Redukce emisí Opel Astra: Historie a současnost


07.03.2026

Opel se věnuje omezení negativních vlivů automobilové dopravy na životní prostředí už poměrně dlouhou dobu. Vše začalo třícestnými katalyzátory...

Historie třícestných katalyzátorů

Na počátku 80. let minulého věku se na pořad dne v západní části Německa dostala ochrana životního prostředí. Diskutovalo se o kyselých deštích a umírajících lesích. Za jeden z faktorů, které ke zkáze přispívaly, byly označeny oxidy dusíku z průmyslové činnosti a také ze silniční dopravy. Opel se tedy pustil do vývoje třícestných katalyzátorů. Zaměstnal stovky inženýrů a během pěti let proinvestoval více než miliardu marek! Neuvěřitelné číslo...

100 milionů stála zkušební zařízení, prováděly se testy spolehlivosti i ty vysokorychlostní. Do nově postavené třináctipatrové věže se vměstnalo více než 130 aut, které tak bylo možné najednou připravit na emisní zkoušky. Právní normy vyžadovaly, aby před samotným testem každé auto „odpočívalo“ 12 hodin při teplotě 20 až 25 °C. Nejdříve se katalyzátory v Evropě modifikovaly z amerických.

První modely s katalyzátory

Opel však na počátku roku 1985 uvedl Asconu 1.8i se zařízením, které bylo speciálně určeno pro podmínky a trhy vyspělých zemí starého kontinentu - a tím se stal prvním výrobcem aut ve své zemi, který tak učinil. Úvodní vyrobený exemplář pak dostala policie spolkové země Porýní-Falcko.

Na podzim 1985 pak představil Corsu 1.3i, žádný jiný evropský malý automobil dosud neměl vstřikování spojené právě s třícestným katalyzátorem. V roce 1986 přišla Omega, která jej také dostala bez příplatku, o rok později Senator a na podzim 1988 byla poprvé prezentována Vectra. Všechny tyto řady byly navíc vybaveny aktivními uhlíkovými filtry pro zachycení uhlovodíků, které unikaly z palivových nádrží.

Čtěte také: Redukce emisí u Citroen C3

Rozšíření katalyzátorů

V březnu 1988 bylo v Německu (tehdy samozřejmě pouze západní části) zaregistrováno 20.451 nových vozů této značky právě s třícestným katalyzátorem. Koncem roku se počet zvýšil na celkových 208.000. Rapidní nárůst pak pokračoval uvedením nové Vectry v samém úvodu sezóny 1989, ta už jej nabízela od počátku.

Automobiloví inženýři byli v té době přesvědčeni, že pro redukce emisí výfukových plynů na nejnižší možnou míru neexistuje žádná jiná alternativa. Zatímco třícestný katalyzátor odstranil zhruba 90 % emisí, tehdy konvenční dvoucestný jen asi polovinu, mimochodem, u motorů spalujících chudou směs to bylo asi 60 %. Oxidy dusíku pak třícestný „kat“ zredukoval o 90 procent.

21. dubna 1989 Opel oznámil, že se stane první německou automobilkou, která nabídne třícestný katalyzátor výfukových plynů ve všech svých osobních modelech počínaje malou Corsou i Kadettem přes Vectru a Omegu, velkým Senatorem pak konče. Navíc v základní výbavě! Ještě snížil ceny mnoha modelů a usnadnil tak zákazníkům nákup vozu s technikou šetrnou k životnímu prostředí.

Tehdejší šéf výrobce s bleskem ve znaku Louis R. Hughes na tiskové konferenci v Bonnu, metropoli SRN, řekl novinářům: „Opel je prvním výrobcem automobilů, který nabízí nejlepší ekologické řešení standardně v celé modelové řadě, od kompaktního vozu až po limuzínu.“ Oním kompaktem však skutečně mínil nejmenší Corsu.

Motorizace s katalyzátory

Ta byla vybavena zážehovým čtyřválcem 1,3 l se vstřikováním a výkonem 44 kW (60 k). V nižší střední třídě měl „čistou“ třináctistovku Kadett, Vectru poháněl základní motor 1,6 L/55 kW (75 k), ale i silnější dvoulitr s 85 kW (115 k). Takový měla i větší Omega ve vyšší střední třídě, zatímco z ní odvozený a ještě luxusnější Senator, vlajková loď značky, se chlubil dvojicí třílitrových šestiválců se 115 a 130 kW (156, respektive 177 k).

Čtěte také: Jak snížit emise: praktické tipy

Současnost a budoucnost

Dnes už musejí všechny modely Opelu, který přešel v srpnu 2017 od koncernu General Motors ke skupině PSA, splňovat emisní normu Euro 6d-Temp, aby se mohly prodávat v zemích EU a EFTA (Evropské zóny volného obchodu). Pracuje se také na SUV Grandland X coby plug-in hybridu, příští generace Corsy dostane elektrickou verzi. Obě přijdou na trh ještě letos, do roku 2024 pak bude mít elektrifikovanou variantu každá modelová řada Opelu pro Evropu.

Letos mimochodem slaví 120 let od zahájení výroby automobilů. Původní továrnu na výrobu šicích strojů založil Adam Opel v Rüsselsheimu už v roce 1862, později se k nim přidala i jízdní kola. Loni prodal Opel včetně sesterského Vauxhallu přes milion nových aut, momentálně působí na více než šedesáti trzích.

Opel zásadně obnovuje svoji nabídku motorů: Většinu aktuálního portfolia nahradí zanedlouho tři úplně nové řady zážehových a vznětových motorů. Prvním z nových agregátů bude turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec o objemu 1598 cm3, vybavený přímým vstřikováním benzinu do válců a systémem Start/Stop. Nový motor SIDI (Spark Ignition Direct Injection = zapalování svíčkou, přímé vstřikování paliva) ECOTEC bude k dispozici v různých výkonových modifikacích ve většině modelových řad značky Opel. Hlavní důraz byl kladený na dosažení plynulé a zároveň rasantní akcelerace, nízké hlučnosti a příznivé spotřeby paliva.

Konstruktéři se soustředili především na točivý moment motoru - výsledných 187,5 Nm na 1 litr objemu motoru představuje nový etalon v segmentu velkosériově vyráběných zážehových motorů. Svého maximálního točivého momentu 300 Nm dosahuje nový motor 1,6 l už ve velmi nízkých otáčkách 1700 min-1. Maximální výkon 147 kW (200 k) je k dispozici při otáčkách 4700 min-1.

„Během dvanácti měsíců uvedeme tři kompletně nové generace motorů. To dokumentuje rychlost, s jakou zavádíme nové produkty,” říká Karl-Friedrich Stracke, ředitel automobilky Opel. „Náš nový motor 1,6 l s přímým vstřikováním benzinu je skutečným fenoménem při hodnocení točivého momentu.

Čtěte také: Minimalizace odpadu u domácích spotřebičů

Prvním zážehovým motorem automobilky Opel s přímým vstřikováním benzinu byl čtyřválec 2.2 ECOTEC o výkonu 114 kW (155 k), který debutoval v modelech Opel Signum a Vectra, později se začal montovat i do modelů Zafira. V roce 2007 dostal kabriolet Opel GT první turbodmychadlem přeplňovaný zážehový čtyřválec Opel 2,0 l s přímým vstřikováním paliva o výkonu 194 kW (264 k). O rok později se tento motor začal montovat i do modelů řady Insignia, a to ve dvou modifikacích o výkonu 162 kW (220 k) a 184 kW (250 k).

Modernizace Opel Astra

Nová emisní limity: Všechny motory plní limity nejpřísnější normy Euro 6d. Nový vzor: Špičková aerodynamika - nejnižší koeficient odporu vzduchu. Nová špičková převodovka: Efektivní 9-stupňová automatická převodovka pro pětidveřový hatchback i kombi Sports Tourer. Nový sportovní podvozek: Bezprostřední řízení, nové tlumiče pérování, Wattův přímovod u zadní nápravy. Nové špičkové technologie: Optimalizovaná čelní kamera, digitální přístroje. Nový stupeň komfortu: Vyhřívané čelní sklo, zdokonalený infotainment, bezdrátové nabíjení.

Díky vynikající aerodynamice a špičkovým efektivním motorům a převodovkám posouvá modernizovaný Opel Astra standardy své třídy co do efektivity a nízkých emisí. Aktuální generace řady Opel Astra se skvěle uvedla už při své premiére, kdy získala prestižní evropský titul European Car Of The Year 2016. Nejsilnějšími momenty vozu byla až o 200 kg menší hmotnost proti předchozí generaci a špičkové technologie poprvé uvedené v kompaktní třídě.

V této strategii Opel pokračuje i v rámci modernizace a do Astry zavádí zcela nové vysoce efektivní zážehové a vznětové motory vlastní konstrukce o objemu od 1,2 do 1,5 l, které pokrývají výkonové spektrum od 77 kW (105 k) do 107 kW (145 k). Tyto motory dělají z pětidveřového hatchbacku Astra i kombi Astra Sports Tourer skutečné šampiony ve spotřebě paliva a emisích CO2.

Vibrace zážehových tříválců výrazně snižuje protiběžný vyvažovací hřídel v bloku válců. K těmto vynikajícím hodnotám přispěly úpravy spodního krytu motoru, speciálně profilovaná ramena zadní nápravy nebo klapky v masce chladiče.

„Při modernizaci Astry jsme se soustředili především na snížení spotřeby paliva a emisí,“ říká Christian Müller, šéf vývoje automobilky Opel. „Díky vynikající aerodynamice, novým motorům a převodovkám nové generace se nám podařilo snížit emise CO2 až o 19 procent. To představuje obrovský krok vpřed a významný benefit pro naše zákazníky, kteří profitují i z nižších provozních nákladů.

Zážehové motory mají filtry pevných částic GPF (Gasoline Particulate Filter), vznětové jsou vybaveny systém selektivní katalytické redukce SCR (Selective Catalytic Reduction) - všechny pohonné jednotky modernizované Astry tak už nyní plní limity emisní normy Euro 6d, která bude závazná pro všechny nově registrované automobily až od roku 2021.

Nový Opel Astra, který bude možné objednávat hned po prázdninách, se nevyznačuje jen příkladnou aerodynamikou a vyspělými motorkářskými technologiemi. Na zákazníky čekají další špičkové technologie, jako např. nová přední i couvací kamera, digitální rychloměr nebo infotainment zcela nové generace.

Nové tříválcové turbodmychadlem přeplňované zážehové a vznětové motory jsou propojeny s moderními převodovkami. Kompaktní tříválcové turbodmychadlem přeplňované zážehové motory mají objem 1,2 l a 1,4 l. Jejich výkon sahají od 81 kW (110 k) do 107 kW (145 k), maximální točivý moment sahá od 195 Nm do 236 Nm.

Astra 1.2 má vždy 6-stupňovou manuální převodovku, větší motor 1.4 je standardně propojen s převodovkou s plynulou změnou převodového poměru (variátor CVT) se sedmi předvolenými stupni. Oproti předcházející verzi Opelu Astra se hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 jednotlivých motorů o výkonech 81 kW (110 k), 96 kW (130 k) a 107 kW (145 k) snížily o více než 5 procent, resp. 19 procent, resp.

Tříválcový turbodiesel 1,5 l pro modernizovanou Astru, který se bude vyrábět v motorárně Opelu v německém Kaiserslauternu, disponuje výkonem 77 kW (105 k), nebo 90 kW (122 k), maximální točivý moment činí 260 Nm až 300 Nm. Přeplňování vznětových motorů je práce pro turbodmychadlo s variabilní geometrií lopatek VGT.

Opel Astra má samozřejmě skvělé a ve své třídy bezkonkurenční neoslňující adaptivní LED světlomety IntelliLux LED® Matrix. Další nabídka zahrnuje adaptivní radarový tempomat, protikolizní systém s funkcí samočinného nouzového brzdění, čtení dopravních značek, asistenční systém pro udržování jízdního pruhu.

Nová čelní kamera je menší a výrazně výkonnější než v minulosti. Kamera rozpozná nejenom ostatní automobily, ale i chodce, což je důležitý bezpečnostní bonus. Díky vysokému rozlišení kamery může funkce čtení dopravních značek zpracovávat ještě víc podnětů a zobrazovat značky jako symboly na displeji. Také digitální couvací kamera, která je dostupná v kombinaci s novým infotainmentem Multimedia Navi Pro, je výkonnější.

Na zákazníky Astry čekají systémy infotainmentu Multimedia Radio, Multimedia Navi a Multimedia Navi Pro, které podporují Apple CarPlay i Android Auto. Špičkový systém Multimedia Navi Pro (stejný, jako ve vlajkové lodi Opel Insignia) má barevný dotykový displej 20,3 cm (8 palců) a lze jej ovládat i hlasem. Pohodlí řidiče zvyšuje služba Connected Navigation předávající dopravní informace v reálném čase nebo online aktualizace map. Na přání může být modernizovaná Astra vybavena systémem nouzového volání e-call. Pro spojení s dispečinkem služby stačí řidiči zmáčknout červené tlačítko.

Komfort a funkčnost jsou prioritami modernizované Astry. Interiér kabiny se díky na přání dodávanému hi-end audiosystému Bose dokáže proměnit v koncertní síň. O optimální ozvučení se stará celkem 7 reproduktorů, včetně mohutného subwooferu RichBass ukrytému pod podlahou zavazadlového prostoru. Astra nabízí i velmi komfortní prvek: Elektricky vyhřívané čelní sklo.

Spotřeba paliva a emise CO2

Spotřeba paliva podle normy NEDC1 činí v režimech:

  • Město: 4,5-6,1 l/100 km
  • Mimo město 3,1-4,0 l/100 km
  • Kombinovaná 3,6-4,8 l/100 km
  • Kombinované emise CO2 96-115 g/km

Spotřeba paliva podle WLTP2 kombinovaná: 4,4-5,9, kombinované emise CO2 117-139 g/km (předběžné hodnoty).

Spotřeba paliva podle NEDC1: Město: 5,4-6,1 l/100 km, mimo město 3,8-4,0 l/100 km, kombinace 4,4-4,8 l/100 km, kombinované emise CO2 101-110 g/km.

Spotřeba paliva podle NEDC1: Město: 4,5-5,5 l/100 km, mimo město 3,1-3,7 l/100 km, kombinace 3,6-4,3 l/100 km, kombinované emise CO2 96-115 g/km.

Kombinovaná spotřeba paliva podle WLTP2: 4,4-5,3 l/100 km, kombinované emise CO2 117-139 g/km (předběžné hodnoty).

Oproti předcházející verzi Opelu Astra se hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 vznětových motorů s výkony 77 kW (105 k) a 90 kW (122 k) snížily o 17, resp.

Srovnání spotřeby paliva a emisí CO2

Motor Výkon Spotřeba paliva (NEDC, kombinovaná) Emise CO2 (NEDC, kombinované)
Zážehový 1.2 l 81 kW (110 k) - 107 kW (145 k) 4,4-4,8 l/100 km 101-110 g/km
Vznětový 1.5 l 77 kW (105 k) - 90 kW (122 k) 3,6-4,3 l/100 km 96-115 g/km

tags: #redukce #emisí #Opel #Astra

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]