Inkontinenční Pomůcky a Likvidace Odpadu


07.03.2026

Používání inkontinenčních pomůcek se týká žen i mužů různých věkových kategorií. Stejně důležité jako vybrat si vhodné pomůcky je přistupovat správně k jejich likvidaci.

Správná Likvidace Inkontinenčních Pomůcek

Nejdůležitější pravidlo zní: Nesplachujte použité inkontinenční vložky a pleny do toalety. Žádná inkontinenční pomůcka není rozložitelná ve vodě ani určena k likvidaci v toaletní míse. To samé platí o hygienických ubrouscích.

Inkontinenční vložky, pleny, absorpční podložky a další pomůcky určené pro pacienty s únikem moči a stolice patří výhradně do odpadkového koše. Využít můžete parfémované sáčky se zatahovací šňůrkou. Při využívání běžného odpadkového koše se vyplatí časté a pravidelné vynášení do popelnice.

Důvody, proč inkontinenční pomůcky nepatří v žádném případě do toalety, vycházejí z jejich velikosti i složení. Vložky i pleny obsahují řadu umělých materiálů včetně plastů, které se po spláchnutí do WC spojí s dalšími odpadními částicemi a vytvoří velké nezpracovatelné shluky materiálu. Na tuto problematiku upozorňují pravidelně hygienici i samotní výrobci hygienických potřeb.

Koše na Pleny a Další Pomůcky

Koš na pleny Diaper Champ One Maxi je praktickým vybavením do každé domácnosti s malým dítětem. Jeho použití je snadné, nenákladné a zvládne jej každý. Snadná manipulace s košem na použité pleny. Nejdříve do koše vložíte běžný sáček na odpadky, nahoru umístíte víko a máte prakticky hotovo. Takto je koš připravený na používání. Různé velikosti a designové provedení - V praxi to znamená, že pokud bydlíte například v panelovém domě či domě bez výtahu, nemusíte si dělat vrásky s pravidelným a častým vynášením odpadkového koše.

Čtěte také: Zkušenosti s ekologickými inkontinenčními vložkami

Pokud používáte látkové pleny, můžete koš využít stejně tak, jako prádelní koš.

Vakuové Systémy pro Likvidaci Odpadu

Vakuový systém VACURAPRO nabízí profesionální řešení likvidace odpadu nejen ve zdravotnických zařízení. Speciální vakuové pytle jsou určeny pro zpracování odpadu od inkontinenčních pacientů, například plen. Košík slouží k odkládání čistících prostředků a dalšího příslušenství používaného personálem.

Medivak: Moderní Přístroj pro Dekontaminaci Odpadu

Modernizací přístroje Vacumet vznikl nový přístroj Medivak. Je to kompaktní přístroj pro dekontaminaci zdravotnických odpadů, konkrétně použitých inkontinenčních pomůcek (jednorázové pleny, plenkové kalhotky apod.).

Odpad před dekontaminací je nebezpečný a je zařazen pod katalogové číslo odpadu 18 01 03, což je odpad nebezpečný s nebezpečnou vlastností H9 - infekčnost. Likvidace tohoto odpadu je velmi nákladná, přeprava podléhá předpisům ADR a od vzniku odpadu do jeho zlikvidování musí uběhnout max. 48 hodin v létě, resp. 72 v zimě (pokud odpad není umístěn v chladicím zařízení).

Po dekontaminaci v přístroji Medivak MV6 je výsledný odpad zařazen pod katalogové číslo 18 01 04, což je odpad ostatní, který nemá žádnou nebezpečnou vlastnost.

Čtěte také: Volnočasové aktivity pro děti

Medivak i použité desinfekční prostředky mají všechny potřebné souhlasy a certifikáty pro použití v ČR. Účinnost dekontaminace byla ověřena Státním zdravotním ústavem v Praze, který také schválil zařazení dekontaminovaného odpadu pod katalogové číslo 18 01 04.

Způsob Provedení Dekontaminace

Použité inkontinenční pomůcky jsou ukládány do speciálního silnostěnného vícevrstvého pytle. Vlastní dekontaminace (desinfekce) probíhá vstříknutím desinfekčního roztoku do pytle. Poté je z pracovní komory odčerpán vzduch a pytel je hermeticky uzavřen zatavením. Desinfekčním postřikem je dekontaminován také vnější povrch pytle.

Výkon a Spotřeba Přístroje

Jeden pracovní cyklus trvá zhruba 80 sekund a je v něm dekontaminováno cca 8 - 10 kg použitých plen.

Obsluha

Obsluha přístroje je velmi jednoduchá. Spočívá pouze v založení pytle do přístroje (navléknutí konců na napínací páčky), zavření víka a stisknutí tlačítka. To je vše. Po krátkém zaškolení to zvládne opravdu každý.

Umístění a Připojení

Přístroj se připojuje pouze do běžné jednofázové el. zásuvky 230V/50Hz a ke zdroji studené vody běžnou pračkovou hadicí - na rozdíl od pračky však nemusí být připojen k odpadu.

Čtěte také: Vybavení škol pro výuku fyziky

Záruka a Servis

Pro váš přístroj zajistíme záruční i pozáruční servis.

tags: #inkontinencni #pomucky #likvidace #odpadu

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]