Revize Stupňů Ohrožení Terorismem v České Republice


27.11.2025

Vláda schválila nový systém hodnotící ohrožení terorismem v Česku. Bude mít čtyři stupně od nízkého po kritické ohrožení a nahradí dosavadní soustavu, která od začátku roku 2016 počítá s nultým stupněm pro ideální stav a třemi stupni ohrožení. Novinářům to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ministerstvo vnitra dříve uvedlo, že změny nejsou reakcí na zhoršení bezpečnostní situace či aktuální ohrožení, ale jde o aktualizaci systému a jeho přizpůsobení dnešním podmínkám.

Nový systém má zajistit větší flexibilitu a podle návrhu reaguje na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě. Systém nestanoví u jednotlivých stupňů závazná opatření, úřady je vždy zvolí podle okolností.

Nový Čtyřstupňový Systém

Revidovaný systém, schválený vládou, zavádí čtyři stupně označené písmeny A až D:

  • Stupeň A - Nízké ohrožení: Označen žlutým trojúhelníkem s písmenem A. Poukazuje na obecné riziko plynoucí ze zahraniční situace nebo z mezinárodních závazků České republiky.
  • Stupeň B - Mírné ohrožení: Oranžový trojúhelník s písmenem B značí, že vnější bezpečnostní situace se výrazně zhoršila, což může mít vliv i na Českou republiku.
  • Stupeň C - Značné ohrožení: Červený trojúhelník s písmenem C signalizuje potvrzenou konkrétní hrozbu teroristického činu.
  • Stupeň D - Kritické ohrožení: Černý trojúhelník s písmenem D označuje situaci, kdy je teroristický útok vysoce pravděpodobný nebo již probíhá.

Nový systém hodnotící ohrožení terorismem bude mít čtyři stupně od nízkého po kritické ohrožení. Vyplývá to z návrhu, který má ČTK k dispozici a ve středu ho projedná vláda. Dosavadní soustava měla nultý stupeň pro ideální stav a tři stupně ohrožení.

Čtěte také: Co znamená vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem?

První stupeň nového systému znamená nízké ohrožení, znázorňuje ho žlutý trojúhelník s písmenem A. Má upozornit na obecné ohrožení ve chvíli, kdy zároveň není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit v ČR.

Druhý stupeň označuje oranžový trojúhelník s písmenem B. Jde o stav, kdy není známa konkrétní hrozba v ČR. "Došlo však k výraznému zhoršení mezinárodní situace, a to do takové míry, že její projevy mohou výrazně ovlivnit bezpečnostní situaci v ČR," uvádí ministerstvo.

Třetí stupeň C, znázorněný červeným trojúhelníkem, označuje stav, kdy je známa konkrétní hrozba teroristických aktivit nebo útoku na území ČR a její možné či předpokládané projevy objektivně potvrdily bezpečnostní složky.

Čtvrtý stupeň označuje černý trojúhelník doplněný písmenem D. Jde o stav, kdy teroristický útok je očekáván s vysokou pravděpodobností nebo již nastal.

„Při tomto stavu bezpečnostní složky aktivně reagují a přijímají opatření k zamezení, pokračování či opakování útoku a k minimalizaci vzniklých škod,“ stojí v dokumentu.

Čtěte také: Ohrožení terorismem v ČR: nový systém

Aktuální Stupeň Ohrožení

Vláda současně vyhlásila stupeň ohrožení „B“, což odpovídá aktuální bezpečnostní situaci i aktuálně přijatým bezpečnostním opatřením. V současnosti žádné bezprostřední riziko Česku nehrozí.

Kabinet současně rozhodl, že do konce roku 2025 bude platit druhý stupeň, tedy mírné ohrožení. Změny nejsou reakcí na zhoršení bezpečnostní situace či aktuální ohrožení, ale jde o aktualizaci systému a jeho přizpůsobení dnešním podmínkám.

Ten je podle materiálu definovaný jako stav, kdy není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR, ale výrazně zhoršená mezinárodní situace může výrazně ovlivnit bezpečnostní situaci.

Reakce a Opatření

Podle Rakušana také bude systém lépe odpovídat těm, které využívají zahraniční partneři.

Stupně ohrožení se budou nově vyhlašovat na dobu určitou. Jejich vyhlášení bude projednávat vláda na návrh Společné zpravodajské skupiny.

Čtěte také: Znečištění vody v ČR

"V případě nebezpečí z prodlení provede vyhlášení stupně ohrožení terorismem nebo zvýšeného stupně ohrožení terorismem ministr vnitra na návrh Společné zpravodajské skupiny," stojí v návrhu. Kabinet pak bude mít 72 hodin na to, aby takové rozhodnutí potvrdil, nebo zrušil.

Vyhlášený druhý stupeň podle návrhu zahrnuje například plošné zvýšení výkonu služby policie na celém území ČR. Tím se rozumí například vyčlenění adekvátního počtu hlídek s balistickou ochranu a dlouhými zbraněmi, zvýšení dohledu na místech s vysokým počtem lidí či u dlouhodobě více ohrožených budov.

"Stupeň B odpovídá aktuální bezpečnostní situaci a opatřením, přesně tomu stupni, který v ČR platil doteď. Nezvyšujeme stupeň ohrožení proti dosavadní realitě, pouze používáme novou klasifikaci," řekl Rakušan.

„Změnu stupně ohrožení terorismem je potřeba vnímat nejen jako způsob zavedení přísnějších bezpečnostních opatření, ale také jako zprávu pro veřejnost ve smyslu politického sdělení a případné upozornění na nutnost zvýšené bdělosti také občanů samotných,“ stojí v návrhu.

Dosavadní Systém

Dosavadní systém měl tři stupně ohrožení. První znamenal nutnost zvýšené bdělosti, druhý blíže neurčené riziko, třetí pak vysokou míru jistoty, že se v ČR něco stane či už stalo.

Kabinet loni pověřil ministerstvo vnitra, aby systém posoudilo a v případě potřeby navrhlo revizi. "Cítili jsme potřebu systém aktualizovat, aby byly lépe popsány všechny případy, jednotlivá možná nebezpečí. A také šlo o to, aby systém lépe odpovídal tomu, který používají naši zahraniční partneři," uvedl Rakušan.

Podle dosavadního systému platí v ČR od března 2016 první stupeň, který znamená potřebu zvýšené bdělosti a například i doporučení vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Dosavadní systém má tři stupně ohrožení.

První znamená nutnost zvýšené bdělosti, druhý blíže neurčené riziko, třetí pak vysokou míru jistoty, že se v ČR něco stane či už stalo. Nultý stupeň znamenající ideální stav se samostatně nevyhlašuje.

Kabinet loni pověřil ministerstvo vnitra, aby existující systém posoudilo a v případě potřeby navrhlo jeho revizi, nereflektuje podle něj aktuální bezpečnostní situaci a její proměny.

Úprava podle vnitra odráží fakt, že řada okolních a dalších evropských zemí, se kterými ČR sdílí řadu společných charakteristik, je terorismem ohrožena výrazně.

„Není realistické vycházet z toho, že by se ČR teroristické útoky vyhýbaly navždy,“ stojí v dokumentu. Systém nestanoví u jednotlivých stupňů pevná a závazná opatření.

Počítá s tím, že při vyhlášení konkrétního stupně úřady posoudí situaci a navrhnou odpovídající opatření.

„Systém tak umožní vládě vyhlašovat citlivě opatření ‚šitá na míru‘ dané bezpečnostní situaci,“ uvádí materiál.

tags: #stupně #ohrožení #terorismem #Česká #republika

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]