Český Těšín: Informace o autobusovém nádraží a terminálu


25.03.2026

Po mnoha letech se obyvatelé Českého Těšína dočkali důstojného dopravního terminálu. Moderní prostorná uzavřená čekárna, kancelář dopravního infocentra, toalety, kolem dokola sedm autobusových zastávek, u každé obrazovka s přesnou informací, za jak dlouho odjíždí autobus tam, kam člověk chce.

Nový Centrální Dopravní Terminál

Nový terminál vyrostl jen několik desítek metrů od původního autobusového stanoviště. Slavnostní otevření proběhlo poslední srpnový den. Od konce srpna jsou tak už všechny zastávky z původního autobusového stanoviště přesunuty do areálu nového dopravního terminálu. Dnes se na autobusovém stanovišti setkali zástupci města, firmy HOCHTIEF CZ s občany města, aby se mohli s moderním zázemím pro cestování seznámit a zároveň si připomenout, jak se liší pohodlí v autobusech, které nás vozily před mnoha lety. Součástí dnešního otevření Dopravního terminálu byly totiž jízdy historickým autobusem ŠKODA.

Centrální dopravní terminál v Českém Těšíně byl před malou chvílí slavnostně otevřen. Pro veřejnost je již na parkovišti před dopravním terminálem připraven historický autobus Škoda, který od 15.00 do 18.00 hodin nabídne okružní jízdy městem. Pro děti jsou připraveny drobné propagační předměty. Zastavte se dnes za námi.

Nový Centrální dopravní terminál je v provozu víc jak dva týdny, cestující nyní využívají příjemné zázemí budovy i služby přepravní kanceláře, k dispozici je také téměř 180 parkovacích míst vybudovaných v těsné v blízkosti terminálu. V budoucnu budou některé plochy v blízkosti parkoviště ještě osázeny zelení.

Město Český Těšín dnes oficiálně představilo nový centrální dopravní terminál. Stavba za více než 80miliónů korun byla realizována za 20 měsíců.

Čtěte také: Systém ISKO

Parkování

A prostranství, které místní znají pod názvem Mexikoplac, kde v 90. letech fungovala velká tržnice, se proměnilo v parkoviště. Na novém parkovišti je více než 130 parkovacích míst, která nejsou zpoplatněna.

Město tak chce nabídnout řidičům přijíždějícím do města na úřady nebo za obchodem možnost parkovat mimo centrum města. „Třeba proto, že dosud není dokončena rekonstrukce Nádražní ulice. Počkáme si, co nové parkovací možnosti udělají s dopravou v centru a poznatky vyhodnotíme. Samozřejmě by bylo ideální, aby řidiči parkovali tady a do města šli pěšky buď podchodem pod nádražím nebo druhým podchodem zvaným Demeloch.

Budoucnost Starého Stanoviště

A co bude na ploše starého autobusového stanoviště? „Dohodli jsme se upravit tento prostor tak, aby na pohled vypadal příjemně. S pozemkem, na kterém stanoviště stojí, mělo město v minulosti velké plány. Uvažovalo se o stavbě polyfunkčního domu, mohla tam být knihovna. Toto jsou ovšem velmi nákladné investice. Než se definitivně rozhodne, co tam bude, vyplatí se podle mne dlouhodobější příprava.

Kontroverze a Kritika

Na slavnostní otevření terminálu se přišli podívat i dlouhodobí kritici této, podle některých předražené investice. Nechyběl mezi nimi ani autor projektu Wieslaw Kubica, který od začátku stavby upozorňoval na to, že stavitel po dohodě s investorem provedl nějaké změny. „Například vykáceli několik stromů. Nikdo neřekl, proč. Dále nebyl vybudován přechod pro chodce, který je v projektu.

Informace o ODIS

Na autobusovém nádraží v Českém Těšíně jsou dostupné informace o Integrovaném dopravním systému Moravskoslezského kraje ODIS. Můžete si zde objednat a vyzvednout ODISku, získat anonymní ODISku, blokovat a odblokovat kartu, změnit profil karty, dobít dlouhodobé časové jízdné a elektronickou peněženku, zapůjčit náhradní kartu a převést dlouhodobé časové jízdné. Je zde také možné vrátit dlouhodobé časové jízdné dopravců Transdev Slezsko a.s. a Z-Group bus a.s.

Čtěte také: Český Těšín: Dopravní uzel

Provozní Doba a Omezení

Informace o provozní době a případných omezeních:

  • 2. 2026 do odvolání: Po - Čt: 08:00 - 12:00 h, 12:30 - 16:00 h; Pá: 08:00 - 12:00 h, 12:30 - 15:30 h
  • Pravidelná provozní doba: Po - Pá: 05:30 - 17:15 h; So - Ne - státní svátky: zavřeno
  • 2. - 27. 2. 2026: Čt - Pá: 08:00 - 18:00 h
  • Pravidelná provozní doba: Po - Pá: 06:00 - 18:00 h; So - Ne - státní svátky: zavřeno
  • 3. 2026: Po: 08:00 - 12:00 h, 12:30 - 16:00 h
  • Pravidelná provozní doba: Po - Pá: 06:30 - 17:30 h; So - Ne - státní svátky: zavřeno

Další Kontaktní Místa ODIS v Regionu

Pro ty, kteří potřebují využít služeb ODIS, uvádíme seznam dalších kontaktních míst v okolí:

  • Informační kancelář - AN Nový Jičín: Nový Jičín, autobusové nádraží. Omezení provozu ve dnech 2. 3. 2026 - 13. 3.
  • Městské informační centrum Bruntál: Bruntál, žel.st. Provozní doba: Po, St: 08:00 - 12:00 h, 13:00 - 17:00 h; Út, Čt: 07:00 - 12:00 h, 13:00 - 15:30 h; Pá: 07:00 - 12:00 h, 12:30 - 14:30 h.
  • Městské turistické a informační centrum Rýmařov: nám. Míru 6, Rýmařov. Provozní doba: Po - Pá: 08:30 - 12:00 h, 13:00 - 17:00 h; So: 09:00 - 12:00 h, 13:00 - 16:00 h; Ne: 13:00 - 16:00 h.
  • Prodejna jízdních dokladů DPO - Info Jih: Horní 1664/63a, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
  • Prodejna jízdních dokladů DPO - Poděbradova: Poděbradova 494/2, Moravská Ostrava, 702 00 Ostrava. Od 1. 3. 2026 bude upravená provozní doba: Po - Pá: 07:00 - 17:45 h.
  • Prodejna jízdních dokladů DPO - Poruba vozovna: Opavská 1140, 708 00 Ostrava-Poruba
  • Prodejna jízdních dokladů MDPO - Opava: Horní náměstí 33, 746 01 Opava. Provozní doba: Po, St: 07:30 - 17:00 h; Út, Čt, Pá: 07:30 - 15:00 h.
  • Turistické informační centrum Nový Jičín: Nový Jičín, Masarykovo nám. 45

Čtěte také: Český Brod hledá vedoucího životního prostředí: Co obnáší tato role?

tags: #Český #Těšín #autobusové #stanoviště #informace

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]