Divadelní Hry s Tematikou Přírody v České Republice


27.11.2025

Divadelní hry s ekologickým námětem hrají v České republice důležitou roli v osvětě a podpoře ochrany přírody. Jedním z významných tvůrců v této oblasti je Mojmír Vlašín, který se věnuje environmentalistice nejen ve svém profesním, ale i osobním životě.

Mojmír Vlašín a Jeho Eko-Hry

Mojmír Vlašín učí na katedře environmentálních studií základy ekologie a ochranu biodiverzity. Okolo ochrany přírody se ale točí celý jeho život. Ne každý ale ví, že jeho vášní je také psaní divadelních her s ekologickým námětem, jako je například tání ledovců. Nyní připravuje novou hru.

Vlašín pronikl do tajů ekologických divadelních her při svém působení v akademii věd. „Ke hrám s ekologickou tematikou mě přivedl můj vyučující z vysoké školy Karel Hudec, který v akademii věd zavedl takovou legrácku. Pánská část ústavu vždy na oslavu Mezinárodního dne žen nastudovala nějakou jeho hru a hrála ji pro pobavení,“ popisuje Vlašín. Ze začátku v ekologických představeních jen hrál, ale postupem času je začal i psát.

Dnes si lidé mohou jeho hry přečíst také v knize s nejednoznačným názvem: Pro - eko - hry nebo Eko prohry, záleží na úhlu pohledu. V knize se nachází scénáře ke hrám a rovněž například popis rekvizit a oblečení postav. Spolu s dalšími přáteli hrají představení v divadle Husa na provázku. Všechny hry mají environmentální nebo ochranářský aspekt.

„Hlavním rysem je, že všechny role čteme z papíru, takže se nemusíme nic učit nazpaměť. Hry Mojmíra Vlašína a jeho kolegů ale diváci nikdy nevidí dvakrát, soubor nedělá reprízy a byl také ještě do minulého roku jediným divadelním souborem, který se soustavně zabýval ekologickými tématy. „Naše hry mají vždy premiéru a zároveň derniéru. Tím pádem máme vždycky vyprodáno,“ směje se ekolog.

Čtěte také: Seznamka pro Milovníky Přírody a Zvířat

Poslední hru mohli diváci vidět ještě před uzavřením divadel v březnu 2020, byl to balet s názvem Mamutí jezero. Celý premiérový večer má jasně daný formát už od dob Karla Hudce. Hra trvá vždy asi hodinu a po ní následuje raut, kde se sejdou diváci a herci, povídají si a diskutují. V posledních letech se k rautu přidala ještě dobročinná aukce.

Mezi svá nejoblíbenější díla Vlašín řadí hru Yetti a Mauglí. „Yetti sestupuje z Himalájí, protože se dočetl, že globální oteplení rozpustí všechny ledovce. Mauglí zase jde nahoru do Himalájí, protože se blíží zvednutí mořské hladiny.

Všechny věci, které Mojmír Vlašín ve svém životě dělá, jsou jeho koníčkem, ať už je to ochrana přírody, permakultura nebo psaní ekologických divadelních her. Mojmír Vlašín hraje ve svých vlastních divadelních hrách. Mojmír Vlašín se narodil v roce 1954 v Brně, od mládí se věnuje ochraně přírody. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity a nyní externě vyučuje na fakultě sociálních studií základy ekologie a ochranu biodiverzity.

V minulosti pracoval v akademii věd a ve státní ochraně přírody - byl náměstkem ředitele Českého ústavu ochrany přírody, což je nynější Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Poté pracoval v Ekologickém institutu Veronica.

Mojmír Vlašín žije environmentalistikou i ve své domácnosti. Za svým domem v Ořešíně má permakulturní zahradu, jejímž hlavním principem je využívání tvořivých sil přírody. Permakultura je i celkový životní koncept, který zahrnuje nejen zemědělství, ale i bydlení a životní styl člověka. „Sesazuju k sobě rostliny, které se navzájem podporují v růstu, neubírají si sílu či odhání škůdce, nepoužívám chemická hnojiva a snažím se využívat co nejméně zdrojů. Permakulturní pozemek vypadá neupraveně, jeho systém je však propracovaný do detailu.

Čtěte také: Vzdělání pro ekologa

Hořické Pašijové Hry

Kromě moderních her s ekologickou tematikou má Česká republika bohatou historii divadelních her s náboženskou tematikou, jako jsou například Hořické pašijové hry. První písemné zmínky pocházejí již ze 13. století. V 15. století se v Hořicích na Šumavě konala mystéria - her s náboženskou tematikou. Do novější doby však přetrvala pouze v Hořicích.

V 80. letech 19. století se Johann Ammann zasloužil o pozdvihnutí hořických pašijových her. 25. června 1893 byla uvedena premiéra velkého pašijového představení. Hořické pašijové hry se od té doby staly pojmem. V prvních dvou letech je navštívilo 80 tisíc návštěvníků. Kapacita divadla byla 2 000 míst.

Po druhé světové válce se hry ještě konaly v letech 1898, 1903, 1908 a 1912. Všechna představení byla hrána německy. Zdálo se, že tradice hořických pašijových her skončila. Ke změně došlo až po listopadu 1989. Potom již následoval nepřetržitý sled událostí: PhDr. obnovu pašijových her v Hořicích na Šumavě - Pašije.

Pašijové divadlo má lavice pro 500 diváků. Pašijové hry na Šumavě začala premiérou 29. června 1993.

Další Formy Divadelních Her s Tematikou Přírody

Kromě tradičních divadelních her existují i další formy, které propojují zábavu s poznáváním přírody. Deskové hry s biologickou tématikou rozvíjejí znalosti o zvířatech, rostlinách, lidském těle a ekosystémech. Jsou ideální pro žáky, kteří rádi objevují svět kolem sebe, experimentují a učí se aktivně a hravou formou.

Čtěte také: Náplň Práce Vychovatele v Škole v Přírodě

Přírodní Divadlo v Šárce

Přírodní divadlo v Šárce vzniklo jako přirozený amfiteátr roku 1913. Mělo kapacitu až 10.000 diváků a produkce pod otevřeným nebem se pravidelně konaly do roku 1925. Obnovená představení v Šárce jsou organizována od roku 2005. Od roku 2005 se zde každou první neděli v září provádějí klasické české opery. Vstup je obvykle zdarma. Přírodní divadlo v Šárce nelze rekonstruovat do původní podoby z důvodů ekologických i ekonomických.

Některé inscenace, které se zde konaly:

  • 1914 - W. Shakespeare: Večer tříkrálový
  • 1919 - B. Smetana: Prodaná nevěsta
  • 1922 - G. Puccini: Madama Butterfly

tags: #divadelní #hry #s #tematikou #přírody

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]