Průvodce faunou ČR: Objevte bohatství české přírody


12.03.2026

Příroda České republiky - Průvodce faunou je ideální knihou pro každého, kdo chce lépe poznat a porozumět rozmanitosti živočišného světa na našem území. S touto knihou získáte nejen přehled o běžných i méně známých druzích, ale také pochopíte důležité souvislosti týkající se ochrany přírody.

Co v průvodci naleznete?

Průvodce faunou ČR je příručka určená svým formátem a obsahem pro pochůzky přírodou. Umožňuje určit běžně se vyskytující, hospodářsky či jinak významné nebo zajímavé druhy našich živočichů v rozsahu od malých vodních organizmů (houby, žahavci) až po savce.

  • Běžné i méně známé druhy: Z druhově početných skupin hmyzu a dalších bezobratlých jsou vybráni významní zástupci a průřezově i druhy méně známých a nenápadných skupin.
  • Podrobná charakteristika obratlovců: Obratlovci jsou charakterizováni podrobněji a stručně jsou popsány i vyobrazeny všechny jejich druhy (u ptáků alespoň významnější druhy).
  • Barevné tabule a ilustrace: Všechny druhy jsou zobrazeny na barevných tabulích, na protilehlé straně je vždy připojen krátký text charakterizující jednotlivé druhy, jejich velikost, početnost, prostředí, dobu výskytu, údaje o rozmnožování a významu.

Obsah knihy

Kniha obsahuje 186 barevných a dvě černobílé tabule, dále pak větší počet pérovek, přehled literatury k jednotlivým živočišným skupinám a rejstříky českých a vědeckých jmen.

Struktura průvodce

Kniha začíná úvodem, který představuje životní prostředí živočichů u nás, včetně vlivu nepůvodních druhů a jejich významu. Dozvíte se rovněž o vztahu živočichů k člověku a o problematice jejich ochrany. Úvod knihy pojednává o životním prostředí živočichů na našem území, o nepůvodních druzích a jejich významu, o druzích žijících s člověkem, o praktickém významu živočichů, problematice jejich ochrany a systematickém členění. Speciální část zahrnuje jednotlivé skupiny živočichů od houbovců a žahavců až po savce.

Pro koho je průvodce určen?

Příroda České republiky - Průvodce faunou je ideální knihou pro každého, kdo chce lépe poznat a porozumět rozmanitosti živočišného světa na našem území. S touto knihou získáte nejen přehled o běžných i méně známých druzích, ale také pochopíte důležité souvislosti týkající se ochrany přírody.

Čtěte také: Proč je příroda největší luxus?

Kvalita a provedení

Naprosto super vydání. Jsou opravené chyby z prvního vydání. Obrazová příloha je naprosto dokonalá. U některých malovaných jedinců není ani poznat že se jedná o malbu/kresbu a vypadají jako fotografie. Klobouk dolů autorovi/autorům ilustrací. Myslím že je toto vydání opravdu povedené a čtenáři poskytuje dobrý, bezchybný, přehled o Fauně ČR.

O autorech

Text je dílem 26 odborníků, kromě nich se na knize podílelo osm výtvarníků, fotografie pak kromě autorů samotných poskytli ještě další tři fotografové.

Čtěte také: Krásy argentinské provincie

Čtěte také: Přečtěte si recenzi knihy Kniha, obraz a příroda

tags: #priroda #cr #pruvodce #faunou

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]