Kompostování v Chomutově: Cesta k efektivnímu využití bioodpadu


20.03.2026

Chcete se pustit do kompostování na zahradě a přispět svým dílem k ochraně životního prostředí? Město Chomutov nabízí několik možností, jak se do tohoto procesu zapojit. S dalšími obcemi a DSO Chomutovsko spolupracuje na realizaci projektu „Chomutovsko - efektivní systém odděleného sběru odpadů“.

Kompostéry zdarma pro obyvatele Chomutova

Majitelé zahrad a zahrádek v Chomutově nemusí nakupovat kompost. Stačí, když třídí bio odpad. Chomutov nabízí lidem kompostéry zdarma. Vstupem do procesu je podání žádosti.

Zájemce musí garantovat, že poskytnutý kompostér bude svou funkci plnit na území Chomutova, a k pozemku, na kterém ho umístí, musí doložit vlastnický nebo nájemní vztah. Kompostér může sloužit na pozemku u rodinného domu, stejně jako na zahradě v zahrádkářské kolonii.

Svoz bioodpadu a kompost zdarma

„Hnědou popelnici na bio odpad pravidelně využíváme, každých 14 dnů je plná. Dáváme do ní ovoce, listí, plevel, slupky od brambor…“ popsala, čím plní speciální nádobu na bio odpad Erika Vágnerová. „Letos jsem tady podruhé. Bylo vlhké jaro, tak jsem potřeboval přihodit rybízy. Člověk jako třídí, dává to do těch popelnic, takže za ten úkon je to hezké, že kompost mám zdarma.

Kompost nabízí chomutovské technické služby zdarma už třetím rokem. Bioodpad z Libereckého kraje většinou končí v kompostárně u Mimoně.

Čtěte také: Odpad v technické místnosti – průvodce

Technické služby města Chomutova a zpracování bioodpadu

„V současné době má Chomutov asi 2 500 hnědých nádob, sváží se jednou za 14 dní, množství svezeného bio odpadu se pohybuje kolem 80 až 100 tun měsíčně. „Už jsme se přizpůsobili tomu, že někteří lidé nedonesou stromek do velkoobjemového kontejneru, ale nechají ho u kontejnerů na komunální odpad. Ze stromků nyní vznikne kompost. Nejprve se rozdrtí na malé kousky a s dalším bioodpadem svezeným z ulic Chomutova je fermentor přemění na kvalitní kompost.

„Vlastně je to i promíchávací zařízení, kdy my dáme tu travní složku s těmi větvemi a uděláme z toho substrát. Z trávy se kompost nevyrobí, musí se tam dát správný poměr uhlíku a dusíku.

Třídění odpadu v Chomutově

Nutno ale i říci, že údaj o produkci je ovlivněn metodikou výpočtu. V Chomutově se totiž rozlišuje mezi produkcí odpadů z domácností a produkcí, která spadá pod Magistrát města Chomutov. Chomutov má výborné podmínky pro to, aby komunálních odpadů produkoval málo. Město je dálkově vytápěno, nakládání s odpady zajišťují Technické služby města Chomutov (TSMCH), které v areálu bývalé skládky provozují velký sběrný dvůr (+ další tři mimo tento areál), překládací stanici, kompostárnu.

Do kontejnerů na ulici třídí papír, plasty, sklo bílé a barevné, nápojové kartony (spolu s plasty). Ve městě jsou i kontejnery na textil a elektroodpady. Bioodpady a větve mohou domácnosti odvézt na kompostárnu (zde si mohou zdarma odebrat i hotový kompost). Od roku 2013 je TSMCH zajišťován i sběr gastroodpadu z jídelen mateřských a základních škol, příp. živnostníků. Tento odpad se odváží do bioplynové stanice v obci Málkov - Ahníkov, kde je zajištěno jeho energetické využití.

Poslední rozbory složení domovního odpadu ukázaly, že je velký potenciál pro jejich třídění (papír, plasty). Plastů lze v domácnostech vytřídit 30 kg na jednoho obyvatele, papíru i více (v Chomutově část vykoupí sběrny). Proto město plánuje několik pilotních projektů, které by měly například ověřit možnosti třídění kuchyňských odpadů, zlepšení účinnosti třídění plastů (nádoby u každého domu).

Čtěte také: Udržitelné řešení pro Vsetín

Chomutov byl v roce 2014 jediné město v Ústeckém kraji s počtem obyvatel nad 5000 (žije zde téměř 50000 obyvatel) s produkcí směsných komunálních odpadů pod 150 kg na 1 obyvatele.

Ceník služeb Technických služeb města Chomutova

Technické služby města Chomutova, p.o. poskytují různé služby související s odpadovým hospodářstvím a údržbou města. Níže je uveden přehled některých položek z ceníku:

Služba Cena Poznámka
Jízdní výkon - fixní cena 1,80/6,00/5,30 Kč/km Náhrada za každý ujetý km
Jízdní výkon - variabilní cena PHM dle aktuálního vývoje cen PHM Náhrada za každý ujetý km
Výkon nadstavby Neuvedeno Náhrada za manipulaci s kontejnerem
Blokace kontejneru Neuvedeno Stání kontejneru na místě určení
15 min. - fixní cena 54,24/26,30 Kč/15 min. Cena za dobu použití vozidla
15 min. - variabilní cena PHM dle aktuálního vývoje cen PHM Cena za dobu použití vozidla

Čtěte také: Moderní Systémy Odpadového Hospodářství

tags: #technicke #sluzby #chomutov #kompost

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]