Tato norma je českou verzí evropské normy EN 61000-4-34:2007. Překlad byl zajištěn Českým normalizačním institutem. Má stejný status jako oficiální verze. This standard is the Czech version of the European Standard EN 61000-4-34:2007. It was translated by Czech Standards Institute.
Tato část IEC 61000 definuje metody zkoušky odolnosti a rozsah doporučených zkušebních úrovní krátkodobých poklesů napětí, krátkých přerušení a pomalých změn napětí, pro elektrická a elektronická zařízení připojovaná do rozvodných sítí nízkého napětí.
Tato norma platí pro elektrická a elektronická zařízení jejichž jmenovitý vstupní fázový proud je větší než 16 A. Pokryta jsou zařízení instalovaná v obytných prostorách a rovněž zařízení v průmyslových provozech, specifických krátkodobými poklesy napětí a krátkými přerušeními napětí, připojovaná do střídavých sítí 50 Hz nebo 60 Hz jak jednofázových tak i trojfázových.
POZNÁMKA 1 Zařízení se jmenovitým vstupním fázovým proudem 16 A nebo menším je pokryto normou IEC 61000-4-11.
POZNÁMKA 2 V této normě není uveden žádný horní mezní jmenovitý vstupní proud. V některých zemích však může být jmenovitý vstupní proud omezen horní mezní hodnotou, například 75 A nebo 250 A, pro závazné bezpečnostní normy.
Čtěte také: Typy teploměrů pro ovzduší
Tato norma neplatí pro elektrická a elektronická zařízení připojovaná do střídavých sítí 400 Hz. Zkoušky pro zařízení připojovaná do těchto sítí budou pokryty budoucími normami IEC.
Předmětem této normy je vytvoření všeobecného doporučení pro vyhodnocování odolnosti elektrických a elektronických zařízení vystavených krátkodobým poklesům napětí, krátkým přerušením a pomalým změnám napětí.
POZNÁMKA 1 Zkoušky odolnosti proti kolísání napětí jsou pokryty IEC 61000-4-14.
POZNÁMKA 2 Může být obtížné obstarat vhodné zkušební zařízení pro zkoušené zařízení se jmenovitými proudy nad 250 A. V takovýchto případech by aplikovatelnost této normy měla být pečlivé vyhodnocena komisemi zodpovědnými za normy kmenové, výrobkové a skupiny výrobků. Alternativně by mohla být tato norma použita jako rámec pro dohodu o funkčním kritériu mezi výrobcem a zákazníkem.
Zkušební metoda uvedená v této části IEC 61000 popisuje konzistentní metodu ohodnocení odolnosti zařízení nebo systému proti definovanému jevu.
Čtěte také: Stavební odpady a recyklace
Podle Směrnice IEC 107, tato norma je základní normou EMC určenou k použití výrobkovými komisemi IEC. Ve směrnici IEC 107 je také stanoveno, že výrobkové komise IEC jsou zodpovědné za určení, zda tato norma zkoušky odolnosti by se měla aplikovat či nikoliv a je-li aplikována, jsou zodpovědné za definování vhodných zkušebních úrovní. Technická komise 77 a její subkomise jsou připraveny spolupracovat s výrobkovými komisemi při vyhodnocování hodnoty konkrétní zkoušky odolnosti pro jejich výrobky.
Pro účely této normy se použijí termíny a definice uvedené v IEC 60050-161 a následující definice.
POZNÁMKA 1 Krátkodobý pokles napětí se typicky přidružuje k výskytu a ukončení zkratu nebo jiného krajního zvětšení proudu systému nebo instalací k němu připojených.
POZNÁMKA 2 Krátkodobý pokles napětí je dvojrozměrné elektromagnetické rušení jehož úroveň je určena jak napětím tak i dobou (trvání).
POZNÁMKA Krátká přerušení se typicky přidružují k činnostem vypínače v souvislosti s výskytem a ukončením zkratů v systému nebo v instalacích k němu připojených.
Čtěte také: Zařízení snížení emisí - výběr
POZNÁMKA Zbytkové napětí se může vyjádřit jako hodnota ve voltech nebo jako procentní hodnota referenčního napětí.
POZNÁMKA 1 Tento termín je založen na koncepci nejistoty.
POZNÁMKA 2 Vztah mezi odečty a výsledky měření se může prakticky vyjádřit kalibračním grafem.
POZNÁMKA 1 Metody použité pro verifikaci se mohou lišit od metod použitých pro kalibraci.
POZNÁMKA 2 Postup podle 6.1.2 je míněn jako návod k zajištění správné činnosti zkušebního generátoru a ostatních objektů tvořících zkušební sestavu, která dodává určený tvar vlny do EUT.
POZNÁMKA 3 Pro účely této základní normy EMC liší se tato definice od definice uvedené v lEV 311-01-13.
Elektrické a elektronické zařízení může být ovlivňováno krátkodobými poklesy napětí, krátkými přerušeními a pomalými změnami napětí rozvodné sítě. Poklesy napětí a krátká přerušení napětí jsou způsobena poruchami v síti, zejména zkraty (viz také IEC 61000-2-8) v instalacích nebo náhlými velkými změnami zatížení. V určitých případech se mohou vyskytnout dva nebo více po sobě následujících krátkodobých poklesů nebo přerušení. Pomalé změny napětí jsou způsobeny spojitě proměnnými zátěžemi připojenými do sítě.
Krátkodobé poklesy napětí na svorkách zařízení jsou ovlivněny zapojeními transformátoru mezi místem poruchy v napájecí síti a bodem připojení zařízení. Zapojení transformátoru ovlivní napěťové i fázové poměry krátkodobého poklesu napětí, ke kterému dojde na zařízení. Tyto jevy jsou náhodného charakteru a mohou být pro účely laboratorního simulování minimálně charakterizovány hodnotami odchylky od jmenovitého napětí a dobou trvání.
Následně jsou v této normě specifikovány různé typy zkoušek pro simulování účinků náhlých změn napětí. Tyto zkoušky jsou určeny k použití jen v konkrétních a oprávněných případech, za jejichž vymezení zodpovídá specifikace výrobku nebo výrobkové komise. Výrobkové komise jsou odpovědné za výběr, který z jevů uvažovaných v této normě je vhodný a odpovídají za rozhodnutí o aplikovatelnosti zkoušky.
Jako základ pro stanovení zkušebních úrovní napětí se v této normě používá jmenovité napětí zařízení (UT). - výběr zkušebních úrovní a dob trvání musí brát v úvahu informace uvedené v IEC 61000-2-8. Změna mezi UT a změněnou hodnotou napětí je náhlá. Jestliže není odpovědnou výrobkovou komisí specifikováno jinak musí fázový úhel začátku a konce krátkodobých poklesů a přerušení napětí být 0o (tj. průchod napětí nulou do kladných hodnot ve fázi s poklesem). Viz 8.2.1.
Použijí se následující úrovně zkušebních napětí (v % UT): 0 %, 40 %, 70 % a 80 %, což odpovídá zbytkovým napětím krátkodobých poklesů a krátkých přerušení napětí 0 %, 40 %, 70 % a 80 %. Preferované zkušební úrovně a doby trvání pro krátkodobé poklesy napětí jsou uvedeny v tabulce 1 a příklad je znázorněn na obrázku 1. Preferované zkušební úrovně a doby trvání pro krátká přerušení jsou uvedeny v tabulce 2.
Preferované zkušební úrovně a doby trvání uvedené v tabulkách 1 a 2 berou v úvahu informace uvedené v IEC 61000-2-8. Preferované zkušební úrovně v tabulce 1 jsou přiměřeně přísné a jsou reprezentativní pro mnoho reálných ve světě se vyskytujících krátkodobých poklesů napětí, nejsou však zamýšleny jako záruka odolnosti proti všem krátkodobým poklesům napětí.
Ve výrobkových komisích se mohou uvažovat nepříznivější krátkodobé poklesy napětí, například zkušební úroveň 0 % po dobu 1 s a symetrické trojfázové krátkodobé poklesy napětí. Doba stoupání napětí tr a doba klesání tf během náhlých změn jsou uvedeny v tabulce 4. Úrovně a doby trvání se musí uvést ve specifikaci výrobku.
Zkušební úroveň 0 % odpovídá úplnému přerušení napájecího napětí. V praxi se může za úplné přerušení považovat úroveň zkušebního napětí od 0 % do 20 % jmenovitého napětí. Kratší doby trvání uvedené v tabulce, konkrétně půl periody, by měly být zkoušeny pro ujištění, že zkoušené zařízení (EUT) pracuje v mezích funkce určené pro toto zařízení. Při sestavování funkčních kriterií pro rušení s d...
Doba stoupání napětí tr a doba klesání tf během pomalých změn napětí jsou uvedeny v tabulce 4. Úrovně a doby trvání se musí uvést ve specifikaci výrobku.
Zkušební generátor musí být schopen generovat požadované poklesy napětí, krátká přerušení a pomalé změny napětí při definovaných úrovních a dobách trvání. Musí být schopen dodat potřebný proud pro udržení specifikovaného napětí během zkoušky. Schopnost generátoru musí být ověřena v souladu s postupem uvedeným v příloze A.
Zdroj výkonu musí být schopen dodat potřebný proud a napětí pro napájení EUT a zkušebního generátoru.
Zkušební sestava musí být navržena tak, aby minimalizovala vliv okolního rušení na výsledky zkoušky. Musí být zajištěno správné uzemnění všech součástí sestavy.
Zkoušky se provádějí v laboratorních referenčních podmínkách, které jsou definovány v IEC 61000-4-34.
Zkouška se provádí podle postupu uvedeného v IEC 61000-4-34.
Výsledky zkoušky se vyhodnocují podle kritérií uvedených v IEC 61000-4-34.
Protokol o zkoušce musí obsahovat všechny relevantní informace o zkoušce, včetně výsledků zkoušky a vyhodnocení výsledků zkoušky.
| Úroveň napětí (% UT) | Doba trvání (periody) |
|---|---|
| 40 | 0,5; 1; 5; 10; 25 |
| 70 | 0,5; 1; 5; 10; 25 |
| 80 | 0,5; 1; 5; 10; 25 |
| Úroveň napětí (% UT) | Doba trvání (periody) |
|---|---|
| 0 | 0,5; 1; 5; 10; 25; 50; 250 |
tags: #zařízení #nesmí #vytvářet #škodlivé #emise #normy