AVE CZ odpadové hospodářství pokračuje v přípravě rozšíření skládky odpadů u Nasavrk na Chrudimsku. Zveřejnila dokumentaci pro posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), z níž vyplývá, že životnost skládky by se při vyšším hutnění ukládaného materiálu mohla prodloužit až o 21 let.
Kapacita deponie se má zvýšit ze současných 1 050 730 krychlových metrů na 1 835 730 krychlových metrů. Současné integrované povolení na skládku bude platné ještě šest let.
Skládka se má rozšířit na plochu dalších asi šesti hektarů, v současnosti vedené jako lesní. Bude nutné odstranit 4,2 hektaru jehličnatého lesa a 0,5 hektaru lesa listnatého. Zasáhne i do katastru sousední obce Ctětín, kde se bude muset změnit územní plán.
Podle firmy není záměr v protikladu k cílům plánu odpadového hospodářství České republiky, který směřuje k razantnějšímu snižování skládkování komunálních odpadů a zvyšování jejich materiálového a energetického využití. "Záměr zároveň zohledňuje potřebu odstraňování nevyužitelných odpadů jak před rokem 2030, tak i po něm, ať už se jedná o odpad z energetického využití odpadů nebo například technologicky nevyužitelné odpady z průmyslové výroby, stavebnictví a energetiky.
Skládka byla založená v 70. letech minulého století na místě vytěženého lomu. Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj 40procentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun.
Čtěte také: Provozní doba Nasavrky
Proti rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po rozšíření skládka naruší krajinný ráz. Obávali se i častějšího odlétávání odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v roce 2022 informovali, že AVE CZ odpadové hospodářství začali stíhat pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a to v souvislosti s nakládáním s odpady. Veřejné rozpočty podle kriminalistů připravila o 3,76 miliardy korun, stát měl z toho přijít o 2,3 miliardy. Čáslavi měla firma podle policie správně poslat na poplatcích miliardu korun. AVE CZ odpadové hospodářství podala proti zahájení trestního stíhání stížnost. Firma uvedla, že údajná škoda je virtuální, protože se žádným způsobem sama neobohatila.
Od té doby se její platnost prodloužila na neurčito a rozloha a kapacita zečtyřnásobila a aktuálně je přibližně 1 mil. tun. Izolační vana a zařízení pro zadržování odpadních vod by měly vydržet 500 let.
| Parametr | Hodnota |
|---|---|
| Původní kapacita | 1 050 730 m3 |
| Plánovaná kapacita | 1 835 730 m3 |
| Zabraná plocha lesa (jehličnatý) | 4,2 ha |
| Zabraná plocha lesa (listnatý) | 0,5 ha |
Čtěte také: Kladenská skládka: Vše, co potřebujete vědět
Čtěte také: Kvalita dřeva a skladování
tags: #ave #nasavrky #skladka #informace