Zdroj znečišťování ovzduší je základním pojmem v legislativě ochrany ovzduší a stěžejním prvkem v systému sledování a ochrany této složky životního prostředí. Označení daného zařízení za zdroj znečišťování ovzduší a jeho následné zařazení do jedné z kategorií je prvním krokem a základním předpokladem pro plnění všech dalších zákonných požadavků.
V daném provozu je nutno posoudit všechna zařízení, která produkují nebo by mohla produkovat emise do ovzduší. U připravovaných zařízení je kategorii zdroje třeba znát už v době jejich výstavby, resp. ještě předtím - už v době jejich umísťování na danou lokalitu. Povinnost zařadit zdroj znečišťování do správné kategorie je povinností provozovatele daného zdroje.
REZZO - Registr emisí a zdrojů znečišťování ovzduší - eviduje zdroje ovzduší znečišťujících látek, v souladu se zákonem č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů.
Zdroje znečišťování ovzduší se dělí na:
Stacionární zdroje
Tyto zdroje jsou děleny na kategorie podle velikosti a významu.
Čtěte také: Třídění odpadu v České republice
- REZZO 1 - zahrnuje stacionární zařízení ke spalování paliv o tepelném výkonu 5 MW a vyšším a zařízení zvlášť závažných technologických procesů; zařízení uvedené skupiny jsou označována jako "velké zdroje znečišťování". Provozovatelé těchto zdrojů jsou povinni aktualizovat databázi každoročním odevzdáváním formulářů dle vyhlášky 356/2002 Sb.
- REZZO 2 - zahrnuje technologické objekty obsahující stacionární zařízení ke spalování paliv o tepelném výkonu od 0,2 do 5 MW a zařízení závažných technologických procesů, jakož i uhelné lomy a obdobné plochy s možností hoření, zapaření nebo úletu znečišťujících látek; uvedená skupina je označována jako "střední zdroje znečišťování".
- REZZO 3 - zahrnuje technologické objekty obsahující stacionární zařízení ke spalování paliv o tepelném výkonu nižším než 0,2 MW, zařízení technologických procesů nespadajících do kategorie velkých a středních zdrojů znečišťování, plochy, na kterých jsou prováděny práce, které mohou způsobovat znečišťování ovzduší, skládky paliv, surovin, produktů a odpadů a zachycených exhalátů a jiné stavby, zařízení a činnosti výrazně znečišťující ovzduší; uvedená skupina je označována jako "malé zdroje znečišťování".
Mobilní zdroje
- REZZO 4 - zahrnuje mobilní zařízení se spalovacími nebo jinými motory, které znečišťují ovzduší, zejména silniční a motorová vozidla, železniční kolejová vozidla, plavidla a letadla; uvedená skupina je označována jako "mobilní zdroje znečišťování". Mobilními zdroji znečišťování ovzduší (dále jen "mobilní zdroj znečišťování") jsou samohybná a další pohyblivá, případně přenosná zařízení vybavená spalovacími motory znečišťujícími ovzduší, pokud tyto motory slouží k vlastnímu pohonu nebo jsou zabudovány jako nedílná součást technologického vybavení.
Provozovatel je povinen zařadit stacionární zdroj do příslušné kategorie. V pochybnostech, zda jde o stacionární zdroj a o jeho zařazení do příslušné kategorie stacionárních zdrojů, rozhoduje Česká inspekce životního prostředí, a to na návrh provozovatele nebo z vlastního podnětu nebo z podnětu jiného orgánu ochrany ovzduší.
Typy zdrojů znečišťování ovzduší:
- SPALOVACÍ - Spalovací: ZZO podle NV 146/2007 Sb., tj. spalovací zdroje a procesní ohřevy bez kontaktu spalin s technologickou látkou.
- SPALOVACÍ - Spalovna odpadu nebo zařízení na spoluspalování odpadu: ZZO podle NV 354/2002 Sb., tj spalovny odpadu nebo zařízení na spoluspalování odpadu.
- OSTATNÍ - Spalování: ZZO podle NV 615/2006 Sb., tj. zařízení procesních ohřevů, kde dochází ke kontaktu spalin s technologickou látkou.
- OSTATNÍ - Výroba a další činnosti: ZZO podle NV 615/2006 Sb., tj všechny činnosti s výjimkou bodu 3.
- OSTATNÍ - Evidence spotřeby VOC: ZZO podle vyhlášky 337/2010 Sb., tj. ostatní zdroje emitující a užívající těkavé organické látky.
Na znečišťování ovzduší se podílí jak zdroje antropogenní (činnost člověka) tak zdroje přírodní. Mezi nejvýznamnější antropogenní zdroje patří především:
- Lokální topeniště
- Silniční doprava
- Průmysl a energetika
- Zemědělství
Informace o množství emisí znečišťujících látek vypouštěných do ovzduší naleznete na stránkách ČHMÚ. Pro jednotlivé zdroje či skupiny zdrojů jsou právními předpisy stanoveny podmínky pro jejich provoz.
Čtěte také: Rozdělení přístřešků v přírodě
Čtěte také: Faktory ceny lakování
tags:
#rozdeleni #zdroju #znecistovani #ovzdusi
Oblíbené příspěvky: