V osadě Hájemství, nedaleko obce Vítězná v Královéhradeckém kraji, se nachází Lesní areál environmentální výchovy Hájemství, který vybudovali zaměstnanci Lesů České republiky. Lesní hřiště, neboli areál environmentální výchovy Hájemství, se nachází nedaleko obce Vítězná před vjezdem do osady Hájemství ze směru od Nemojova.
Vstupte bez klepání! Tak zní nápis na dřevěné bráně lesoparku v bývalém třešňovém sadu. A znamená, že je pro všechny příchozí přívětivě otevřená. Když máte štěstí, uslyšíte i uvítací mysliveckou znělku. Jednohektarovým areálem se pak můžete rozeběhnout nebo se rozvážně a s klidem v duši procházet a rozšiřovat své obzory.
Myšlenka na založení lesoparku vznikla v roce 2007, první návštěvníci mohli tajemství lesa začít objevovat o rok později. Přírodní areál nebo také arboretum se postupně proměňuje k lepšímu, adekvátně poločasu rozpadu dřeva a dalším rozměrům poznávání přírody.
K orientaci v jednotlivých zákoutích lesoparku vám pomohou dřevěné sochy indiána, Krakonoše, dobrého ducha a skřítka Fagusáčka i srubová věž se strážcem Stromovousem. Najdete tu i totem nebo dendrofon, ve kterém každý druh dřeva vyluzuje osobitý dřevní zvuk. Tvůrci lesoparku tak představují dřeviny jak jehličnaté, tak tvrdé i měkké listnaté.
Srdcem přírodního areálu Hájemství je pedagogické centrum postavené samozřejmě ze dřeva. Je možné v něm rozdělat oheň a pocítit tak i mimo hlavní turistickou sezónu příjemné teplo a zažít pocit stmelování. Stoly a lavice jsou vyrobené ze čtyř stromů, které představují jednotlivá roční období. Zvuk praskajícího dřeva potvrzuje udržení celistvosti skupiny lidí.
Čtěte také: Budoucnost Milovic
Podstatou zdejšího arboreta je keltský kalendář, proto zdejší altán dostal zároveň tvar stromu. Střed stavby evokuje dutý kmen, na který symbolicky navazují náznaky větví, pod kterými se sedí. Altán je zároveň pomyslným kompasem, který má čtyři brány podle světových stran.
Když se vydáte třeba severním vchodem za Krakonošem, pak jdete směrem na Sněžku. Chvíle klidu pod dřevěným přístřeškem vám kromě čtvera ročních období připomene i pohádku O dvanácti měsíčkách. A nebudete naslouchat jen stromům, ale i zvířatům.
Do přírodního areálu Hájemství se dá přijít pěšky, ale i přijet na kole nebo dokonce i na koni. Vede sem červená cyklostezka, žlutá turistická značka, ale také hippostezka.
Od nedaleké přehrady Les Království se do osady Hájemství dostanete po modré a dále po žluté turistické stezce. Autem sem můžete přijet ve směru od Bílé Třemešné, kde v obci odbočíte na malebnou přehradu Les království, přejedete dál proti proudu směrem na Hostinné a odbočíte na obec Vítězná, jejíž součástí je právě osada Hájemství. Parkoviště je přímo na místě.
Přinesené jídlo si můžete sníst v zastřešeném altánu, kde jsou stoly a lavice. Také si můžete sami rozdělat oheň a opéct si na něm třeba buřty. TIP: Chcete ochutnat královédvorské pivo? Výčep s posezením najdete přímo v areálu Pivovaru Tambor. Vyzkoušejte tradiční ležák, vídeňský ležák Otto Guttfreund nebo April Stout s hustou krémovou pěnou.
Čtěte také: Dražkovice - informace
REGIONÁLNÍ PRODUKTY: Z čisté přírody a pod dohledem samotného vládce hor - Krakonoše - vznikají v tomto kraji úžasné regionální produkty. Ochutnejte piva Fries nebo Trautenberk, Krkonošskou medovinu z Rudníku, nebo různé druhy medu z Krkonoš, které připravuje včelař Radek Vlach z Horního Lánova. V zimě se zachumlejte do výrobků z ovčí vlny z Chaty Farma a milovníky modrotisku potěšte dárkem ze Sklenařic.
Čtěte také: Cheb: nový sběrný dvůr
tags: #areal #environmentalni #vychovy #hajemstvi