Zprávy památkové péče jsou víceoborový odborný recenzovaný časopis. Na svých stránkách uveřejňují původní, dosud nepublikované studie i kratší odborné texty z oblasti památkové péče, a to z pohledu různých disciplín souvisejících s ochranou movitých, nemovitých i nehmotných památek.
Časopis klade důraz na metodologický a teoretický přesah představovaného tématu, a to i u regionálně nebo materiálově zaměřených studií. Vydavatelem časopisu je Národní památkový ústav, generální ředitelství (NPÚ, GŘ). Všechna starší čísla časopisu (aktuálně do r.
Zprávy památkové péče = Journal of Historical Heritage Preservation: časopis státní památkové péče. Praha: Státní nakladatelství, 1937-. ISSN 1210-5538.
Památková péče: orgán Československé památkové péče. Praha: Orbis, 1962-1975.
Památky a příroda: časopis státní památkové péče a ochrany přírody. Praha: Panorama, 1976-1992. ISSN 0139-9853.
Čtěte také: Emise v České republice
Časopis je na seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice platném pro rok 2015.
Recenzované texty - jsou publikovány v hlavní části časopisu, v rubrikách: In medias res, Studie a materiálie. Jedná se o texty, které mají charakter vědecké studie. Jsou tedy aktuální, původní, autorské, dosud nepublikované a mají všechny náležitosti standardně požadované od vědeckého textu.
Texty prochází oboustranně anonymním recenzním řízením a hodnocením redakční radou časopisu.
Nerecenzované (kulérové) texty - jsou publikovány v rubrikách: Různé, Semináře, konference, akce, Recenze, bibliografie. Texty nejsou recenzovány, o jejich přijetí k publikování rozhoduje redakce časopisu.
Rádi byste u svých dětí rozvíjeli kreativitu a čtenářskou gramotnost, ale chybí vám pravidelná dávka inspirace? Vyzkoušejte časopisy, které děti zabaví i poučí a vy si konečně stihnete vypít teplou kávu. Na českém trhu je přibližně dvacítka titulů pro předškolní věk, a tak vyznat se v nich dá práci i zkušenému knihomolovi. Přinášíme vám přehled osmi časopisů, které stojí za to koupit, a vy si jen vyberte ten pravý dětský časopis pro vás a vaše děti.
Čtěte také: Ochrana přírody v ČR s VTR
U vybraných časopisů se zaměřujeme na rozvoj kreativity a čtenářské gramotnosti, neboť se domníváme, že pro úspěšný život ve 21. století jsou to dvě klíčové dovednosti.
Čtenářská gramotnost a s ní související kritické myšlení je nezbytné pro zorientování se v záplavě informací, které se na nás valí ze všech stran.
Kreativita je schopnost vymýšlet vlastní a originální řešení problémů, což je v současném rychle se měnícím světě rovněž velmi důležité. U každého titulu najdete věkové určení, periodicitu, cenu a stručnou recenzi s přihlédnutím k výše zmíněným dovednostem.
Časopis pro zvídavé děti 3-7 let, měsíčník, cena: 36,90 Kč.
Časopis Šikulka je velmi pěkně zpracovaný, mezi jeho přednosti patří krásné ilustrace, obsah zaměřený především na čtenářskou gramotnost a tisk na kvalitním tvrdším papíře, se kterým se zvláště malým dětem dobře pracuje.
Čtěte také: Občanská společnost: Současná rizika
Každé číslo je tematické vzhledem k ročnímu období, ve kterém vychází. Aktivity jsou rozděleny na tři části a celým časopisem se prolínají. Jedná se o učení, zábavu a mluvení.
V sekci učení najdete aktivity zaměřující se na upevnění nových vědomostí ze světa kolem nás, aktivity z oddílu zábava podporují kreativitu (vystřihovánky, skládačky, omalovánky, hry) a oddíl mluvení rozvíjí čtenářskou gramotnost (pohádky, abeceda, říkanky, hádanky, vyprávění k obrázkům). Nicméně občas jsou aktivity rozdělené jinak, než byste čekali (např. pohádka v sekci učení).
V každém čísle se děti setkávají se dvěma postavami, s kamarády Matýskem a Týnkou, kteří chodí do školky a prožívají podobné příhody jako čtenáři.
Pokud hledáte dětský časopis pro rozvoj čtenářské gramotnosti s pěknými příběhy a návaznými úkoly, Šikulka bude tou správnou volbou. Každé číslo obsahuje několik kratších příběhů a pohádek a nechybí u nich otázky k textu, různé úkoly nebo obrázkové pexeso (a s ním si můžete příběh převyprávět). Akorát komiksový příběh tam nenajdete.
Naopak pokud toužíte po kreativním časopise, vyberte raději jiný. Šikulka obsahuje několik vystřihovánek a omalovánek, ale žádné tipy na další tvoření v něm nejsou.
Časopis pro děti 4-7 let, vychází 5x ročně, cena 350 Kč za rok (možnost objednat starší čísla jednotlivě).
Časopis BEN JÁ MÍNA vydává Junák pro skautské družiny i širokou veřejnost. Jako jediný časopis nabízí skupinové aktivity ať už pro početnější rodinu, skautskou družinu nebo třeba mateřskou školku. Nicméně radost přinese i jednotlivcům a náměty na skupinové hry můžete využít při setkání s kamarády.
Celé číslo se vždy věnuje jednomu tématu a je rozděleno do několika částí: příběh, tvoření, kuchařka, hudebně dramatická část, příroda, pokusy, místo, kde žiji a deskovka. Součástí je také vystřihovánka a pracovní list.
Hlavními hrdiny příběhu je skupina dětí v čele s Benem a Mínou a vedoucí Jankou. Jednotlivé aktivity jsou s příběhem velmi pěkně propojené za využití krásných celostránkových ilustrací s minimem textu tak, aby byly co nejpřístupnější i mladším dětem. Zároveň je ke každému číslu vytvořena obsáhlá metodika, jak s časopisem pracovat, která je obohacena o množství zajímavých informací a dalších námětů tak, aby byla každá představená aktivita využita na maximum. Metodiku lze najít zdarma na stránkách časopisu, kde je k dispozici ke stažení ve formě PDF.
Tento dětský časopis je všestranně zaměřený, orientuje se na svět kolem nás, přírodu a poznání sebe i druhých. Nenásilnou formou vybízí k dětské tvořivosti, když jen tak mimochodem čtenářům navrhuje výrobu podobných předmětů, jaké si v příběhu vytvářeli hlavní hrdinové. Způsob, kterým se autorům podařilo propojit všechny aktivity s příběhem, je ta nejlepší možná motivace. Doporučujeme nejen pro všechny milovníky přírody, skauty i neskauty, každý si v něm jistě najde to své.
Tvořivý časopis pro celou rodinu, od 3 let, vychází 4x ročně (čtvrtletník), cena 39 Kč.
Cílem časopisu Rozmarýnka je rozvoj kreativity. Přináší konkrétní návody s fotopostupy pro děti již od 3 let, ale na své si přijdou i školní děti. Jednotlivé náměty jsou označeny pěti stupni obtížnosti.
Časopis je rozdělen do několika rubrik, mezi které patří kreativní dílna, kouzlení s nůžkami nebo třeba tvořihrátky se zvířátky. V každém čísle se navíc čtenáři seznámí s jednou tvořivou technikou (např. origami nebo quilling).
Náměty na tvoření jsou inspirované ročním obdobím, postup je podrobně popsán a navíc je doplněn fotografiemi, takže podle nich zvládnou pracovat i menší děti. Návody jsou doplněny o různé zajímavosti nebo tipy, takže má časopis i přidanou vzdělávací hodnotu.
Kromě návodů Rozmarýnka obsahuje množství omalovánek, dokreslovaček a dalších úkolů na podporu tvořivosti. Najdete tam i různé luštění, hledání rozdílů, počítání a další aktivity. Časopis však neobsahuje žádný příběh, který by děti motivoval k plnění úkolů, chybí jejich propojení.
Možná si říkáte, že náměty na tvoření včetně podrobných návodů najdete snadno na internetu, přesto má papírová podoba časopisu jednu nespornou výhodu. Umožní vám odvrátit zrak od obrazovek a společně s dětmi si vybrat, který výrobek se vám nejvíce líbí a chtěli byste si jej doma vytvořit.
Můj první časopis 2+, měsíčník, cena 79 Kč.
Kutílek je časopisem pro nejmenší děti od dvou let. Neobsahuje žádný text, pouze obrázky, takže malé děti s ním brzy zvládnou pracovat samostatně. Vysvětlení jednotlivých úkolů je velmi názorné pomocí obrázků. Rovněž jsou všechny aktivity označeny malým znakem, takže dítě hned ví, co bude na které stránce dělat.
Každé číslo obsahuje množství obrázkových samolepek a všechny mají určené místo, kam se mají nalepit. Mezi další úkoly patří vybarvování, spojování, stříhání, lepení, obtahování a dokreslování. Kutílek nepracuje s žádným příběhem, čísla nejsou tematická a jednotlivé úkoly tak nic nespojuje. Nicméně pro nejmenší děti je nejlepší motivací samotné lepení nálepek.
Můj první časopis 2-6 let, měsíčník, cena 45 Kč.
Puntík patří mezi nejoblíbenější časopisy pro nejmenší děti. Jeho velikou předností jsou promyšlené úkoly, kvalitní tvrdší stránky a krásné ilustrace. Strukturou je velmi podobný časopisu Sluníčko, zároveň je však jednodušší a přehlednější.
Celým časopisem provází malý veselý Puntík měnící barvy, kterého děti potkávají společně s dalšími postavičkami v každém čísle. Jednotlivé postavy mají propracovaný charakter i poslání. Například plyšový medvídek Vilda bydlí v malém domečku a ukazuje dětem, jak se co dělalo dříve, když ještě nebyly pračky a pro vodu se chodívalo do studny. S průzkumníkem Žárovkou děti zkoumají, jak věci fungují, a metodou prosvícení stránky zjišťují řešení nějakého problému. Maki je zvědavá detektivní opička, která řeší různé hádanky a rébusy.
Další postavy vystupují v krátkých vtipných komiksových příbězích, které jsou doplněny dalšími úkoly, malováním, vystřihováním, počítáním apod.
Úkoly mají různou obtížnost, od těch nejjednodušších, které zvládnou i dvouleté děti až po složitější vystřihovánky. Přesto se domníváme, že pro šestileté děti už bude časopis příliš jednoduchý a vyberou si raději jiný. Puntík sází na obrázky s minimem textu, takže delší pohádky v něm nehledejte. Obsahuje pouze komiksové příběhy a obrázkové čtení, což je pro menší děti ideální kombinace. Tvořivých úkolů je hned několik, kromě vystřihovánek, omalovánek a dokreslovaček najdete i tipy na další tvoření včetně jednoduchého návodu.
3-6 let, veselejší - zábavnější - hravější, měsíčník, cena 39 Kč.
Sluníčko je tradiční dětský časopis už od dob našich rodičů, vychází již přes 50 let a za tu dobu prošel mnohými změnami. Jeho cílem je čtenáře nejen pobavit, ale i něco naučit. Je tisknutý na měkkém papíru a na tvrdších listech jsou pouze v prostředku vystřihovánky. Některá čísla obsahují samolepky a aktivity k nim, není to však pravidlem.
Každé číslo je tematické vhledem k ročnímu období a pěkně pracuje s tradicemi. Aktivity jsou rozděleny do několika rubrik, přičemž nejobsáhlejší je Školička. Jejím cílem je procvičit klasické školkové dovednosti: grafomotoriku, abecedu, slovní zásobu, počítání apod.
Velmi zajímavá je dvoustránková Encyklopedie, která se snaží dětem vysvětlit význam různých činností, např. proč si čistit zoubky, proč jíst zdravě nebo k čemu je spánek. Oblíbená je také rubrika Kdysi a dnes, která formou dvou celostránkových obrázků ukazuje, jak se žilo před 100 lety třeba na poli, nebo jak tenkrát vypadala ulice a jak to tam vypadá dnes.
Se Sluníčkem si hodně počtete. Kromě jedné dvoustránkové pohádky a malovaného čtení časopis obsahuje několik krátkých komiksových příběhů. Mezi opakující se postavičky patří holčička Adélka, která je v roli rádce malého koťátka Lumpíka. Ten zkoumá svět jako malé děti a čtenáři se tak zábavnou formou dozvídají o světě kolem nás. Skřítek Lesánek zase vystupuje v příbězích zasazených do přírody. Ke komiksovým příběhům jsou omalovánky a další úkoly. Přínosné jsou také tvrdé kartičky s hádankami k vystřižení.
Kromě omalovánek jsou tvořící aktivity zařazeny v prostřední tvrdší části, obsahují stříhání, lepení nebo třeba vyšívání do připraveného obrázku. Navíc bývá zařazen jeden tip na domácí tvoření. Kreativních úkolů tedy není mnoho, časopis se zaměřuje spíše na čtenářskou gramotnost a nové vědomosti. Nevýhodou je četnější reklama.
3-7 let, kresli - stříhej - čti, měsíčník, cena 39,90.
Dráček je přehledný, celý na tvrdším papíru a jeho největší předností jsou originální vystřihovánky. Každé číslo jich obsahuje několik a vždy jsou velmi promyšlené, často zahrnují pohyblivé prvky nebo účel dalšího využití. Může to být ponorka s pohyblivým periskopem, strom s nasazovacími květy, stojící domečky nebo loutkové divadlo k pohádce.
Se stříháním se pracuje i v dalších úkolech, například prostřižením stránky si můžete vyrobit odklápěcí okénko a nahlédnout tak lišce do nory nebo si vytvořit jednoduchou iluzi běžících zvířátek pomocí tužky a stočené nastřižené stránky.
Dětský časopis Dráček podporuje kreativitu i v dalších úkolech, obsahuje dva tipy na domácí tvoření, omalovánky a nalepování částí do obrázku. Rovněž pracuje s příběhy.
Pravidelně se objevují dva komiksy, jeden s veverkou Rozinkou a jejími kamarády zvířátky a druhý s názvem Broučínci, který originálně kombinuje využití kreslených postaviček s fotografiemi přírody. Kreslené postavičky jsou černobílé a určené k vybarvení, děti tak dostanou příležitost podílet se na tvorbě komiksu, což také podporuje čtenářskou gramotnost. Kromě komiksů jsou v časopise dvě pohádky, obrázkové čtení a několik básniček.
Nevýhodou časopisu je, že jednotlivé úkoly nejsou propojené tématem (pouze respektují roční období), ani žádnou centrální postavou, přesto se příjemně odlišuje od ostatních především ve zmíněných vystřihovánkách a originálním malovacím komiksem.
tags: #spolecnost #priroda #casopisy #recenze