Skladba zeminy pro kraslice a inspirace pro zahrádkáře


22.12.2025

Každoroční výstavy pro zahrádkáře a kutily nabízejí široký sortiment květin, stromků, sadby, zeleniny, zahradnického náčiní, zahradní techniky, hnojiv a zahradního nábytku. Nechybí ani aranžování květin a související služby.

Výstavy nabízejí kompletní interiérové vybavení domů či bytů včetně souvisejících služeb. Účelem výstav je seznámit veřejnost s nejnovějším programem firem zabývajících se výrobou nebo prodejem nábytku, bytových doplňků, vybavení koupelen a sanitární techniky, osvětlovací techniky, a další.

Velikonoční tradice a řemesla

Pro návštěvníky jsou připraveny staročeské velikonoční tradice ve Východních Čechách s charakterem pro jednotlivé velikonoční dny. Můžete zde obdivovat ručně malované kraslice ve všech barvách a provedeních s praktickou ukázkou a v různých kombinacích. Praktické ukázky výroby perníků, figurek ze šustí, malování na skle, drátkování a další velikonoční řemesla jsou k vidění na vlastní oči.

Nechybí ani ukázka velikonočního stolu našich prababiček, různé velikonoční prostírání s gastronomickými pochutinami a výrobky z proutí, rákosu, lýka, šustí, dřeva a dalšího dostupného přírodního materiálu.

V rámci programu jsou také ukázky zdobení perníků, samostatné kompozice květin - různých begonií, veliké množství druhů narcisů a dalších cibulovin z Holandska. K vidění jsou staročeská řemesla, ukázka paličkování, háčkování, vyšívání a praktická ukázka zdobení kraslic malbou a voskem.

Čtěte také: Kladenská skládka: Vše, co potřebujete vědět

Koná se i soutěž o nejlepší kolekci kraslic, do které se může každý přihlásit. K prodeji jsou připraveny nejen malovaná vajíčka, pomlázky, velikonoční perníky, různá keramika, proutěné zboží, knížky, ozdoby připomínající příchod jara, ale také veliké množství zahrádkářských potřeb, květiny a zeleninová sadba, okrasné stromky a truhlářské potřeby.

Zahrádkářské výstavy

Zahrádkářské výstavy představují široké veřejnosti výsledky zahrádkářské práce. Na těchto výstavách můžete dokonce určité exponáty ochutnat. Výstava bývá oživena skleněným úlem se včelami.

Poradenskou činnost poskytují zelinářští a ovocnářští instruktoři. Součástí výstavy bývá soutěž o nejzajímavější exponát. Na výstavě si můžete také zakoupit jablka na uskladnění.

Zveme nejen příznivce ekologického zahrádkaření, ale i ostatní širokou veřejnost včetně dětí.

Expozice a doprovodný program

K vidění bývá expozice ovoce a zeleniny, ptačí budky a krmítka, které lze na místě zakoupit. Vystaveny jsou uměle pěstované jedlé houby a pokud porostou tak i lesní. Dále jsou k vidění odrůdy hroznového vína, součastné perspektivní i staré a zapomenuté odrůdy ovoce a květy růží.

Čtěte také: Kvalita dřeva a skladování

Během akce probíhá aranžování z různých materiálů (dušičková, vánoční, velikonoční a příležitostná vazba). V prodeji jsou orchideje, kaktusy, bonsaje okrasné cibuloviny, kvetoucí chrysantémy, stromkové a keřové velkokvěté růže, macešky, vřesy, rybízy, angrešty odolné proti americkému padlí, kvetoucí keře, jehličnany, trvalky, skalničky, okrasné traviny a bylinky. Dále je zajištěn prodej širokého včelařského sortimentu, keramiky, zahradní techniky, výrobků ze dřeva, různé cukrovinky a spoustu dalšího.

Během soboty a neděle probíhá doprovodný program, ve kterém vystupují mažoretky, Osvětová beseda s estrádním vystoupením a hudební skupiny. Pro děti je zajištěno vození na koni. Hudba k poslechu, občerstvení a parkoviště je zajištěno.

Vystaveno bývá ovoce a zelenina z celých Východních Čech. Květiny jsou zastoupeny jiřinami, chryzanténami, begoniemi a další.

Další tipy pro zahrádkáře a kutily

  • Bytexpo, Floratech, Naše dítě: Vše pro domov a bydlení.
  • Výstava Zámecké květy: Představí rostliny tradičně pěstované v zámeckých interiérech, sklenících a zimních zahradách.
  • Výstava mečíků a jiřinek: Mečíky světového sortimentu, novošlechtění, samostatná expozice begonií a fuchsií.
  • Podzimní výstava skalniček: Výstava na podzim kvetoucích skalniček, zakrslých dřevin a bonsají.

Na výstavách nechybí ani sortiment pro zahrádkáře a kutily. Vystavují stavební firmy, vytápěcí technika, hospodaření s odpady, interiéry i novinky ze světa zahrad. Návštěvníci zde najdou aktuální novinky k vytápění a energetickým úsporám.

Tabulka: Příklady vystavovaných rostlin a produktů

Kategorie Příklady
Květiny Jiřiny, chryzantémy, begonie, narcisy, orchideje, kaktusy, bonsaje, okrasné cibuloviny, kvetoucí chrysantémy, stromkové a keřové velkokvěté růže, macešky, vřesy
Ovoce a zelenina Odrůdy hroznového vína, současné perspektivní i staré a zapomenuté odrůdy ovoce
Zahrádkářské potřeby Hnojiva, zahradní nábytek, zahradní technika, truhlářské potřeby
Ostatní Ptačí budky, krmítka, výrobky z proutí, rákosu, lýka, šustí, dřeva, keramika, včelařský sortiment, výrobky ze dřeva, cukrovinky

Čtěte také: Slzí Plačice: Co skrývá tato skladba?

tags: #skladba #zeminy #pro #kraslice

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]