Škola v přírodě v Srní: Ideální místo pro poznávání a zábavu


04.04.2026

Školy v přírodě děti milují. V obklopení stromů si děti odpočinou od školního prostředí, stráví dostatek času na čerstvém vzduchu a v pohybu. Hledáte-li příjemné prostředí pro školní pobyt, zamiřte třeba do Českého ráje k Prachovským skalám anebo naplánujte výlet na jižní Moravu. Také ubytování v horách může dětem přinést spoustu zážitků. Za zmínku stojí Beskydy nebo Jizerské hory, kde můžete s dětmi podniknout spoustu výletů. Pro školní pobyty se také vyplatí zvolit chatu u vody, aby se v případě letního horkého počasí měly děti, kde zchladit.

Jednou z vynikajících lokalit pro školu v přírodě je malebná obec Srní, ležící v srdci Národního parku Šumava. Obec Srní leží v okrese Klatovy v nadmořské výšce 845 metrů nad mořem a je ideálním výchozím bodem turistických, cyklistických a běžeckých tras v regionu.

Ubytování v Srní a okolí

Sháníte penzion či chatu, ve které by se dala zorganizovat škola v přírodě? Z naší nabídky si stoprocentně vyberete. Budou se učit spolupráci i samostatnosti. K tomu je nejlepší vyrazit na chatu v přírodě nebo blízko lesa.

Zde je několik tipů na ubytování na Šumavě, které jsou vhodné pro školy v přírodě:

  • Horská chata Šumava: Nachází se na okraji obce Srní, u lesa. Kapacita je 52 lůžek + 2 přistýlky.
  • Penzion Panenka: Ubytování v centrální části Šumavy, v obci Srní. Kapacita je 43 lůžek.
  • Penzion Vozzýk: Rodinný penzion v CHKO Šumava, v obci Nové Hutě. Kapacita je 37 lůžek.
  • Penzion Tetřívek: Útulný penzion na Šumavě, v obci Nové Hutě, 100 m od vleku. Kapacita je 50 lůžek.
  • Penzion Alpský Dům: Útulné apartmány poblíž sjezdovek, na okraji obce Železná Ruda. Kapacita je 82 lůžek + 2 přistýlky.

Další možnosti ubytování:

Čtěte také: Školy v přírodě a aktivity

  • Rekreační středisko ŠIMANOV: Nachází se v podhůří Šumavy v obci Šimanov v blízkosti Sušice a Kašperských hor. Rekreační areál Šimanov poskytuje ubytování pro 1 až 110 osob v 15 chatkách.
  • Penzion Horfa: Klidné místo pro Vaši dovolenou v obci Slavkov, nedaleko Českého Krumlova. Kapacita je 49 lůžek.
  • Penzion pod Boubínem: Nachází se v nádherné lokalitě pod vrcholem Boubín, jen 100 m od lyžařského střediska. Kapacita je 28 lůžek.
  • Horská Chata U Lanovky: Útulné ubytování na Šumavě s polopenzí, v obci Stachy - Zadov. Kapacita je 22 lůžek.
  • Pension Adel: Vedle historického centra a Vltavy v Českém Krumlově. Kapacita je 9 lůžek + 3 přistýlky.

Hotel Zadov vám nabídne zázemí nejen pro váš lyžařský výcvik, ale také školu v přírodě či cyklistický kurz. Celé okolí je turistickými a cyklotrasami protkané. Hotel Zadov naleznete právě zde, v bezprostřední blízkosti lyžařského areálu. Ale není to jen zima, která vás okouzlí. Dechberoucí výhledy, lesy a čistý vzduch si užijete havně na jaře.

Náš penzion se nachází uprostřed panenské přírody nedaleko Lipna nad Vltavou, v těsné blízkosti státní hranice s Rakouskem. V uzavřeném areálu naleznete krom penzionu s restaurací i venkovní klubovnu a volejbalové hřiště, to vše obklopené pastvinami a lesy. Penzion je na velkém oploceném pozemku s možností volného pohybu na travnaté ploše, včetně využití volejbalového hřiště. Kromě vycházek do lesa a sportovních her v areálu se od jara do podzimu nabízí turistika a cyklistika (penzion leží na křižovatce 2 cyklostezek a žlutě značené turistické trasy) a nepřeberné množství vodních sportů v nedaleké lipenské přehradě či na řece Vltavě. V zimě je možné sjezdové i běžecké lyžování v nedalekých areálech Lipno nad Vltavou anebo Sternstein a Hochficht v Rakousku.

K dispozici je 22 pokojů s kapacitou 76 lůžek včetně přistýlek. Součástí areálu je také oddělený prostor pro skladování kol a sportovního náčiní, sklepní prostory pro skladování lyží a lyžáků. V budově je pingpongový a kulečníkový stůl, místnost se společenskými hrami a knihovnou. V restauraci je možné stravování formou polopenze i plné penze, restaurace je zároveň během pobytu k dispozici jako učebna. Jídelní lístek ušijeme na míru věku a potřebám dětí, včetně možnosti přípravy svačinových balíčků na výlety.

Aktivity a programy v Srní

Přijít, vidět, pohrát si a něco se dozvědět. Správa parku připravila nové programy pro rodiče s dětmi. Během nich se poučí, pobaví a hlavně stráví čas společně. V posledních týdnech školy byly hlavními aktéry těchto programů školáci, o prázdninách to jsou rodiny s dětmi. „Každý týden organizujeme na Kvildě nebo v Srní program pro všechny věkové kategorie.

Cílem je, aby měli rodiny společné zážitky a během hry a poznávání posilovali vzájemné vztahy. „Chceme, aby si to užili společně. Rodiče se od dětí učí bezprostřednosti a děti mají radost, že jsou rodiče u toho,“ vysvětluje hlavní myšlenku Kučerová. Děti se učí hrou v přírodě o životě vlka nebo rysa a používají specifické pomůcky, které pro správu vyrábějí místní truhláři. Výukové programy jsou vhodné pro děti od pěti let a není nutné se na ně hlásit předem.

Čtěte také: Příroda Libá a ubytování

Vlčí výběh Srní

Centrum prezentuje původní druhy volně žijících zvířat v jejich přirozeném biotopu, reintrodukované a nebo dříve vyhynulé druhy. Přímo uprostřed výběhu v Srní vede 300 m dlouhá lávka ve výšce 4 - 5 metrů nad zemí, opatřená řadou pozorovacích přístřešků. Jedná se o vyšlapanou lesní pěšinu s minimem technických prvků, jako je dřevěný mostek přes potok nebo krátké lávky přes nejmokřejší místa na trase. Prohlídka části Šumavy kolem Modravy byla panem Romanem Žaloudkem skvěle organizačně připravena a komentována.

Mimo výběhu s vlky se můžete v areálu vydat po naučné stezce, na které pět informačních panelů přibližuje život šelmy, která v minulosti patřila k běžnému životu místního lesa. V novém centru naleznete energeticky pasivní dům s rekuperací vzduchu a technologiemi příznivými k životnímu prostředí. Nová stezka vede ze Srní k vlčímu výběhu. Zvládnou ji projít dospělí i malé děti, není však vhodná pro kočárky ani vozíčkáře.

V úterý 14. 5. žáci vyrazili za poznáním i zábavou do Srní na Šumavě. Děti se dozvěděly nové informace o zvířatech žijících ve volné přírodě, o rostlinách a stromech a v neposlední řadě i o ochraně přírody a vlivu člověka na přírodu. Žáci se s paní průvodkyní vydali po naučné stezce k vlkům. Během pochodu získávali nové informace a plnili úkoly. Na konci byli odměněni pohledem na smečku vlků. Zážitek to byl obrovský. Během dne byl i čas na oddech, svačinu a možnost zakoupit si drobné suvenýry.

Navštivte návštěvnické centrum Srní, objevte vlčí výběh, naučné stezky a ekologickou expozici. Cestujte vlakem, autobusem i MHD.

Plavecký kurz

Žáci 3., 4. a 5. Plavecký výcvik probíhal od pondělí do pátku. Děti se každý den věnovaly plavání po dobu čtyř hodin, rozdělených na dvouhodinové bloky dopoledne a odpoledne, což jim poskytlo příležitost rychle zdokonalit své plavecké dovednosti. Kromě plavání byly pro děti organizovány také procházky po přírodě na Šumavě. Navštívili jsme Vlčí výběh, Hauswaldskou kapli a Vodní zámek Srní. Kurz se odehrával v přátelské atmosféře. Jako závěrečný úkol měly děti uplavat 200 metrů volným stylem. Téměř všechny děti tento úkol úspěšně zvládly, což svědčí o jejich tvrdé práci a odhodlání během celého kurzu. Celkově byl plavecký kurz velmi povedený a děti byly s průběhem velmi spokojené.

Čtěte také: Školy v přírodě a očkování dětí

Škola hmotnostní spektrometrie v Hotelu Srní

Letošní 22. ročník školy hmotnostní spektrometrie se uskuteční ve dnech 5. - 10. září 2021 v hotelu Srní. Rádi bychom Vás pozvali na již 22. ročník Školy hmotnostní spektrometrie, který se bude konat ve dnech 5. - 10. září 2021 opět v Hotelu Srní, který se nachází ve stejnojmenné horské obci v srdci Národního parku Šumava.

Hotel Srní jako jediný v České republice nabízí klasický krytý bazén o rozměrech 25 x 12,5 m a vlastní víceúčelovou halu. Sportovní hala nabízí umělý povrch s lajnováním na různé sporty (badminton, volejbal, tenis, futsal, florbal, basketbal) a lezeckou stěnu. Dále je v přidružených prostorách M-squash (ricochet), fitness s kardiozónou, multi-sportovní simulátor VISUAL SPORTS (golf, fotbal, hokej, baseball, americký fotbal, ragby, basketbal, kriket, pro děti vybíjenou příšerek a pouťovou střelnici s míčkem), a laserovou střelnici.

Ceny a další informace

Ceny ubytování se liší v závislosti na lokalitě, typu ubytování a sezóně. Pro přesné informace o cenách a dostupnosti doporučujeme kontaktovat přímo jednotlivá ubytovací zařízení.

Příklady cen ubytování:

  • Horská chata v CHKO Šumava: S vlastním povlečením 170 Kč/os/noc, děti do 3 let zdarma, 3-6 let 70 Kč/os/noc.
  • Turistická ubytovna v Kašperských Horách: Pokoje se společným soc. zařízením 200 Kč/os/noc, apartmány s vlastní koupelnou 250 Kč/os/noc.
  • Turistická ubytovna u Hojsovy Stráže: 180 Kč/os/noc (min.

tags: #škola #v #přírodě #srní #program

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]