Chcete užít pěkné slunné chvíle na místě s kvalitní vodou? Portál Kudy z nudy vám poradí, kde vyzkoušet biotopy, v nichž se o čistou vodu nestará chemie, ale příroda. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Nejsou většinou moc velké, ale jejich hlavním bonusem je čistá voda bez chemických látek, vhodná i pro alergiky.
Biotop bývá rozdělen na hlubokou plaveckou část a mělkou část pro neplavce. Na první pohled se biotopy od obyčejných koupališť příliš neliší. Ta se čistí ve vlastní zóně s mokřadními rostlinami, která je neodmyslitelnou součástí každého biotopu.
Letošní sezona na Tyršově koupališti bude zahájena již 20. května. Tyršovo koupaliště se veřejnosti otevře v pátek 2. června. Již 1. června zde proběhne tradiční akce DMM Jednička (oslava Dne dětí).
Přírodní koupací biotop ve Voticích se nachází poblíž rybníka Pilař. Vodu v nádrži čistí rostliny a řasy, bez přidání chemických látek. Koupání je tak vhodné i pro alergiky. V areálu naleznete tři propojené nádrže, největší je dlouhá přes 40 metrů a na šířku má více než 20 metrů. Kromě koupacího rybníčku zde návštěvníci naleznou také příjemné zázemí s bufetem, toaletami a převlékárnou.
Otevřeno je od června 2025 od úterý do neděle, ve všedních dnech od 13:00 do 20:00 o víkendech od 10:00 do 20:00 hodin v závislosti na počasí. Vstupné na celý den je za 100 Kč.
Čtěte také: Recenze koupaliště Džbán
Biotop v Oslavanech nedaleko Ivančic, se otevřel minulý rok přímo v zámeckém parku. Biologicky čištěné koupací jezero se skládá z koupací části o rozloze cca 1200 m2 (objem vody cca 1450 m3) a biologické části 515 m2 (374 m3). Malým dětem je k dispozici dětský vodní svět s brouzdalištěm, vodními střiky a herní fontánou. Součástí areálu je i geopark a venkovní fitness zóna. Maximální denní kapacita je 500 návštěvníků.
Biotop je otevřen od 26. 6. 2025, hlavní koupací sezóna potrvá po dobu letních prázdnin a do konce měsíce září. Vstupné je 80 korun pro dospělé nebo 60 korun pro děti.
Ve Studénce se během léta můžete zchladit v areálu koupacího biotopu, které vzniklo na místě bývalého městského koupaliště. Jedná se o přírodní koupání, kde se voda čistí biologicky kořenovým systémem. Biotop je rozdělen na hlubokou plaveckou část (3,25 m) a mělkou část pro neplavce (1,1 m). Slunit se můžete na trávě, v areálu koupaliště je možné využít také sociální zařízení, šatny a občerstvení.
U vody vznikly nové zábavní prvky, jako je například tobogán a sportoviště, kde si lze zahrát beach volejbal. Kapacita areálu je 950 osob. Koupací sezóna začala v polovině června 2025. Každé pondělí je sanitární den a koupaliště je uzavřeno. Od úterý do neděle je otevřeno v červnu ve všední dny od 14:00 do 19:00 a o víkendech a hlavních prázdninách denně od 10:00 do 19:00 hodin.
Také v údolí řeky Želetavky v Jemnici na Třebíčsku najdete pěkný biotop. Součástí přírodního koupaliště jsou i vodní hřiby, skluzavky a tobogán. Systém filtrace zajistí kvalitní vodu po celou letní sezonu. Biotop má kapacitu asi 400 návštěvníků, kteří zde mohou využít bufet, šatny a sociálního zařízení včetně sprch a terasy. Příjemný je i prostor přímo u vody, kde vzrostlé stromy v případě velkých veder zaručí příjemný stín.
Čtěte také: Pražská přírodní koupaliště: Průvodce
Otevřeno je od 23. 6. 2025 do konce září denně 14:00 až 19:00, od soboty do neděle od 10:00 do 19:00 hodin. Vstupné pro dospělé stojí 100 Kč, pro děti a důchodce 50 Kč. Rodinné vstupné bylo stanoveno na 250 Kč. Provozní doba se podle počasí může měnit.
Koupací biotop Lhotka v Praze 4 je otevřen veřejnosti od 12. 6. 2025. Pro návštěvníky je k dispozici koupací jezero o rozloze 5 570 m2 ve tvaru nepravidelného oválu s hloubkou v plavecké části až 3,25 m a v neplavecké části do 1 m. Dále zde máte k dispozici šatny, sprchy, WC, klubovnu a stánek s občerstvením. Zatím je ve zkušebním provozu a kapacita je omezena, proto je nejlepší vyrazt sem včas ráno, otevírají v 9 hodin. Pokud se kapacita koupaliště naplní, turnikety se automaticky zavřou. Vstupné vyjde na 180 Kč.
Areál biotopu Lhotka se nachází v blízkosti sídliště Novodvorská v místech bývalého koupaliště Lhotka, které bylo v provozu naposledy v 80. letech.
Zřejmě vůbec první veřejný koupací biotop v Česku vznikl před několika lety v Kovalovicích, jihomoravské vesnici mezi Brnem a Vyškovem. Z centra obce vás k němu dovede žlutá turistická značka. Část biotopu je pro plavce, část tvoří dětské brouzdaliště s vodním hřibem. Ke vstupu do vody slouží dřevěná mola a schůdky z kamenných desek, najdete tu také hřiště na plážový volejbal a občerstvení.
Otevřeno je zde od 22. 6. 2025, za vstupné dáte 60 korun, v červenci a srpnu za 70 Kč.
Čtěte také: Lodín: Aquapark pro rodiny
Historicky druhé tuzemské přírodní koupaliště bez chemie vyrostlo v Banticích, obci mezi Lechovicemi a Znojmem. Biotop je součástí sportovního areálu s víceúčelovým hřištěm i občerstvením a je rozdělený na část pro plavce (160 cm) a pro neplavce (90 cm), pro děti je tu brouzdaliště s hloubkou vody 40 cm.
Biotop je otevřen od 27. 6. 2025, za vstup zaplatíte 60 Kč.
Podobné členění má i přírodní koupací biotop v Bohuslavicích u Kyjova, který najdete v jižní části obce a je ukázkou toho, jak se zajímavě dá upravit staré koupaliště. Sezona letos začala 15. června 2024.
Do velkých měst se biotopy sice díky své velikosti a malé kapacitě příliš nehodí, ale na předměstích zvolna začaly vznikat - jako třeba na jižním okraji Prahy v Radotíně, přímo na břehu Berounky. Biotop Radotín svými rozměry venkovské kolegy hravě předčí, koupací jezero měří přibližně 62 x 75 metrů, biologické čisticí jezero je 80 metrů dlouhé a 30 metrů široké.
Otevřeno je tu od 17. 5. 2024 od 10:00 do 18:00, v červenci, srpnu a září až do 20:00 hodin. Dospělá osoba uhradí za vstupné na celý den 200 korun, děti a důchodci mají vstup za 160 korun.
Koupací biotop v městské části Brno-jih má tvar nepravidelného oválu a je rovněž rozdělený na plaveckou a neplaveckou část. Část pro neplavce má hloubku od 1 do 1,5 m, plavecká část pak 2 až 3 metry, nechybí ani brouzdaliště pro nejmenší s hloubkou do 40 cm, vybavené klouzačkou, houpačkou a hříbkem. Kolem bazénu jsou umístěna dvě velká dřevěná mola, k odpočinku a relaxaci slouží i travnaté plochy a beachvolejbalové hřiště.
Otevřeno je od 10. 6. 2025, a to od 10:00 do 20:00 hodin, vstupné stojí 230 Kč pro dospělé a 120 Kč por děti.
Na stejném principu funguje i přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí a biotop v Litovli, který svým vybavením připomíná malý aquapark. Najdete tu řadu atrakcí, od skluzavek přes masážní trysky, perličková vodní křesla, skokanský můstek, šplhací síť a vlnobití až po hříbek a stříkacího delfína pro děti. Koupaliště je otevřeno, od června do září od 10:00 do 20:00 hodin. Vstupné je za 60 Kč. Biotop Pohoda je již otevřen, v Litovli otevřeli 20.6.2025.
| Název koupaliště | Lokalita | Termín otevření | Vstupné |
|---|---|---|---|
| Tyršovo koupaliště | [Lokalita] | 20. května | [Cena] |
| Přírodní koupací biotop | Votice | Červen 2025 | 100 Kč |
| Biotop | Oslavany | 26. června 2025 | 80 Kč (dospělí), 60 Kč (děti) |
| Koupací biotop | Studénka | Polovina června 2025 | [Cena] |
| Biotop | Jemnice | 23. června 2025 | 100 Kč (dospělí), 50 Kč (děti) |
| Koupací biotop Lhotka | Praha 4 | 12. června 2025 | 180 Kč |
| Koupací biotop | Kovalovice | 22. června 2025 | 60 Kč (červen), 70 Kč (červenec-srpen) |
| Biotop | Bantice | 27. června 2025 | 60 Kč |
| Biotop | Bohuslavice u Kyjova | 15. června 2024 | [Cena] |
| Biotop Radotín | Praha-Radotín | 17. května 2024 | 200 Kč (dospělí), 160 Kč (děti) |
| Koupací biotop | Brno-jih | 10. června 2025 | 230 Kč (dospělí), 120 Kč (děti) |
| Biotop Pohoda | Sezimovo Ústí | Otevřeno | 60 Kč |
| Biotop | Litovel | 20. června 2025 | 60 Kč |
tags: #koupaliste #v #prirode #oteviraji #terminy