Ekologie a výuka o životním prostředí hravě


12.03.2026

Stolní hry nejsou jen zábava, ale mohou být i skvělým nástrojem pro vzdělávání a osvětu. Některé hry se zaměřují na aktuální témata jako ekologie a udržitelnost, a učí hráče o složitých vztazích v přírodě a dopadech lidské činnosti.

Hry zaměřené na poznávání života včel

Seznamovat se s životem včel můžete pomocí různých činností. Malováním, sledováním videa, návštěvou u včelaře, medovou snídaní, navštěvováním včelařského kroužku, sledováním webových stránek např. Mája bee, Včelí stráž, můžete se stát členem Klubu včelařů a včelaříků. Možností, jak poznat blíže včelu medonosnou je mnoho. Můžete si také na téma včely zahrát hru.

Příklady her:

  • HLEDEJ, PÁTRAČKO (KIMOVA HRA)
    • Cíl: Procvičit si včelařské názvosloví
    • Příprava: Schovat v prostoru před příchodem dětí předměty (např. včelařské pomůcky, obrázky rostlin, škůdce včel, barvy na značení matek, knihy)
    • Motivace: Dnes půjdu za včeličkami, potřebuji si připravit včelařské pomůcky. (obrázky rostlin, obrázky škůdců včel, barvy na značení matek, knihu)
    • Pravidla: Děti sedí v kruhu a zemi a nemluví mezi sebou (včely nemluví). Pan včelař vybere včelku Pátračku. Pátračka má za úkol do 1 minuty najít jeden předmět a mlčky se posadit. Pokud v daném čase neuspěje, posadí se zpět do kruhu (chomáče) a čeká na další příležitost. Děti se střídají tak dlouho, aby každé mělo 1 předmět. Nikdo nevítězí ani neprohrává. Každý včelařík má v ruce jeden předmět, se kterým můžeme pracovat po zbytek schůzky (učí se názvosloví, využití, pozorování.....
  • HRA NA TAJEMSTVÍ (KIMOVA HRA)
    • Cíl: naučit se správné názvy včelařských pomůcek
    • Příprava: Připravte si 4 včelařské pomůcky, podle včelařského výkladového slovníku RNDr. Václava Švamberka, překontrolujte správný název. Připravte pomůcky na lavici a přikryjte je šátkem.
    • Motivace: Včelaříky lze zaujmout větou: ,,Děti, umíte udržet tajemství?''.
    • Pravidla: Zklidněte děti, pak na 10 sekund odkryjte předměty, které si děti mají zapamatovat. Znovu je přikryjte. Děti nesmí nikomu prozradit, co viděly. Každé dítě pak zvlášť napíše na lísteček, co vidělo. Dbejte na správné názvosloví.
  • HLEDÁNÍ POTRAVY (KIMOVA HRA)
    • Cíl: Učit se pozorně dívat na věci kolem sebe a připomenout si názvy rostlin podle fenologického kalendáře.
    • Příprava: V klubovně schovejte obrázky pěti rostlin. Připravte pro každé dítě 5 lístečků a tužku na psaní.
    • Motivace: Povídání o rostlinách, které právě kvetou a jaký z nich mají včely užitek
    • Pravidla: Rozmístěte rostliny po klubovně tak, aby byly celkem dobře na očích. Děti mají za úkol je očima vypátrat, aniž by někomu o nich řekly. Ve vhodnou dobu je vedoucí odstraní a děti napíší názvy rostlin na lístky před sebou. Potom obrázky rostlin postupně položte na stůl a děti k nim přiřadí svůj lístek. Nehodnoťte, které dítě ještě názvy nezná. Pochvalte je například za aktivitu, mlčení při psaní, pěkné chování, nevykřikování... Sami podle lístků poznáte, které rostliny již poznají bezpečně a které je potřeba ještě připomínat při vycházce do přírody.
  • OTEVŘENÉ BADATELSTVÍ (KIMOVA HRA)
    • Cíl: naučit včelaříky pozorovat plástev
    • Příprava: jeden fotorámek
    • Motivace: Včelaříci mohou pozorovat život na plástvi, aniž by je včely pobodaly.
    • Pravidla: Ukázat fotorámek a zeptat se dítěte, co vidělo na obrázku.
  • DOBÝVÁNÍ ÚLU (POHYBOVÁ HRA)
    • Cíl: Vzájemná spolupráce
    • Příprava: Žíněnka, papírové koule
    • Motivace: Zlodějky napadly úl, strážkyně brání své zásoby
    • Pravidla: Děti se rozdělí na dvě přibližně stejně silné skupiny. Jedna skupina se postaví na žíněnku a rozmístí papírové koule tak, aby je mohla bránit. Druhá skupina se pokouší papírových koulí zmocnit. Hraje se 3x po třech minutách.

Další náměty na aktivity s dětma v době společně strávených chvilek

  • POZOROVÁNÍ ČESNA
    • Příprava: Vhodné počasí; vhodné oblečení dětí; promyslet místo, odkud budou děti pozorovat; promyslet místo, kam poodejdou od úlu.
    • Motivace: Dokážete, děti, 5 minut pozorovat, co se děje na česně?
    • Hlavní činnost: Děti tiše sedí v bezpečné vzdálenosti a pozorují pohyb včel na česně
    • Závěr: Sedneme si s dětma poblíž a velmi krátce děti povídají, co viděly. (3 minuty) Vedoucí včelař do hovoru může nabídnout některé z těchto odborných informací: pylový rousek, létavka, česno, včela si nevytváří v úle zásoby vody, počasí, dolet, délka doletu do 500 metrů je efektivní, 2 páry křídel, 3 páry nohou, orientace včel v krajině, péče o stanoviště, postavení úlu na správné stanoviště, světové strany, kvetoucí rostliny okolo úlu....stačí při jednom pozorování jedna informace, víc si děti nezapamatují.
  • POZOROVÁNÍ HMYZU
    • Příprava: Vhodné počasí, výběr rostliny nebo porostu se stejnou kvetoucí rostlinou, pozorování hmyzu a založení aktuálních obrázků v knize, literatura o hmyzu.
    • Motivace: Dokážete, děti, 5 minut pozorovat, kdo přiletí na květinu?
    • Hlavní činnost: Děti tiše sedí a pozorují pohyb hmyzu na určené rostlině.
    • Závěr: Zůstaneme na místě a děti popisují, co vidí. (3 minuty) Vedoucí včelař se zeptá, zda děti znají některý hmyz jménem a může nabídnout některou z informací: včely samotářky, drvodělka fialová, mandelinka bramborová, mol, chroust, mšice, motýl, hmyz je třída šestinohých živočichů, hmyz má tělo rozdělené do tří článků, hmyz umí létat, včela je hmyz, vědecký název pro hmyz je insecta, hmyz je na začátku potravinového řetězce, zajišťuje potravu pro řadu ptáků...stačí při jednom pozorování se zaměřit na jednu informaci, víc si děti nezapamatují.
  • SRDÍČKOVÉ MALOVÁNÍ

    Ornamenty naleznete v záložce Perníčky - srdíčka. Není třeba malovat vždy na perníčky. Děti mohou malovat například na srdíčka z papíru a ornamenty se tím naučit. (vhodné v době MDŽ nebo Svátku matek)

  • VÝROBA SVÍČEK

    Informace:VČELÍ PRODUKTYmed - medné volátko, zadečekvosk - voskotvorné žlázy, zadečekpyl - pylový košíček, 3.

Další výukové hry s ekologickou tématikou

  • BrainBox Nature

    Stolní hry Brainbox cvičí koncentraci a hrou i angličtinu. Hra v angličtině, která dětem představí zajímavosti z fauny a flóry. Počet hráčů: 1+. Obsah: 55 karet, 1 přesýpací hodiny, 1 kostka a pravidla hry v aj. Určené pro děti od 8 let (rodilí mluvčí). Hráč se dívá na obrázek 10s, poté hodí kostkou a spoluhráč mu přečte otázku.

    Čtěte také: Nápady pro výukové hry venku

  • Terra Futura

    Česká karetní deskovka Terra Futura zpracovává aktuální téma ekologie a ekonomie. Na cškolách funguje jako výuková pomůcka. Jako podnikatel rozšiřujete své impérium, ale těžba surovin a produkce výrobků za vámi zanechává škodlivé prvky, které brzdí další podnikání. Cílem hry je najít rovnováhu - hodně vydělávat, ale zároveň málo znečišťovat. Terra Futura patří k tzv. engine building typu her, ve kterých postupně stavíte systém, který produkuje herní hodnoty. V balení najdete karty a žetony materiálů, výrobků, peněz a škodlivin. Postupně před sebe vykládáte karty do sítě 3×3. Terra Futura se dočkala pozitivního přijetí na veletrhu deskových her v Essenu i na českých školách, na kterých funguje jako výuková pomůcka. Dokáže zaujmout svojí jednoduchostí a svižností, zároveň poslouží i jako inspirace pro zamyšlení nad ekologií.

  • Evoluce - Trilogie

    Evoluce - Trilogie je zábavná hra přibližující principy evoluční ekologie názorným a strhujícím způsobem. V této hře staneš proti jednomu až třem soupeřům a tvým cílem bude vyšlechtit takového predátora, který bude odolnější a silnější než zvířecí bojovníci tvých soupeřů, a proto bude jediný, který přežije ostré okolní podmínky. Pozor! Vyhraje jen jeden! Můžeš jím být ty, jde o to se umět přizpůsobit a pečlivě zvážit rozdělení potravy v době nedostatku. Pokud se ti to nepodaří - tvůj druh vyhyne!

  • Bingo! Den Země/Ekologie

    Bingo! Společenská hra - jeden hráč losuje kartičky s obrázky a ostatní hráči si ve své tabulce zaškrtávají, pokud se na nich vylosovaný obrázek nachází. Kdo první vyškrtá celou tabulku (někdy jen řádek, sloupec, jak si určíte pravidla) vyhrává a zavolá BINGO! Hra je vhodná až pro 8 hráčů (1 losuje obrázky + 7 hráčů s hracími archy) zalaminované hrací archy lze používat opakovaně s použitím popisovačů na bílé tabule. Stačí jen po hře setřít. Místo laminace lze též uložit karty do euroobalů na dokumenty.

  • HRAJINA

    Jak fungují vztahy mezi lidmi a krajinou se v době klimatické změny učí nejen středoškoláci, ale také žáci základních škol. Pochopit všechny důležité aspekty jim pomůže nová desková hra, na jejímž vývoji se podíleli i vědci Mendelovy univerzity v Brně. Hra je zaměřená na vysvětlení vztahů a vazeb v krajině a upozorňuje tak na možné následky lidské činnosti, které se mohou přímo i nepřímo v území projevit, říká Hana Vavrouchová z Ústavu aplikované a krajinné ekologie AF MENDELU. Hra o krajině s názvem HRAJINA je určena primárně pro věkovou kategorii 12-19 let, tedy pro žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. Využitelná je ale i napříč generacemi. Jednotlivé vztahy a vazby hra prezentuje ve zjednodušené formě. Hráči se například učí, jaká rizika s sebou přináší zábor půdy, hospodaření na nevhodných pozemcích či jaká preventivní opatření přijímat za účelem snížení projevů sucha či následků povodně. Hráči jsou rozděleni do zájmových skupin, mezi které patří veřejnost, volný čas, zemědělci, služby a podnikatelé.

Další vzdělávací materiály a hry

Vymýšlíme a vyrábíme edukační hry o přírodě. Zaměřujeme se na lesní pedagogiku a environmentální vzdělávání. Originální zpracování a věrné ilustrace seznamují děti hravě s naší přírodou. Formou interaktivních her určených zejména pro předškolní a školní výuku pomáháme děti učit o přírodě hravě. Hry jsou zaměřené na lesní pedagogiku, zvířata, rostliny. Vybrané hry jsou doplněné o rozšiřující QR kódy, které otevírají dveře k zajímavým informacím včetně zvuků zvířat, obrázkům a také vzdělávacím básničkám.

Čtěte také: Životní prostředí Petrohradu

  • Druhá generace oblíbené společenské hry PEXETRIO. Najdeš vlaštovku a její hnízdo? Poznáš káně a jeho siluetu? Při hře otáčej tři kartičky a hledej trojice, které patří k sobě! Každá hra obsahuje návod a legendu k danému tématu.
  • Díky kartám v této krabičce zvládnete hravě určit 50 pavouků a hmyzu.
  • Díky kartám v této krabičce zvládnete hravě určit 50 našich květin.
  • Díky kartám v této krabičce zvládnete hravě určit 50 zvířat, žijících ve volné přírodě.
  • S kartami v této krabičce zvládnete snadno určit 50 denních či nočních motýlů.
  • Díky kartám v této krabičce zvládnete hravě určit 50 pěvců, dravců a sov.
  • S kartami v této hře zvládnete snadno určit 50 našich listnatých a jehličnatých stromů.
  • Díky kartám v této krabičce zvládnete hravě určit 50 nebeských objektů - planet, hvězd i souhvězdí. Na kartách najdete kvízovou otázku, názornou ilustraci, základní informace a také několik zajímavostí.
  • S kartami v této krabičce zvládnete snadno určit 50 zvířat a rostlin z našich potoků a rybníků.
  • S kartami v této krabičce zvládnete snadno určit stopy 50 našich živočichů.

Publikace a atlasy

  • Malý příruční atlas semenáčků základních druhů plevelů, které rostou i na vašem záhoně.
  • Malý příruční atlas semenáčků základních druhů zeleniny, kterou běžně pěstujete.
  • Atlas jedovatých bylin, které můžete potkat na svých toulkách českou přírodou.
  • Velký barevný plakát, inspirující k šetrnějšímu hospodaření v domácnosti s ohledem na životní prostředí.
  • Laminované leporelo s obrázky našich nejhojnější brouků, které můžete potkat na svých toulkách českou přírodou. Doplněno o texty se zajímavostmi ke každému druhu. Mohou s ním pracovat děti i dospělí.
  • Laminované leporelo s obrázky invazních bylin i dřevin, které ohrožují jiné druhy české přírody. Doplněno o texty se zajímavostmi ke každému druhu i doporučené možnosti likvidace.
  • Laminované leporelo s obrázky jedovatých bylin, které můžete potkat na svých toulkách českou přírodou. Mohou s ním pracovat děti i dospělí. Podle obrázků a stanoviště můžete rostliny snadno určit. U každé byliny se dozvíte míru jedovatosti, která část je jedovatá, dále příznaky a průběh otravy a zásady první pomoci.
  • Malý příruční atlas (skládačka) základních druhů mechů, které můžete najít v našich lesích.
  • Malý atlas (skládačka) větviček dřevin v zimním stavu vám při zimních procházkách bezpečně poradí.
  • Malý příruční atlas (skládačka) semenáčků základních druhů plevelů, které rostou i na vašem záhoně. K využití na základních školách, v ekocentrech a přírodovědných oddílech. Obsahuje fotky 36 nejběžnějších druhů. Snadno se dá sbalit a vzít s sebou do zahrady. K tomuto atlasu doporučujeme přikoupit i Atlas semenáčků zeleniny.
  • Malý příruční atlas (skládačka) semenáčků základních druhů zeleniny, kterou běžně pěstujete, můžete využít při výuce na základních školách, v ekocentrech a přírodovědných oddílech, ale i doma na zahradě. Obsahuje fotky 19 nejběžnějších druhů. Snadno se dá sbalit a vzít s sebou ven.

Aktivity a metodiky pro pedagogy

  • Nová publikace Bc. Lenky Hronešové pro všechny pedagogy mateřských škol.
  • Publikace plná her a činností s environmentální a ekologickou tematikou.
  • Metodická příručka je rozdělena na dvě části - teoretickou a praktickou. Teoretická část vám přiblíží význam metod aktivního učení, vysvětlí základní pojmy a principy kritického čtení a myšlení a poskytne návod, jak a kdy začít.
  • Chcete s dětmi bádat v přírodě a hledáte inspiraci? V lese, na poli, na louce i kolem rybníka najdete spoustu přírodních materiálů, které lze s dětmi využít ke tvoření.
  • Školní výuka není vždy jen o získávání znalostí, nebo učení se novým dovednostem. Prostor ve výuce by měl být i pro to, aby žáci dokázali v (nejen) problematických tématech zaujímat své vlastní postoje a utvářeli si i vlastní hodnotový systém. I v zeměpisu se najde spousta témat, kde se rozvíjení postojů více než nabízí. Jedním z takových témat v zeměpisu, kde je utváření postojů žádoucí, je ekologie a životní prostředí.

Praktické tipy pro zahradu

  • Je libo nálev z pampelišek, jíchu z kopřiv nebo odvar z vratiče? Kdy je správný čas pro řez ovocných stromů? Chtěli jste se už dávno dozvědět, jak udržet úrodnost půdy v zahradě? Prostě si to v naší brožurce „100 nejlepších tipů pro zahradu“ nalistujte.
  • Zelenině prospívá, pěstujeme-li ji ve smíšených kulturách. Když jsou některé druhy na záhoně vedle sebe, odhánějí si navzájem škůdce, podporují se v růstu a zlepšují si chuťové vlastnosti. Otočné kolečko je praktický pomocník - v okénku si nastavíte plodinu a ve výřezu hned vidíte, jak daná plodina ovlivňuje pozitivně nebo negativně svoje sousedy. Zjistíte, že do záhonu brambor je dobré vysadit měsíček nebo že mrkev s cibulí jsou dobří sousedé.

Čtěte také: Ekologické aspekty vody v podniku

tags: #výuková #hra #ekologie

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]