Valašské muzeum v přírodě: Zábava a poučení pro děti


21.03.2026

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925 sourozenci Jaroňkovými a je nejstarším muzeem svého druhu ve střední Evropě. Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm připravilo na letošní sezonu bohatý program.

Návštěvníci se mohou těšit na desítky akcí, folklorní festivaly, výstavy i výchovně vzdělávací programy. „Letos se o něco více než v předchozích letech chceme zaměřit na pořady pro naše nejmenší návštěvníky,“ informoval ředitel rožnovského skanzenu Jindřich Ondruš.

Jednotlivé areály muzea

Je tematicky rozčleněno na tři areály - Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu - v nichž v přirozené krajině stojí originální roubené stavby přenesené z terénu i kopie a rekonstrukce historických budov.

Dřevěné městečko

Dřevěné městečko je nejstarším a nejnavštěvovanějším areálem Valašského muzea v přírodě. Bylo otevřeno roku 1925 a prezentuje způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století. V době hlavní sezóny zde probíhají každý víkend folklorní a řemeslné programy. Dřevěné městečko je dějištěm několika folklorních festivalů.

V Dřevěném městečku je také otevřena expozice poštovního úřadu. Tato oživená expozice poskytuje návštěvníkům nejen stálé poštovní služby, ale nabízí i bohatý prodejní sortiment.

Čtěte také: Expozice Valašského muzea v přírodě

V Dřevěném městečku je pro malé návštěvníky připraven dvorek pro děti. Na dvorku jsou k vidění dřevěná zvířátka. Mezi Billovou chalupou a Janíkovou stodolou uvidíte funkční historický kolotoč. Jedná se o rekonstrukci pouťových zařízení z poloviny 19. století.

Prohlídka Dřevěného městečka

Vydejte se objevit, co skrývá nejstarší část Valašského muzea v přírodě. Prohlídku areálu můžete absolvovat buďto individuálně nebo s průvodcem. Průvodce není nutné rezervovat dopředu. V průběhu prohlídky si můžete posedět na lavičkách. Pokud pojedete s kočárkem, jistě oceníte rovinatý terén městského parku. V areálu objevíte způsob bydlení a života v období od poloviny 19. až po první čtvrtinu 20. století.

Valašská dědina

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Hospodářské usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná mnohé vesnice na úbočích Beskyd. První objekty byly postaveny v roce 1962, areál zpřístupněn od roku 1972. Interiéry obytných domů zachycují způsob bydlení od poloviny 19. století v různých sociálních vrstvách.

V průběhu roku se zde konají programy, oživující staré způsoby hospodaření. Políčka, zahrádky a ovocné stromy připomínají pěstování starých plodin. V roce 2017 zde pracovníci muzea sami postavili kamenný chlév.

Mlýnská dolina

Mlýnská dolina je nejmladším areálem Valašského muzea v přírodě. Byla otevřena v roce 1982. Jsou v ní sdruženy dodnes funkční technické stavby převážně na vodní pohon. Umístění valchy, mlýna a pily je téměř přesnou rekonstrukcí situace, která ještě v první polovině 19. století existovala ve Velkých Karlovicích - údolí Podťaté.

Čtěte také: Unikátní skanzen v Zubrnicích

Lisovna oleje je původní stavbou ze 17. století. Hamr je rekonstrukcí provozu z Ostravice. S výjimkou lisovny jsou všechny mechanismy poháněny vodní silou. V objektu vozovny z Ostravice je instalována expozice „Dopravní prostředky na Valašsku". Výstava představuje svým zaměřením různé formy dopravních prostředků, které se využívaly v zemědělství, lesnictví, obchodní činnosti, dopravě osob a v rámci dalších živností a řemesel. V letech 2008 - 2009 byl areál rozšířen o nové objekty - obytný dům z Trojanovic, kovárnu z Horní Lidče a stodolu z Velkých Karlovic - Podťatého.

Kolibiska

Za horizontem Valašské dědiny vzniká nový areál muzea - Kolibiska. Již nyní si zde můžete prohlédnout první stavby: hájovnu a chlévy z Nového Hrozenkova, Bylnice a starou hájovnu z Valašské Bystřice. Během let budou přibývat další stavby - chalupy, koliby, seníky, kumorku, brug, kopinec... Možná ani netušíte, co se za některými názvy skrývá, ale o to větší důvod sledovat, jak se Kolibiska rodí.

Tvoří se zde historická kulturní krajina - modeluje se terén, zakládají se políčka a cesty, budují stavby, sází a kácí stromy... Areál vzniká pro ty z vás, kdo se rádi procházíte v přírodě a přemýšlíte o historii. Třeba o tom, jak vypadaly hory za dob bačů, dřevorubců, milířníků či pasekářů z odlehlých samot před tím, než je ve velkém začali navštěvovat turisté. Kolibiska přirozeně navazují na Valašskou dědinu, stejně jako v Karpatech na každou vesnici navazovaly pestře využívané části hor. Naši předci se zde snažili co nejlépe zužitkovat nejen půdu, ale i vše, co nabízel les.

Kolibiska je vznikající areál, otevřený bude v roce 2027, kde už teď můžete vidět například hájovnu a chlévy.

Další aktivity v okolí

  • Aquapark s bazény a vodními atrakcemi najdete v centru Valašského Meziříčí, 15 km od Vsetína. Během letního období můžete ve Valašském Meziříčí využít letní koupaliště Valmez.
  • Zajeďte si do Gibon parku v Rožnově pod Radhoštěm.
  • Lázně Teplice nad Bečvou mají zajímavý unikát.
  • Jestli máte rádi chůzi mezi stromy a krajinu Beskyd, můžete si zajet do Trojanovic nedaleko Frenštátu pod Radhoštěm.
  • Dvacet kilometrů od Rožnova, nedaleko vrcholu hory Radhošť, stojí Pustevny, horské středisko, jehož první útulny projektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Praktické informace

Délka a náročnost trasy: Prohlídka areálu vede po celou dobu po zpevněné cestě.

Čtěte také: Historie Valašského muzea

Občerstvení: V areálu máte možnost drobného občerstvení v kavárně nebo ochutnání tradičních jídel v hospodách.

Praktické informace: Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Zajímavosti poblíž: Další části Valašského muzea v přírodě - Mlýnská dolina a Valašská dědina.

Náš tip: Při předložení naší Beskydy Valašsko Card získáte slevu na vstupné.

tags: #vakasske #muzeum #v #prirode #deti #aktivity

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]