divadlo na cucky.

AFO pořádá Univerzita Palackého v Olomouci každoročně již od roku 1966. Festival pravidelně představuje ty nejlepší současné vědecké snímky prestižních světových produkcí, které osobně uvádějí renomované ikony české i zahraniční vědy či zástupci filmového a televizního průmyslu.

Cílem AFO je bourání předsudků a stereotypů o „nudných“ vzdělávacích filmech, stejně tak o přírodních, humanitních a společenských vědách. Hybnou organizační silou festivalu jsou především současní i bývalí studenti univerzity.

Příklady Filmů Promítaných na AFO

Festival nabízí širokou škálu filmů s různou tematikou. Zde je několik příkladů:

  • Kovyho mediální ring - Série krátkých filmů zaměřených na mediální vzdělávání a kritické myšlení.
  • Výukové videohry - Například Velvet 89 a DigiStories: Nela, které odhalují příběhy z historie a současnosti.
  • Dokumenty - Filmy o emigraci, životě v normalizaci, kyberšikaně, plýtvání potravinami a mnoha dalších tématech.
  • Animované filmy - Například snímky o závislosti na hrách.
  • Filmy o sociálních problémech - Například filmy o domácím násilí, chudobě a integraci menšin.
  • Filmy o životním prostředí - Například snímky o klimatických změnách a jejich dopadech.

Tato rozmanitá nabídka filmů a doprovodných akcí dělá z environmentálního filmového semináře Daněk a festivalu AFO důležité platformy pro vzdělávání, diskusi a inspiraci v oblasti vědy a životního prostředí.

Studijní Zaměření na FSS

Pro studující všech imatrikulačních ročníků existuje možnost volitelného zápisu jednoho ze tří studijních zaměření: „Kulturní environmentalistika“, „Sociálně-ekologické podnikání“ a „Občanská angažovanost a veřejná správa“.

Z povinně volitelných předmětů si student vybírá nejméně 25 kreditů, a to ať již ze sekce povinně volitelné mimo studijní zaměření či z bloku „Kulturní environmentalistika“, „Sociálně-ekologické podnikání“ nebo „Občanská angažovanost a veřejná správa“.

Pro absolvování studijního zaměření je student povinen získat alespoň 20 kreditů z předmětů nabízených v daném zaměření. Možnost zapsání předmětů z jiných zaměření není nijak omezena.

Student zapsaný do určitého studijního zaměření má zároveň přednostní právo na zápis do předmětů. Student si v průběhu studia může zapsat maximálně dvě studijní zaměření současně.

Studijní Zaměření

  • Kulturní environmentalistika: Je určena těm, kteří se zajímají o kořeny a širší souvislosti environmentálních problémů.
  • Sociálně-ekologické podnikání: Toto studijní zaměření nabízí specializaci na podnikání, které má jiné cíle, než jen zisk, ať už ve sféře sociální, environmentální nebo kulturní.
  • Občanská angažovanost a veřejná správa: Občanská angažovanost a veřejná správa nabízí ucelenou průpravu pro všechny, kteří se chtějí zasazovat o ochranu přírody a životního prostředí v rámci neziskových organizací, ve státní správě či samosprávě.

tags: #environmentální #filmový #seminář #daněk

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]