Mladá švédská studentka a aktivistka Greta Thunberg (nar. 2003) vzbudila v českém občanském prostoru nebývalý zájem o environmentální témata a otázky klimatu i u těch, kteří sousloví „životní prostředí“ slyšeli poprvé včera odpoledne. Energická, sympatická žena si vydobyla pozornost jak u řady státníků a odborníků napříč světem, tak u těch, kteří byli z ekologické politiky svých zemí již unavení a skleslí.
Její atraktivní a otevřený styl komunikace, který majoritní společnost spojuje s různými, navzájem se vylučujícími lékařskými diagnózami, je v prostředí na sever od Alp, v němž není zvykem projevovat city a emoce tak jako u jiných národů, přijímán s instinktivním odporem a provázen otřesnou mírou sprostoty.
Svými myšlenkami, které říká bez obalu a vzletných slov? Svou základní sice, ale přesto velmi dobrou orientací v otázkách životního prostředí a klimatu? Tím, že se občas ve svém nutně zkratkovitém povídání splete? Tím, že hovoří k dospělým a mocným? Tím, že vstupuje do dialogu s těmi, kteří se tématu věnují na profesní úrovni desítky let, ale jen málo z nich našlo odvahu vynést své bádání z oblasti teorie do praxe a - jednat?
Tím, že je to žena, kterou mnozí čeští Adónisové, ale i mnoho dam, titulují v nejlepším případě jako „ošklivé káčátko“? Tím, že pluje do Spojených států na lodi, místo aby se bez uhlíkové stopy teleportovala jedním z vynálezů, načrtnutým v jednom z tisíce restauračních zařízení na tácek od buřtů? Tím, že se jedné z mnoha konferencí neúčastní pomocí video-mostu? Tím, že je Švédka, protože Skandinávcům se „přece nevěří“, „kradou totiž děti“? Tím, že se nebojí projevit své city a emoce, protože dospělí přece nepláčou, a muži jen tehdy, když se zdraží rezavá voda o deset haléřů? Tím, jak obyčejně se obléká? Tím, že mluví už nejen za sebe, ale za bezpočet svých vrstevníků, a že si v některých otázkách notuje se současným papežem Františkem, po kterém „prý nezbude nic, protože to po něm vezme někdo zase po našem“? Tím, že je podle některých „nemocná“, a nemocní přece nemají dospělým mluvit do života? Tím, že nám připomíná zkomírající ideu péče o domov, a nám, křesťanům, pak velkou tradici udržitelného rozvoje a pastýřské péče o stvoření? Tím, že je mladá a má život před sebou? Tím, že do svých šestnácti let dokázala něco, o čem se nám může jen zdát? Tím, že vy třídíte odpad pečlivě a jste ve svém okolí považováni za vzor ekologičnosti, zatímco Greta se občas dopustí prohřešků v ekologickém bontonu?
Vedle odepření si toho, co zatěžuje systém (a je to obdivuhodné), je třeba také vložená energie a idea, kterou půjdete za své hlásat do blízkého okolí nebo celého světa. Vím, že někoho bolí, jak moc se stará o přírodu, a nikdo to neocení, ale Gretu, které je teprve šestnáct, zná celá planeta. Ano, je to tak. Každé dobré jednání pro druhého a přírodu má cenu a je mravně velké. Jsou ale lidé, kteří to umí ještě líp než ty, já, my. Někomu je dáno víc a víc se od něj očekává.
Čtěte také: Studentská aktivistka Greta Thunberg
V pátek 15. března proběhla v řadě zemí světa stávka za ochranu klimatu. K protestům se připojili i čeští studenti. Proč? „Je to znásilňování planety. Lidé se o to nezajímají a politici se o to nezajímají, ale měli by se o to začít zajímat, protože je to naše budoucnost.
Jen v hlavním městě se v pátek podle odhadů policie sešly dva tisíce protestujících, stávkovalo se také v Ostravě, Brně, Plzni nebo Valašském Meziříčí.
Žáci porovnávali různé druhy energií v domácnostech, prováděli měření a vše zaznamenávali do tabulek. Dalším úkolem bylo navštívit místo, kde se recykluje odpad a využívají se obnovitelné zdroje energie. Naši žáci se byli podívat v Černošíně.
Na podzim proběhlo setkání partnerských škol v naší škole. Naši hosté se zúčastnili Mini Globe Games pořádaných naší školou a viděli, jak naši i ostatní žáci z Tachovska, zvládají úkoly z ekologie a ochrany životního prostředí. Po oba pracovní dny je provázeli žáci naší školy. O víkendu si prohlédli Plzeň a Karlovy Vary.
Ve dnech 31. 3. až 5. 4. 2011 se se naše škola zúčastnila předposledního setkání v projektu. Tentokrát jsme navštívili naši partnerskou školu ve švédském Malmö. Tato škola má 1400 žáků od 16 do 18 let. I když má v názvu gymnazium, je to podobný typ vzdělávání jako na našich učňovských školách. Při prohlídce školy i města nás provázeli studenti v mezinárodním složení-Švédka, Íránec a studentka z Ghany. Škola i samotné město je opravdu multikulturní. O víkendu jsme navštívili starobylé městečko Ysad a jižní pobřeží Švédska.
Čtěte také: Budoucí studenti ekologie
Ve dnech 12. 5. až 17. 5. 2011 se učitelé a tentokrát i žáci zúčastnili závěrečného setkání partnerských škol. Celkem se v Mepplu sjelo 25 žáků a studentů a 15 učitelů z Německa, Finska, Švédska, České republiky a i s Holanďany nás bylo asi 55. Bohužel nepřijeli naši partneři ze španělské Lorcy, protože jejich město postihlo den před odjezdem zemětřesení.
V pátek a v pondělí pracovali žáci na projektu, prezentovali si své krátké filmy na ekologické téma, shrnovali své poznatky a vědomosti získané při práci na projektu a zúčastnili se hodin v nově otevřené a velmi moderní škole. Pracovali ve smíšených skupinách, dorozumívacím jazykem byla angličtina. Víkend jsme strávili na ostrově Vlieland v kempu. Na tomto malebném ostrově jsme jezdili na kolech, protože auta zde nesmí jezdit, jeli jsme lodí podívat se na kolonie tuleňů, vařili jsme společně ve stanech, hráli zábavné hry na pláži a měli společenský večer. Všichni jsme se skvěle bavili.
Celým pobytem se prolínalo téma našeho projektu: „Creating Green Europeans“ (vytváření ekologicky myslících Evropanů).
Myslím, že projekt byl po všech stránkách úspěšný. Vzájemné setkávání a poznávání učitelů a žáků, komunikace v angličtině, práce na tématu, výměna zkušeností a prací.
Čtěte také: Vytvořte si ohniště
tags: #studentka #ze #švédska #ekologie #životního #prostředí