Ekvádor, země na rovníku, kde se střetává drsná krása And s tajemstvím amazonského pralesa, nabízí nespočet dobrodružství. Na malém území Ekvádoru se ukrývá neuvěřitelná rozmanitost. Vysoké hory, úrodná údolí i rušná města s koloniálním šarmem vytvářejí neopakovatelnou mozaiku zážitků. K tomu si vychutnáte lahodnou chuť místní kávy.
1. den: Quito
Ráno odlet z Prahy do Quita - hlavního města Ekvádoru, po příletu transfer do hotelu.
2. den: Mindo
Celodenní výlet do přírodní rezervace v oblasti Mindo. Procházka mlžným pralesem bohatého na pestrobarevné druhy orchidejí, motýlů a ptáků, mj. až 8 druhů kolibříků. Návštěva kakaové plantáže s ukázkou celého procesu zpracování kakaa až po čokoládu.
Čtěte také: Rovníkové ostrovy
3. den: Quito
Quito - prohlídka historického centra (náměstí Plaza de la Independencia s presidentským a arcibiskupským palácem, katedrála s hrobkou ekvádorského hrdiny generála Sucre, koloniální skvosty - klášter San Francisco a kostel La Compaňía, v jejichž interiérech bylo použito neskutečné množství zlata, poté návštěva vrchu Panecillo, odkud je krásný pohled na celé město a okolní sněhem pokryté vulkány.
4. den: Laguna Quilotoa a indiánský trh
Výlet k laguně zatopeného kráteru Quilotoa (3.800 m), pěší túra podél hrany kráteru, zdatnější mohou obejít celý kráter, případně sestoupit až k laguně. Dopoledne návštěva původního indiánského trhu ve vesničce Zumbagua, kam se sjíždějí místní domorodci z celého okolí, aby prodali nebo nakoupili nejen ovoce a zeleninu, ale také zvířata nebo ponča. Kromě výhodného nákupu je to úžasná podívaná. Cestou budeme pozorovat překrásnou horskou krajinu s políčky a ve vesnicích se zase setkáme s místními Indiány, kteří nám dají nakouknout do života pod kouřícími vulkány. Tato oblast je známá po celém Ekvádoru pro své pestrobarevné malby na ovčí kůži. Odpoledne sjezd k „Avenidě de los Volcanos“ na ubytování.
5. den: Národní park Cotopaxi
Čtěte také: Rovník versus póly: Biodiverzitní rozdíly
Národní park Cotopaxi, pobyt u jedné z nejvyšších sopek světa Cotopaxi (5.897 m), procházka okolo jezera Limpiopungo (3.600 m). Za hezkého počasí a také v případě, že nám to sopka dovolí (v září 2015 se znovu probudila…), vystoupáme ještě o něco výše. Velkou atrakcí je ledovec na úbočí sopky, který je jedním z mála světových ledovců v rovníkové oblasti. Návštěva haciendy La Cienega ze 17.století s úžasnou atmosférou koloniální doby.
6. den: Balbanera, Nariz del Diablo a Ingapirca
Návštěva nejstaršího kostela v Ekvádoru - Balbanera (1534), nedaleko laguny Colta. Za hezkého počasí bývá vidět i nejvyšší hora Ekvádoru - Chimborazo (6.310 m), Poté se vypravíme do Alausí, na vyhlídku jednoho ze stavebně nejtěžších železničních úseků světa „Nariz del Diablo“. Poté pokračování do Cuency, cestou prohlídka nejznámější incké památky v Ekvádoru - Ingapirca.
7. den: Cuenca
Cuenca, prohlídka jednoho z nejkrásnějších měst Ekvádoru, historické centrum s mnoha kostely, koloniálními domy a květinovým trhem. Exkurze do manufaktury na světoznámé panamské klobouky. Návštěva muzea Pumapungo v místech, kde dodnes stojí ruiny inckého komplexu Tomebamba.
Čtěte také: Básně o přírodě pro děti
8. den: Národní park Cajas a Guayaquil
Návštěva vysokohorského národního parku Cajas s ledovcovými jezery, průzračnými říčkami a zvláštního druhu stromu rodu Polylepis, poté sjezd k pobřeží Pacifiku cestou lemovanou kávovými a banánovými plantážemi. Odpoledne příjezd do Guayaquilu, následně prohlídka největšího města Ekvádoru a hlavního přístavu v zemi, který leží nedaleko místa, kde se vlévá řeka Guayas do Pacifiku.
9. den: Odlet na Galapágy
Ráno odlet z Guayaquilu na ostrovy Galapágy. Po příletu na ostrov Baltra následuje transfer do přístavu a přesun na jachtu. Po celou dobu pobytu na ostrovech (tj. 4 noci) bude zajištěno ubytování na jachtě středně vyšší kategorie, stabilním katamaránu ARCHIPEL I (kapacita 16 lůžek/ 8 kabin, každá kabina má dvě lůžka a vlastní sociální zařízení), kterou se vyráží na ostatní výlety mezi ostrovy. K přesunům z lodi a výstupům na ostrovy nám poslouží dva motorové čluny typu Zodiac. Po příletu na letiště Baltra projdete kontrolou, která zajišťuje, že se na ostrovy nedostanou žádné nepůvodní rostliny či zvířata. Zároveň tu zaplatíte vstupní poplatek do národního parku ve výši 200 USD (pokud jste jej již předem neuhradili). Navštívíte místo, kde se chovají želvy z různých koutů Galapág. V rámci programu zde odchovávají mláďata, která se následně vrací do oblastí, kde původní populace výrazně poklesla. Hlavní atrakcí je slavný vycpaný Osamělý George - poslední svého druhu a ikona ochrany ohrožených druhů. Odhaduje se, že se dožil 93 až 109 let.
Bezpochyby nejatraktivnější destinace v Ekvádoru a také v naší nabídce jsou Galapágy. Galapágy, známé jako okouzlující ostrovy, se nacházejí v Tichém oceánu, 1 000 km východně od ekvádorské pevniny, přímo na rovníku. Jsou velmi pravděpodobně nejpozoruhodnější ostrovy na Zemi kvůli jejich jedinečné biodiverzitě a množství endemické fauny.
Galapágy (mořská rezervace) byly vyhlášeny organizací UNESCO jako součást světového dědictví v roce 2001. Celková plocha zahrnuje 133 000 kilometrů čtverečních a je právem považována za jednu z top světových potápěčských destinací díky rozmanitému podmořskému životu. Toto neuvěřitelné místo na Zemi se skládá z 19 ostrovů a více než 40 ostrůvků s bílými písečnými plážemi, tmavými útesy, lávovými formacemi, jedinečnou krajinou a hlubinami křišťálově čisté vody plné exotických rostlin a živočichů. Překvapivě vysoký počet endemických druhů se vyskytuje pouze zde. Mezi ně patří želvy sloní, pěnkavy Darwinovy, několik druhů stromu scalesia, nelétaví kormoráni, mořští leguáni, terejové modronozí, žraloci galapážští a velké množství hmyzu.
Mnoho z endemických živočichů se vyskytuje pouze na jediném ostrově (např. Española, Isabela, Genovesa). Nádherné fregatky, albatrosi, kladivouni, rejnoci či karety zelené pak patří mezi nativní živočichy.
Klima na Galapágách je subtropické a je ovlivňováno především teplým mořským proudem El Niño a chladným Humboldtovým proudem.
Klima na Galapágách
| Období | Teplota vzduchu | Teplota moře |
|---|---|---|
| Horké období (prosinec - květen) | 25,4 °C - 26,8 °C | 23,2 °C - 24,5 °C |
| Suché období (červen - listopad) | 25,2 °C - 24,4 °C | 23,3 °C - 22,8 °C |
10. den: Cormorant Point a Devil’s Crown (ostrov Floreana)
Cormorant Point tvoří severní výběžek ostrova Floreana, který je posetý menšími sopečnými kužely a porostlý suchým tropickým lesem s vonnými stromy palo santo. Hned při vylodění vás přivítá kolonie galapážských lachtanů. Místní pláž je pokryta zelenavým pískem s vysokým obsahem olivínu, který sem vyvrhly okolní tufové kužely. Na jižní straně výběžku najdete „moučnou pláž“ - jemňoučký bílý korálový písek, který vznikl díky papouščím rybám, jež rozdrtily vápenaté schránky korálů. V mělké vodě tu můžete zahlédnout hejna rejnoků schovaných v písku. Devil’s Crown (Ďáblova koruna) patří k nejlepším místům ke šnorchlování v celých Galapágách. Uvnitř zatopeného kráteru se ukrývá korálový útes plný života - od galapážských tučňáků, lachtanů a mořských želv až po hejna pestrobarevných ryb či dokonce delfínů. Toto místo je známé díky dřevěnému sudu, který tu zanechali už v 18. století velrybáři jako improvizovanou poštovní schránku. Námořníci si z něj brali dopisy a doručovali je zdarma cestou domů. Na pláži si můžete odpočinout ve společnosti lachtanů, mořských želv, zlatých rejnoků a - pokud budete mít štěstí - i galapážských tučňáků. Na závěr si vyšlápněte na malý čedičový vršek zvaný Baroness Lookout a kochejte se panoramatem pobřeží. Právě tady trávila čas baronka Eloisa von Wagner, výstřední první osadnice ostrova, která se sama nazývala „císařovnou Galapág“.
11. den: Gardner Bay (ostrov Española)
Gardner Bay vás okouzlí oslnivě bílou pláží, která je důležitým hnízdištěm pacifických mořských želv. Největší hvězdou tohoto místa je však nepochybně kolonie galapážských lachtanů. Samice tu zůstávají celý rok a pečují o svá mláďata, která kojí až do tří let - přestože už od pěti měsíců zkoušejí lovit ryby. Na jihu ostrova se mohutné vlny Tichého oceánu tříští o čedičové útesy mysu Suarez a vytvářejí ohromující gejzír mořské vody - přírodní „blowhole“, který šplouchá vysoko do vzduchu. Výška vodního sloupce se mění podle ročního období, přílivu i síly mořského větru. Dopřejte si zde chvíli ticha a rozjímání na jednom z nejikoničtějších míst Galapág.
12. den: Pitt Point (ostrov San Cristóbal)
Dva větrem ohlazené tufové kužely na Pitt Point tvoří nejvýchodnější výběžek ostrova San Cristóbal - a zároveň celého souostroví. Právě tyto útesy spatřili jako první Charles Darwin a posádka lodi HMS Beagle při připlutí 15. září 1835. Hlavním lákadlem tohoto místa je krásná korálová pláž - ideální na koupání a šnorchlování. Samotný pahorek je pozůstatkem starého tufového kužele a patří k prvním místům, která navštívil Charles Darwin. Krajina je tu působivá a často zde můžete zahlédnout pobřežní i tažné ptáky, jako jsou pelikáni, terejové modronozí či rackové vlaštovčí.
13. den: Ostrůvek Lobos a transfer na ostrov San Cristobal
Pláž na ostrůvku Lobos je domovem kolonie galapážských lachtanů. Stejně jako na jiných místech souostroví se tu můžete přiblížit k pečujícím samicím na pár metrů a pozorovat jejich něžné chování k mláďatům. Tento nízký ostrůvek ale obývá víc než jen lachtani. Hnízdí tu i dvě ikonické ptačí druhy - terej modronohý a fregatka velká. Samičky se snaží zaujmout tančící samečci: terejové komicky předvádějí svá jasně modrá chodidla, zatímco fregatky nafukují ohromné červené vaky pod zobákem. Po dopolední návštěvě Vás čeká transfer do hotelu na ostrově San Cristobal a volné odpoledne s možností procházky po ostrově.
14. den: Odlet z Galapág
Dopoledne volno a následně transfer na letiště aa odlet do Guayaquilu.
Sopky, podivní ještěři a krajina vymykající se běžným představám. Tisíc kilometrů od pobřeží Jižní Ameriky se v Tichém oceánu skrývá poklad v podobě 19 ostrovů vulkanického původu. Tento pozemský ráj s panenskou přírodou se stal útočištěm pro mnoho druhů ohrožených živočichů. Můžete tu uvidět hravé lvouny, bizarní tvory připomínající bytosti z pravěku nebo „chodící pevnosti“, kterým je radno uhnout z cesty.
Zátoka Černé želvy
Galapágy jsou výjimečné, ale existují i místa, u kterých by bylo úplným hříchem, kdybyste je nenavštívili. Jedním z nich je zátoka Černé želvy. Tato velká laguna je izolovaná od okolního světa. Je tu dostatek potravy a málo predátorů, kteří jsou pro želvy nebezpečné. Proto se tu v klidu a míru mohou rozmnožovat. Na některých místech ostrova se můžete i potápět a šnorchlovat.
Potykejte si s chodící pevností
Právě po želvě sloní, živém tanku nebo chodící pevnosti je pojmenováno i souostroví (obrácený krunýř připomíná sedlo, které se ve španělštině řekne galápago). Tito obrovití plazi byli málem vyhubeni, protože sloužili námořníkům jako „živé konzervy“. Želvy prý vydrží rok bez vody a potravy. Dožívají se 150 let a váží kolem 200 kg.
Za krásami podmořského světa
Nejen na povrchu, ale i pod mořskou hladinou se u Galapág skrývá netušená krása. Okolo vás proplouvají ryby těch nejnemožnějších tvarů. Velké, malé, duhové, červené, s ostny nebo s pruhy. Po rybách nastoupí hejno žraloků, ale pouze těch malých - galapážských. Ti jsou ustavičně zvědaví, ale možná i hladoví. Od nich ale nebezpečí nehrozí. Dalším obyvatelem podmořského světa jsou okřídlené manty. Pokud budete mít štěstí a zahlédnete jejich hejno, budete odměněni nádherným zážitkem. Ojedinělým zážitkem jsou také vodní hrátky s lachtany. Ti se chovají jako malé děti ve vaně. Nebojí se a budou s vámi „blbnout“, až zcela vyčerpaní budete muset z vody pryč. Podobně se chovají i lvouni, kteří vám navíc budou i ochotně pózovat.
Jediný druh tučňáka na rovníku
Možná to zní neuvěřitelně, ale je tomu skutečně tak. Není to klasický tučňák, jakého znáte např. ze ZOO. Tento měří 30 cm a jako jediný žije na severní polokouli. Vedle nich se „batolí“ lávoví krabi, kteří jsou na Galapágách nejrozšířenější. Z dálky vypadají jako ropné skvrny, ale ty jen indikují tisíce těchto živočichů, kteří se živí vším, co na mořském dně najdou.
Za leguány na ostrov Santa Cruz
Různé společnosti pořádají i okružní výlety po krásách Galapág. Rozhodně není od věci se nalodit na nějakou loď a podívat se na některé z 19 ostrovů. Co takhle vypravit se za leguány? Z paluby lodi můžete ze vzdálenosti několika metrů pozorovat kolonie hnízdících ptáků, suchozemské i mořské leguány, kteří více než jakékoli jiné zvíře připomínají pravěké tvory, Darwinovy pěnkavy, lachtany, lvouny, stromové opuncie nebo bizarní lávové útvary. Na ostrovech jsou pro turisty možnosti pěších túr, na kterých se pokocháte krásami ve vnitrozemí ostrova.
Galapágy jsou lákadlem pro mnoho turistů. Musí tu ale dodržovat jistá omezení, která alespoň trochu chrání místní faunu před vměšováním zvenčí. Nedotýkejte se zvířat (výjimkou jsou lachtani a lvouni, kteří s vámi budou sami od sebe dovádět ve vodě). Nekrmte je a nefoťte s bleskem.
Galapágy jsou fascinující od začátku až do konce. Důvod je jednouchý. Největší hrozbou pro místní ekosystém nejsou přírodní vlivy, ale zejména člověk. Ten tu před několika stoletími málem vyhubil želvy sloní. Člověk může za to, že sem byli zavezeni potkani, psi nebo prasata. Tyto druhy se sem vůbec nehodí a ničí místní populaci ohrožených zvířat.
Ať už si o Galapágách přečtete cokoliv, nebude to stačit. Tuto zemi nelze poznat z papíru, musíte si ji „osahat“ vlastními smysly. Teprve až pod nohama ucítíte půdu vulkanických ostrovů a setkáte se s místní faunou, dokážete pořádně ocenit nádheru zdejší exotické přírody.
Obří želvy, ještěři Iguana, modronozí ptáci Boobies, kolonie tuleňů a další úžasná zvířata tvoří jednu z nejlepších přírodních „safari“ na světě. Jedinečnost tohoto místa vytváří chování všech zvířat, která se vůbec nebojí lidí!
Ostrovy Galapágy jsou součástí Ekvádoru a leží přibližně 1000 km západně od pevniny. Tato izolovanost umožnila vývoj specifických zvířecích druhů. Ostrovy proslavil známý vědec Charles Darwin, který zde rozvíjel svou teorii evoluce.
Souostroví Galapágy je vulkanického původu a je tvořeno mnoha rozličnými ostrovy, proto je nejlepší formou poznávání několikadenní plavba na lodi. Ostrovy jsou většinou neobydlené, jsou ponechány svému přirozenému vývoji a současně pečlivě chráněny ekvádorskou vládou.
tags: #ostrovy #na #rovníku #známé #přírodou