Holistická Koncepce v Ekologii: Definice


12.03.2026

Nynější zápas mezi organismy a jejich prostředím i hranice tohoto zápasu vymezují organismu žít jen v úzkém rozmezí těchto podmínek. Prostředím organismu, tj. jiných druhů, umožnňující přežití, růst a reprodukci organismu nebo druhu.

Demografický proces je proces schopný měnit velikost populace, tj. růstu populace daných druhů. Početnost je počet organismů v populaci, spojující "intenzitu", tj. hustotu v osídlených oblastech a prevalenci".

Symbióza je úzké spojení jedinců dvou druhů. Pevné mutualistické spojení mezi kořeny rostliny a houbou se nazývá Mykorhiza. Hostitelem nového organismu může být jakýkoli druh, který člověk považuje za nežádoucí.

Produktivita je rychlost produkce biomasy na jednotku plochy. Dostupná energie je na trofické úrovni skutečně spotřebována.

Proměnlivost podmínek, např. v přítomnosti nebo budoucnosti se nazývá proměny /kolísání/ v čase. Odolnost organismu vůči extrémním podmínkám, např. organismu nízkým teplotám, je vyvolaný vnějšími činiteli, např. umělým výběrem, k níž v přírodě obvykle nedochází.

Čtěte také: Ochrana krajiny Plzeňského kraje: studie

Rozdílné /oddělené/ užívání zdrojů /např. v prostoru nebo čase bez jakéhokoli uspořádání se nazývá rozdělování zdrojů. Návrat přesně do místa původu, např. do hnízdiště / líhništ se nazývá homing.

Organismus vyvinutý ze zygoty se nazývá Genet. Jedná se o potenciálně nebo skutečně fyziologicky nezávislý organismus, např. stonku či listu. Organismy různých velikostí mohou tvořit skupiny pevně připojených vysokoenergetickými vazbami. V mnoha případech stanou fyziologicky nezávislými, např. stonkem, který list nese, tj. špiček/Metabo.

Přisedlý organismus je doslova organismus "usazený". Jeho pozice v prostoru je pevné /kromě fáze šíření/, např. v kruhu kolem větve nebo kmene stromu či keře.

Krytosemenné rostliny svá semena z vajíček uvnitř uzavřené dutiny, semeníku. Hadcové horniny s vysokou koncentrací různých těžkých kovů mohou vést k silném narřušení. Savana je tropický travinný biom v Africe.

Evapotranspirace je ztráta vody z půdy a vegetace do atmosféry. Je závislá na faktorech, například dopadajících záření, rychlosti větru a teplotě.

Čtěte také: EU bez emisí: Nová koncepce

pH udávající kyselost na stupnici 1 až 7 nebo zásaditost na stupnici 7 až 14. Celulóza je komplexní polymer molekul glukózy. Vosku, pokrývající vnější povrch pokožky listu zabraňuje organismu realizovat svůj "genetický potenciál".

Nulovou hypotézu zamítnout, pokud se soubor označí jako významně odlišný. V opačném případě se předpokládá, že oba soubory nejsou rozdílné.

Parazitoidi jsou populace konzumentů a konzumovaných, např. predátorem. Výběr kořisti, který se teoreticky konzumentu nejlépe energeticky vyplácí.

Nositelem patogenního organismu je přenašeč, který jej přenáší na vhodného hostitele. Mikroorganismy vnikají do hostitelových buněk a často se rozšíří daleko i do okolní půdy. Mikroorganismy jsou organismy různých velikostí.

Organismy se zapsaly do "genetické paměti" populace. Pokud někteří jedinci přežívají a rozmnožují se úspěšněji /tj. předávají své geny/ než jiní, to vede časem ke změnám v genetické skladbě populací, tj. druhů.

Čtěte také: Ochrana přírody a krajiny v Praze

Níže je uvedena tabulka s přehledem životních forem rostlin podle Raunkiaera:

Životní forma Popis
Fanerofyt Rostliny s pupeny vysoko nad povrchem půdy (více než 25 cm).
Chamaephyte Rostliny s pupeny blízko povrchu půdy (méně než 25 cm).
Hemicryptophyte Rostliny s pupeny na úrovni povrchu půdy.
Kryptofyt Rostliny s pupeny ukrytými pod zemí (geofyty) nebo pod vodou (hydrofyty).
Therophyte Jednoleté rostliny, které přežívají nepříznivé období ve formě semen.

tags: #holistická #koncepce #v #ekologii #definice

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]