V našem městě se v poslední době opakovaně setkáváme s případy, kdy obyvatelé bytových domů krmí toulavá zvířata - především kočky a psy. Často dochází k tomu, že lidé vyhazují zbytky jídel, maso, kosti a vařené pokrmy přímo z oken na trávníky a chodníky. Tyto potraviny na místě hnijí, zapáchají a výrazně znečišťují naše okolí.
Kromě výše uvedených rizik je důležité si uvědomit, že majitelé psů mají povinnost platit poplatky. To je ale rozhodně nezbavuje povinnosti psí exkrementy uklízet.
Osoba, které je pes svěřen nebo která psa doprovází, je povinna jeho výkaly neprodleně odstranit. Pokud tak neučiní, dopouští se přestupku - znečištění veřejného prostranství, za který může být udělena bloková pokuta.
Krmení zvířat tímto způsobem může být kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku (znečištění veřejného prostranství). Za takové jednání může být udělena pokuta městskou policií nebo v rámci správního řízení. V případě správního řízení se k pokutě mohou přičíst i náklady na správní řízení.
V Olomouci je zejména na větších sídlištích rozmístěno 125 speciálních košů se sáčky na psí exkrementy. Stačí si vzít s sebou igelitový sáček nebo papírový ubrousek a exkrement uklidit.
Čtěte také: Životní Prostředí a jeho Znečištění
Strážníci mají také právo provádět prostřednictvím obecních úřadů kontrolu, zda je pes přihlášen a to dle zvláštního právního předpisu u správce místního poplatku ze psa, o jejich držitelích a o uhrazení místních poplatků ze psa. S touto problematikou souvisí i volně se potulující psi bez označení - známky.
Podle § 4 odst. 7 veterinárního zákona č. 166/1999 Sb. je chovatel, který chová psa, povinen zajistit označení psa čipem do 3 měsíců věku, nejpozději však před přechodem k novému majiteli. Chovatel, který chová psa, je povinen zajistit, aby identifikační číslo psa bylo zaznamenáno v dokladu o očkování psa.
Město Kralupy nad Vltavou v tomto „pejskařům“ vychází vstříc a vynakládá nemalé prostředky na umístění odpadkových košů se sáčky na psí exkrementy. Pokud se přesto dostanete do situace, že tento papírový sáček nemáte k dispozici, můžete použít jakýkoli jiný papírový nebo igelitový sáček, který máte při sobě.
V případě zjištění výše uvedených přestupků mohou strážníci MP udělit pokutu příkazem na místě až do výše 10 000,- Kč. Ve správním řízení potom může pokuta dosáhnout až několikanásobku této částky. U znečištění veřejného prostranství je to až 20 000,- Kč, při porušení OZV a úniku psa až do výše 100 000,- Kč. Za neoznačení psa čipem může krajská veterinární správa uložit pokutu až do výše 50 000 Kč.
Apelujeme na vás, abyste se podobného jednání zdrželi.
Čtěte také: Druhy dopravy a znečištění vody
Čtěte také: Hlukové znečištění a velryby
tags: #znečištění #kol #od #psů #rizika