Práce se zabývá výzkumem hudebního klimatu v rodině a metodologií související s tímto výzkumem. Práce je členěna na několik částí. První část zahrnuje základní termíny a teoretické přístupy. Následuje kapitola věnovaná oblasti výzkumu a její důležitosti, hypotézy, užité metody a postupy.
Výše popsané oblasti spolu souvisí. Skrze své koncepce ovlivňovat kulturní politika. Kulturní politika má za cíl zlepšovat podmínky pro rozvoj kultury a kulturních průmyslů. Nově se objevuje nový trend kreativní ekonomiky. Kreativní ekonomika využívá kreativitu, která tvoří potenciál pro rozvoj tohoto oboru. Kulturní průmysly jsou stále její velkou částí. Kreativní index je nástroj pro měření ekonomiky v regionu.
Definice pojmu kultura není jednotná a existuje mnoho pojetí. Američtí antropologové A. L. Kroeber a C. Kultura podstatnou mírou napomáhá její integraci jako celku. Kultura má výchovně vzdělávací funkci. Kultura je i významným hospodářským odvětvím. Kulturní politika neprobíhá jen na úrovni státu, ale i na úrovni krajů a úroveň obcí. Pro Českou republiku je charakteristický model výkonu státní správy a územní samosprávy.
Strategické plánování úzce souvisí s tvorbou koncepcí. ČR vydala v podobě Usnesení vlády č. věnuje koncepcím a jejich tvorbě. Následující tabulka č. znázorňuje rozdíly mezi strategií a koncepcí. Tabulka č. uvádí jednotlivé kroky tvorby strategie a strategického plánu. Koncepce by měla být zpracována formou strategického dokumentu.
Kloudová a kol. definuje kreativitu jako „schopnost tvořit, přicházet s novými nápady. inteligence ve spojením se znalostmi a kreativním myšlením. Pro měření podmínek pro rozvoj kreativní ekonomiky se používá tzv. 3T indexu (Creativity index). 3T index sleduje talent, technologie a toleranci. Euro-creativity model je rozpracováním 3T modelu nebo model 5C. V závěru hledá souvislosti a výzkumy v této oblasti, které se snaží dokládat jeho důležitost.
Čtěte také: Klimatická změna: Metody a PERUN
V této části jsou osvětleny specifické metody, které by měly být objasněny. Popisuje výzkumné metody a zkoumané subjekty. Tato práce využívá kvantitativního výzkumu. Pro tento kvantitativní výzkum deduktivní. Hypotézy jsou základem pro výběr proměnných. Konkrétní dotazník lze nalézt v příloze č.
Tato část se věnuje kulturně-politickým koncepcím na krajské úrovni. Pouze některé kraje mají zpracovanou koncepci kulturní politiky. Metodologie je uvedená v příloze č. 2. Z tabulky č. vyplývá, že nejčastěji se koncepce věnovala kulturnímu dědictví. Tabulka č. mapuje stav koncepcí v krajských městech. Z analýz byly určeny následující problematické oblasti. Jednotlivé koncepce byly dle tohoto nastavení ohodnoceny.
Následující tabulky shrnují výsledky analýz kulturně-politických koncepcí na úrovni krajů a krajských měst. Z tabulek vyplývá míra problematičnosti jednotlivých koncepcí.
| Koncepce | Celková míra problematičnosti koncepce (max. 83) |
|---|---|
| Koncepce Jihomoravského kraje | [Hodnota] |
| Koncepce Zlínského kraje | [Hodnota] |
| Koncepce Olomouckého kraje | [Hodnota] |
| Koncepce Hl. m. Prahy | [Hodnota] |
| Koncepce | Celková míra problematičnosti koncepce (max. [Hodnota]) |
|---|---|
| [Název města] | [Hodnota] |
| [Název města] | [Hodnota] |
Tato část se zabývá analýzou upravené metody 3T indexu. Sleduje se vývoj dílčích indexů a indexu kreativní třídy v jednotlivých krajích.
Index talentu je měřen podílem vysokoškolsky vzdělaných obyvatel k celkovému počtu obyvatel kraje. Z tabulky č. jsou patrné hodnoty tohoto dílčího indexu.
Čtěte také: Veřejné mínění v ČR a ve světě
| Pořadí | Kraj | Hodnota (rok 2007) | Hodnota (rok 2011) |
|---|---|---|---|
| 1. | Hl. m. Praha | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 2. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
Pouze čtyři kraje vykazují v uvedených letech růst. Index technologie je měřen podílem zaměstnaných v kreativní třídě k celkovému počtu zaměstnaných v kraji.
| Pořadí | Kraj | Hodnota (rok 2007) | Hodnota (rok 2011) |
|---|---|---|---|
| 1. | Hl. m. Praha | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 2. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
Ve vývoji jsou však mnohem větší změny než u předešlého indexu. Pouze kraj vykazuje růst v uvedených letech. Následující tabulka ukazuje vývoj indexu tolerance.
| Pořadí | Kraj | Hodnota (rok 2007) | Hodnota (rok 2011) |
|---|---|---|---|
| 1. | Hl. m. Praha | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 2. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
Z dat vyplývá, že nejhůře se umísťuje Karlovarský kraj. Růstový trend je patrný pouze u tří krajů. Tabulka č. ukazuje celkový index technologie.
| Pořadí | Kraj | Hodnota (rok 2007) | Hodnota (rok 2011) |
|---|---|---|---|
| 1. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 2. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 3. | Hl. m. Praha | [Hodnota] | [Hodnota] |
V poklesu mezi lety 2007 a 2010 a následný růst do roku 2011.
| Pořadí | Kraj | Hodnota (rok 2007) | Hodnota (rok 2011) |
|---|---|---|---|
| 1. | Hl. m. Praha | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 2. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
| 3. | [Kraj] | [Hodnota] | [Hodnota] |
Čtěte také: Laboratoře a kvalita ovzduší
tags: #výzkum #hudebního #klimatu #v #rodině #metodologie