Znečištění vody je kontaminace řek, jezer, moří a podzemních vod škodlivými látkami. Je způsobeno především lidskou činností, jako je zemědělství, průmysl a městské odpadní vody. Hnojiva, pesticidy, odpad a chemické látky se mohou dostat do vodních toků a nádrží, čímž se voda stává nebezpečnou a škodlivou. Pokud je voda znečištěná, nelze ji bezpečně používat ani pro lidi, ani pro živočichy a rostliny, které jsou na ní závislé.
Důsledky znečištění vody jsou velmi závažné jak pro životní prostředí, tak pro lidské zdraví. Vodní živočichové mohou onemocnět nebo uhynout a celé ekosystémy mohou být poškozeny. V mnoha případech nadbytek hnojiv způsobuje rychlý růst řas. Tyto řasy spotřebovávají kyslík ve vodě, což ztěžuje přežití rybám a dalším organismům.
Podle údajů Evropské unie je situace znepokojivá: pouze přibližně 37 % evropských povrchových vod je v dobrém ekologickém stavu. Mnoho řek, jezer a pobřežních vod je navíc postiženo eutrofizací, která je způsobena především dusičnany a zemědělskými hnojivy. To ukazuje, že znečištění vody je v celé Evropě rozšířeným problémem.
Znečištěná voda může také kontaminovat podzemní vody a zemědělské plodiny, čímž ohrožuje lidské zdraví. Čištění znečištěné vody trvá dlouho a vyžaduje značné finanční prostředky.
Znečišťující látky, jako jsou pesticidy a dusičnany, se mohou hromadit v půdě a následně pronikat do vodních systémů, což zvyšuje dlouhodobá environmentální a zdravotní rizika.
Čtěte také: Dávkování lignohumátu v ekologickém zemědělství
Zemědělství je bráno jako hlavní zdroj znečištění vod, který je také nejtěžší eliminovat kvůli jeho prostorovému charakteru. Mezi hlavní zdroje znečištění patří:
Mezi nejvýznamnější znečišťující látky patří:
Abychom chránili vodní zdroje, je nezbytné zavádět udržitelnou politiku hospodaření s vodou, používat zodpovědnější zemědělské postupy a rozvíjet čisté technologie. Tyto kroky pomáhají zachovat a obnovit vodní ekosystémy pro budoucí generace.
Mezi konkrétní opatření patří:
Ačkoli spotřeba přípravků na ochranu rostlin (POR) v ČR podle statistik klesá, neklesá znečištění zdrojů podzemních vod právě prostřednictvím POR. Zemědělci by se proto neměli bránit povinnosti evidovat použití POR, které zakotvuje rostlinolékařský zákon.
Čtěte také: Udržitelné zemědělství a chov zvířat
Podle ředitele Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Viléma Žáka kontaminace zdrojů podzemních vod stále pokračuje. „Pokud by ale nakládání s přípravky na ochranu rostlin probíhalo podle pravidel, nemělo by k tomu docházet. Protože jsou ale ty přípravky aplikovány ve špatných termínech, v nesprávných koncentracích, a dokonce i v místech, kde se aplikovat nesmí, například v ochranných pásmech vod, máme zde takový stav, jaký je. Bohužel máme dokonce i čerstvě zaznamenané kontaminace podzemních zdrojů způsobené i nepovolenými přípravky, což dokazuje, že se v ČR používají i přípravky, které jsou již dávno vyřazeny ze seznamu povolených látek,“ zdůraznil Žák v rozhovoru pro portál Naše voda.
To navíc podle něj není důsledkem jejich používání v minulosti. To by platilo u hlubších zdrojů podzemní vody, kam se takové látky skutečně dostávají až po desítkách let. „My ale mluvíme o mělkých podzemních zdrojů vody, kde ta kontaminace probíhá i v průběhu jednoho roku, což je dokazatelné.
Čtěte také: Českém středohoří a ekologické zemědělství
tags: #zemedelstvi #znecisteni #vody #zdroje