Emise vozidel Hyundai a nové emisní normy


31.03.2026

Bezpečnost je pro každého řidiče jednou z nejvyšších priorit. Automobil splňuje emisní normu EURO VI, což znamená, že je šetrný k životnímu prostředí. V dnešní době, kdy je ekologická stopa stále důležitější, je investice do vozu, který je navržen tak, aby minimalizoval emise, velmi hodnotná. Pokud hledáte automobil, který kombinuje moderní technologie, bezpečnost a komfort, pak byste měli zvážit pořízení vozu s bohatou výbavou.

Nové emisní normy Euro

Boj proti vysokým emisím z aut pokračuje. Ještě, než vstoupí v platnost norma Euro7, rozhodla Evropská komise o další aktualizaci emisní normy Euro 6. Od 1. září 2024 začne platit nová emisní norma Euro 6e, která se stane povinnou pro všechny nově registrované vozy. Tato norma je dalším krokem Evropské unie na cestě ke snížení emisí CO2 a lepšímu sladění skutečné spotřeby vozidel s hodnotami, které uvádějí výrobci.

EU stále chce za každou cenu zabránit tomu, aby hodnoty emisí CO2 uvedené v technických údajích aut byly daleko od reality v běžném provozu. Vozidla, která splňují současnou normu Euro6d-ISC-FCM, bude možné registrovat pouze do 31. srpna 2024. Současná emisní norma Euro 6d-ISC-FCM se vztahuje na automobily s novým schválením od 1. ledna 2020 a od 1. ledna 2021 je povinná pro všechny první registrace. Vozy s touto novou emisní normou bude nyní možné registrovat až do 31. prosince 2025.

První etapu nové normy už musí splňovat vozy s typovým schválením od 1. září 2023. Od 1. září 2024 bude povinná pro všechny první registrace vozidel. Druhá fáze normy bude povinná pro modely automobilů s homologací od 1. ledna 2025 a od 1. ledna 2026 bude povinná pro nově registrovaná vozidla. Třetí stupeň normy Euro 6e bude povinný pro modely automobilů s novým typovým schválením od 1. ledna 2027 a od 1. 11.

Zkratka ISC znamená zkoušky shody v provozu. Doplnění FCM znamená další pravidlo: vozy Euro 6d musí být vybaveny systémem sledování spotřeby paliva (FCM), který uchovává skutečnou spotřebu paliva/energie po celou dobu jízdy vozidla. Skutečné emise CO2 se často lišily od emisí oxidu uhličitého uvedených v technickém průkazu vozidla. Brusel prosazuje, aby tyto údaje byly reálné. K tomu slouží i výše zmíněná diagnostická rozhraní, aby se minimalizovaly odchylky mezi údaji výrobců automobilů a skutečnou spotřebou.

Čtěte také: Hyundai i30 CRDi: Podrobná recenze

Pro řidiče, zejména v západních zemích, je důležité vědět následující: Pokud chcete být v bezpečí před zákazy vjezdu do zelených zón ve městech, měli byste i nadále věnovat pozornost minimální emisní normě Euro 6d, a to zejména při koupi dieselového vozu. Pokud máte naftové auto s emisními normami Euro 5 a Euro 6, možná s ním nebudete moci v EU jezdit po silnici.

Emise CO2 a registrace vozidel v ČR

V uplynulém roce si v oblasti osobních vozidel připsali nejvíce registrací Škoda (36,9 %), Volkswagen (8,3 %) a Hyundai (7,9 %). Srovnali jsme 20 nejvíce registrovaných značek osobních automobilů v České republice, jejichž celkový tržní podíl představoval v uplynulém roce 96 %.

„V roce 2010 byly u nově registrovaných osobních automobilů evidovány průměrné emise oxidu uhličitého 149 g CO2 na ujetý kilometr. Žádná z automobilek se v té době nedostala pod hranici 140 g. V roce 2020 klesly v porovnání s rokem 2010 průměrné emise o 19 % na 121 g, tři automobilky se dostaly pod hranici 110 g CO2/km. Absolutně nejnižší hodnoty se 107 g dosáhl Peugeot. Nejvyšší meziroční pokles emisí, o 17 %, dosáhl Opel, naopak nárůst byl evidován u Mitsubishi (+2 %) a Audi (+5 %),“ říká Ing. Jindřich Frič, Ph.D., ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v.

Toyota neobhájila v oblasti průměrných emisí CO2 první pozici z roku 2019. I přes meziroční pokles o 3 % na 112 g CO2 na ujetý kilometr to v uplynulém roce v rámci České republiky stačilo na 5. místo. První Peugeot (107), druhý Opel (108) a třetí Citroën (109) doplnila na 4. místě Škoda (111). V roce 2020 došlo v oblasti registrací nových osobních automobilů k meziročnímu poklesu o 19 %. Z uvedených 20 značek evidovala nejvyšší relativní pokles registrací Mazda (-56 %), Suzuki (-43 %) a Seat (-35 %).

Škoda si díky prosincovým registracím snížila průměrné celoroční emise CO2 na 111 g. V prosinci Škoda registrovala celkem 6 423 osobních vozidel, u nichž evidovala průměrné emise 97 g CO2 na ujetý kilometr. K tomuto snížení významně přispěly registrace bateriových elektrických (BEV) a plug-in hybridních (PHEV) vozidel, která se na všech prosincových registracích podílela 16 % (pozn. v prosinci bylo evidováno 1 031 elektrických vozidel). Přibližně každá 6. registrovaná Škoda v prosinci tak „byla do zásuvky“, resp. V prosinci registrovala Škoda 1 031 z celkem 2 636 elektrických vozidel registrovaných v roce 2020, tj. 39 %.

Čtěte také: Vše o emisních normách

V období let 2010 až 2016 docházelo každoročně u reálně registrovaných nových osobních automobilů ke snižování průměrných emisí oxidu uhličitého. V roce 2016 tak bylo dosaženo do té doby historického minima, kdy bylo evidováno 124 g CO2 na ujetý kilometr. V letech 2017-2019 však průměrné emise oxidu uhličitého rostly.

Jedním z důvodů byl nepochybně nárůst obliby tzv. SUV vozidel, které díky vyšší stavbě karoserie a vyšší hmotnosti dosahují vyšší spotřeby paliva, a tím pádem produkují také vyšší množství emisí. Dalším důvodem bylo významné snížení podílu naftových vozidel ve prospěch vozidel benzínových. V roce 2020 se podíl registrací SUV vozidel opět zvýšil (na rekordních 35,4 %).

Ke snížení průměrných emisí v roce 2020 částečně přispěl také vyšší počet registrací LPG vozidel (z nichž 90 % registrovala Dacia) a také registrace bateriových elektrických a plug-in hybridních vozidel (z nichž 50 % registrovala Škoda), a to i přesto, že se BEV a PHEV vozidla na všech registracích podílela jen 2,58 %. U nově registrovaných lehkých užitkových vozidel byly v roce 2020 průměrné emise oxidu uhličitého 172 gramů na ujetý kilometr, meziročně -3,4 %.

Podhodnocování emisí výrobci automobilů

Výrobci automobilů údajně uvádějí všechny v omyl tím, že výrazně podhodnocují celkovou ujetou vzdálenost a spotřebu paliva automobilů a tím i reálné emise, které vozy vyprodukují. Celosvětové emise výrobců automobilů jsou v průměru o 50 % vyšší, než uvádějí, tvrdí zpráva bruselské ekologické organizace Transport & Environment (T&E). Podle ní podhodnocují reální emise aut hlavně koncerny Stellantis, Hyundai-Kia a BMW. U první překračují udávané hodnoty až o 149 %, u ostatních o 115 % a 80 %.

V roce 2023 zavede EU povinnost zveřejňování informací souvisejících s udržitelností v odvětví finančních služeb. Nový požadavek zasáhne i správce aktiv, při nichž se využívají automobily. „Jedná se o nové nařízení, které ukládá účastníkům finančního trhu povinnost zveřejňovat informace o nepříznivých dopadech svých investic na udržitelnost, včetně emisí, které produkují společnosti v jejich portfoliích. To se často týká i výrobců automobilů, kde jsou finanční instituce akcionáři.

Čtěte také: Více o pamětních emisích

Výrobci automobilů vycházejí při udávání celkových emisí z řady faktorů. Například průměrná velikost vozidel, místo, kde auta jezdí, a jejich životnost. T&E tvrdí, že výrobci automobilů celkově používají selektivní údaje, aby dosáhli nižšího čísla. „Například Toyota vychází při udávání průměrných emisí svých vozidel životnost stěží uvěřitelných 100 000 najetých kilometrů,“ říká zpráva.

Luca Bonaccorsi, ředitel oddělení udržitelného financování ve společnosti T&E, dodal. „Výrobci automobilů se snaží mlžit, takže neuvádějí dostatečné množství emisí za celou dobu životnosti svých vozů. Výrobci automobilů se ale brání. „Tato zpráva byla zveřejněna v posledních dnech a uvádí několik bodů, které jsou v tuto chvíli jen předpoklady. Budeme potřebovat více času na prostudování údajů, než poskytneme podrobnou odpověď na konkrétní tvrzení,“ řekla mluvčí českého zastoupení Toyoty Jitka Jechová.

„Pokud jde o širší téma životního prostředí a emisí CO2, Toyota se snaží snížit svůj dopad na životní prostředí v mnoha oblastech, jako jsou skleníkové plyny, kvalita ovzduší, redukce vody a materiálů, opětovné použití a recyklace a biologická rozmanitost. Pokud jde o řešení změny klimatu, Toyota se zavázala dosáhnout do roku 2050 celosvětově uhlíkové neutrality. V Evropě plní emise dlouhodobě pod úrovní maximálních povolených limitů stanovených EU.

Výhrady k obviněním T&E má i Kia. „S ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU), kterým se stanoví výkonnostní normy pro emise CO2 pro nové osobní automobily a pro nová lehká užitková vozidla registrovaná od 1. ledna 2021, jsou údaje z reálného provozu vozidel shromažďována prostřednictvím autorizovaných prodejců/servisů značky Kia v ČR v době, kdy jsou vozidla přijata na servisní kontrolu nebo opravu.

„Sběr dat z osobních automobilů provádí autorizovaní dealeři značky Kia zdarma a je nezbytně nutný udělený souhlas majitele vozu. Důvodem je GDPR pravidlo, neb staženými údaji zasahujeme do soukromí majitelů automobilů. Získáváme údaje o stylu jízdy, spotřebě paliva, apod. Je třeba si uvědomit, že prostřednictvím svého vozu poskytují data majitelé dobrovolně. A v tom právě Kia vidí problém ve vypovídací hodnotě sebraných dat. Jsou selektivní a primárně vypovídají o jízdním stylu uživatele.

Srovnání vozidel Hyundai i30 a Škoda Octavia

Škoda dlouhodobě zastává strategii nabízet jistý velikostní bonus, takže kompaktem v jejím podání je řádně urostlá octavia, délkou bližší spíš čtyřicítce. Ta patří mezi globální modely Hyundaie zaměřené primárně na asijské a americké trhy, zatímco v Nošovicích vyráběná třicítka byla vyvinuta na míru Evropě.

Naše volba byla proto jasná: Octavia Combi 1.6 TDI coby favorit českých firem i rodin se utká s i30 kombi 1.6 CRDi, které v prodejním žebříčku dýchá škodovce na záda.

Vznětová šestnáctistovka hyundaie má ve slabší verzi 81 kW, což odpovídá silnější verzi Octavie 1.6 TDI se 77 kW. Motor i30 je po všech stránkách příjemný. Běží měkce, po zahřátí sympaticky tiše a bez problémů s ním lze jezdit pod hranicí šestilitrové spotřeby. Náš průměr činil 5,7 l/100 km.

Příjemný nám však není tvrdý projev agregátu. V nízkých otáčkách je hlučnější než konkurent a nepříjemně duní. Při jízdě ustálenou vyšší rychlostí se rozdíl smazává, ve městě ale diesel hyundaie uchu lahodí víc.

Zatímco Hyundai i30 kombinuje už slabší verzi s šestistupňovou převodovkou, Škoda pro motor 1.6 TDI nabízí výhradně pětikvalt. Tedy s výjimkou verze 4x4. To však neznamená, že by byla octavia na dálnici přetočená. Při skutečné (nikoli tachometrové) stotřicítce točí na pětku 2500 otáček, což je dokonce o sto méně než u hyundaie na šestku.

Hyundai díky šesti stupňům hospodaří s potenciálem motoru efektivněji. Akcelerace je plynulejší a už na čtyřku docela jede. Pocitově je sympatičtější precizní řazení octavie. Hyundai působí příjemně měkce při klidném tempu, jakmile však nasadíte ostřejší styl, ukáže drobné rezervy v přesnosti chodu řadicí páky kulisou.

Tabulka: Srovnání Pořizovacích Nákladů

Parametr Renault Mégane Grandtour 1.5 dCi/81 kW (etalon) Hyundai i30 kombi 1.6 CRDi/81 kW Škoda Octavia Combi 1.6 TDI/77 kW
Základní cena 374 900 Kč* (Advantage) 420 990 Kč (Trikolor) 454 900 Kč (Active)
Cena verze Světa motorů 374 900 Kč* (Advantage) 430 990 Kč (Trikolor + paket Komfort) 468 900 Kč (Active + paket Plus + dálk. ovládání)

Hyundai Tucson po modernizaci

Hyundai Tucson byl prvním opravdu odvážným moderním modelem korejské automobilky. Přijel s designem, který nenechal snad nikoho v klidu. Teď je tu po modernizaci, která byla zvenku vcelku decentní, ale uvnitř poměrně zásadní.

Zvenku modernizaci poznáte jistě podle přední čísti. Ta si sice ponechala původní design denního svícení v několika bodech, ale samotné denní svícení, které tvoří „skryté světlomety“, jak je nazývá sama automobilka, je upravené. Segmenty denního svícení jsou větší a je jich tu míň. Pokud se na to ale nezaměříte, zdálky si toho ani nevšimnete. Decentní změny jsou i na zádi, kde jsou stále hlavní a brzdové světlomety pod oknem, zatímco couvací a mlhové světlomety dole v nárazníku. Společně s nimi jsou tu ale i blinkry, které jsou tvořeny žárovkami a nemusejí být vždy tak úplně dobře vidět.

Větší změnou prošel interiér, kam se ve větší míře vrátily fyzické ovladače a ubylo dotekových plošek. Hyundai šel tedy spíše v opačném trendu, než který nyní razí většina automobilek. A rozhodně to bylo ku prospěchu věci. Nově je tu úplně jiná palubní deska se širokým propojeným panelem kapličky přístrojů a infotainmentu. V rámci faceliftu byl změněn středový panel i středový tunel. Ve verzi před faceliftem byl středový panel plný dotekových plošek, kterými se ovládala klimatizace či infotainment, nyní je to pomocí otočných ovladačů. Zmizelo i tlačítkové ovládání automatické převodovky.

Hyundai Tucson teď využívá podobné řešení, s nímž přišel poprvé IONIQ 5. Volič automatické převodovky má na pravém straně sloupku řízení.

Motory a spotřeba paliva u Hyundai Tucson

Velkou změnou prošla také nabídka pohonných jednotek. Hyundai Tucson před modernizací ke konci přišel o naftové motorizace. Naftové motory jsou tu hned ve dvou výkonových verzích, přičemž v obou případech jde o čtyřválec 1,6 CRDi. Základní čistě spalovací verze nabídne výkon 85 kW/115 koní, výkonnější mild-hybridní pak pohání kola 100 kW/136 koní.

Testovaný Hyundai Tucson měl pod kapotou silnější naftový motor 1,6 CRDi MHEV se 100 kW/136 koňmi a 320 Nm. Poháněna byla pouze přední kola přes sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku. Samotný motor je po nastartování poměrně dost slyšet, nijak zásadně se to nezmění ani při jízdě. Není to tak, že byste neslyšeli tiše hrající rádio, přesto bychom se odhlučnění pohonné jednotky dokázali představit ještě o něco lepší.

Mild-hybrid lze kombinovat jak s benzinovými motory 1.0 T-GDI i 1.5 T-GDI, tak i s naftovým motorem 1.6 CRDi, což byl i případ testovaného kombíku. Na výběr pak máte i mezi šestistupňovou manuální převodovkou iMT nebo sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DCT. Motor nabídne výkon 100 kW/134 koní a točivý moment 280 Nm s manuální převodovkou, respektive 320 Nm s DCT.

A co spotřeba paliva? Podle technických údajů by mělo auto jezdit kolem 5,5 l/100 km v kombinovaném režimu. Takových hodnot se nám dosáhnout nepovedlo, ale pod šest se dá a delších cestách mimo dálnice dostat. Pokud budete - tak jako my - jezdit hodně po velkoměstě a po dálnicích, dostanete se nad 7 l/100km. I to nám ale přijde jako poměrně dobrá hodnota. Objem palivové nádrže je 54 litrů.

Ceny a výbava

Pohled do ceníku prozradí, že aktuálně nejlevněji pořídíte modernizovaný Hyundai Tucson s benzinovým motorem 1,6 T-GDI se 118 kW s manuální převodovkou a pohonem předních kol za 619 990 korun. Je to v rámci nejnižší výbavy Comfort. Pokud byste chtěli jakýkoliv jiný motor, už musíte do vyšší výbavy Smart, kde už i základní benzinový motor startuje o 50 tisíc výš. V této výbavě je dostupný i slabší naftový motor, cena začíná na 739 990 Kč.

Hyundai i30 zůstává stále jedním z nejdostupnějších aut, jaká můžete v dané kategorii pořídit. Základní cenovka vozu se vejde pod 350 tisíc korun, testovaný naftový mild-hybrid se šestnáctistovkou začíná lehce nad půlmilionem.

tags: #emise #vozidel #hyundai #hodnoty

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]