KG odpadní kolena patří mezi klíčové tvarovky venkovní gravitační kanalizace. Slouží ke změně směru kanalizačního potrubí při odvodu splaškových i dešťových vod a umožňují navrhnout kanalizaci tak, aby respektovala tvar pozemku, dispozice stavby i technické překážky.
Ačkoliv se může zdát, že koleno je jednoduchý prvek, ve skutečnosti má zásadní vliv na plynulost proudění, samočisticí schopnost potrubí, možnost budoucí údržby i celkovou životnost kanalizace. Právě v místech změny směru totiž nejčastěji vznikají problémy, pokud není řešení navrženo správně.
Bez KG kolen se neobejde prakticky žádná kanalizační trasa. Používají se všude tam, kde není možné vést potrubí v přímé linii:
Je důležité mít na paměti, že každé zalomení potrubí zvyšuje hydraulický odpor. Proto by měl být návrh kolen vždy promyšlený a přizpůsobený typu kanalizace i provozním podmínkám.
Standardní KG kolena jsou vyráběna z PVC-U (neměkčeného polyvinylchloridu), který je osvědčeným materiálem pro venkovní kanalizace. Pro úseky vystavené vyššímu zatížení se používají také kolena z polypropylenu (PP), typicky v systému KG 2000.
Čtěte také: Jak namontovat odpad pro myčku?
Používané materiály zajišťují:
Na rozdíl od KG trubek se KG tvarovky, včetně kolen, nevyrábějí samostatně pro každou kruhovou tuhost. To je častý zdroj nejasností při výběru.
V praxi platí jednoduché pravidlo: jedna řada standardních KG tvarovek je určena pro potrubí SN 4 i SN 8. Tvarovky jsou konstrukčně zesílené tak, aby bezpečně vyhovovaly oběma třídám. Znamená to, že:
Systém KG 2000 (SN 10 / SN 16) je určen pro kanalizace vystavené vysokému nebo extrémnímu zatížení - například pod komunikacemi, parkovišti nebo ve větších hloubkách.
Důležité je, že:
Čtěte také: Využití dvojitého kolena v HT-Systém PLUS
V praxi se často používá kombinované řešení:
Použití KG 2000 jen v kritických místech je technicky správné a ekonomicky velmi rozumné řešení.
KG kolena se vyrábějí v různých úhlech, aby bylo možné kanalizaci přizpůsobit konkrétní situaci:
Zásadní rozdíl je v tom, jaký typ vody potrubím protéká:
Obsahuje pevné nečistoty, tuky a usazeniny. Zde je klíčová samočisticí schopnost potrubí.
Čtěte také: Koleno odpadu k umyvadlu – rozměry a rady
Místo jednoho kolena 87° je vždy lepší použít 2× 45°. Tím:
Vede převážně čistou vodu. Použití 1× 87° nebo 2× 45° je z hlediska funkce obvykle rovnocenné - rozhoduje hlavně prostor a konstrukční řešení.
KG kolena se vyrábějí ve stejných průměrech jako KG trubky, aby bylo zachováno systémové řešení:
Koleno by mělo vždy odpovídat průměru potrubí, nikoli být řešeno redukcí v místě změny směru.
KG kolena se spojují hrdlovým spojem s pryžovým těsněním, stejně jako KG trubky. Spoj je vodotěsný a zároveň pružný, což je pro venkovní kanalizaci zásadní.
Při montáži je důležité:
Silikony ani lepidla se nepoužívají - spoj musí zůstat pružný.
tags: #koleno #na #odpad #s #dvojitou #odbockou