Studie znečištění ovzduší ve Větřkovicích


08.03.2026

Tento článek se zaměřuje na problematiku znečištění ovzduší, přičemž se dotýká i lokality Větřkovice v kontextu širších regionálních a celostátních snah o zlepšení kvality životního prostředí.

Regionální kontext a operační programy

Společný regionální operační program (SROP) je souhrnným dokumentem, který zahrnuje rozvojové priority sedmi regionů soudržnosti (celé území České republiky s výjimkou hl. města Prahy). Tyto priority mohou být v období 2004-2006 podporovány ze strukturálních fondů EU v rámci Cíle 1.

Regionální operační program NUTS II Moravskoslezsko je určen pro region soudržnosti Moravskoslezsko, který je totožný s Moravskoslezským krajem. Zaměřuje se na zlepšení dopravní dostupnosti a propojení regionu.

Integrovaný regionální operační program (IROP) navazuje na Integrovaný operační program a regionální operační programy z programového období 2007-2013. ROP usiluje o vyvážený rozvoj území, zkvalitnění infrastruktury, zlepšení veřejných služeb a veřejné správy a zajištění udržitelného rozvoje v obcích, městech a regionech. Cílem IROP je posílení regionální konkurenceschopnosti a kvality života všech obyvatel ČR.

Operační program Životní prostředí (OP Životní prostředí) je zaměřený na zlepšování kvality životního prostředí a tím i zdraví obyvatelstva.

Čtěte také: Životní Prostředí a jeho Znečištění

Projekty a rekonstrukce v Moravskoslezském kraji

V rámci Moravskoslezského kraje probíhají různé projekty zaměřené na modernizaci a rekonstrukci infrastruktury, které mají přímý nebo nepřímý vliv na kvalitu ovzduší. Mezi tyto projekty patří:

  • Program modernizace a rekonstrukce průtahů měst a obcí a navazujících úseků na území MSK silnic II. a III.
  • Rekonstrukce a modernizace silnic II. a III. tříd v Moravskoslezském kraji.
  • SILNICE 2008 - 3. Komunikace II/479 ulice Českobratrská, III.
  • SILNICE 2011 - II. Silnice II/449 - Rýmařov - Ondřejov, II.

Konkrétní příklady rekonstrukcí silnic zahrnují:

  • Silnice II/462 Větřkovice - Jelenice I. a II.
  • II/449 a II/445 Rýmařov - Ondřejov, rekonstrukce silnice km 0,00-11,40 - I.
  • Rekonstrukce a modernizace silnice II/477 v Ostravě, ul.
  • Silnice III/4794 Paskov most ev.č.
  • Komunikace II/479 ulice Českobratrská II.
  • Silnice III/4832 - opěrná zeď Životice v okr.

Další projekty zahrnují rekonstrukce mostů a okružních křižovatek, například:

  • Rekonstrukce mostů ev.č.
  • Okružní křižovatka II/486 x III/48615 Brušperk vč.

Výzkum a analýzy

V oblasti výzkumu znečištění ovzduší byly provedeny studie zaměřené na identifikaci zdrojů znečištění a vývoj analytických a mapových modulů pro hodnocení imisní situace. Zpráva pro identifikaci vlastností rekultivačních substrátů na bázi kalů z ČOV a dalších vhodných odpadních materiálů také přispívá k pochopení možností snižování negativních dopadů na životní prostředí.

Byly vypracovány i studie hydrogeologického a geofyzikálního průzkumu vrchu Kazničov (obora Hukvaldy) a širšího okolí vodní nádrže Větřkovice.

Čtěte také: Druhy dopravy a znečištění vody

Mezi další relevantní výzkumné zprávy patří:

  • Zpráva MOŽNOSTI TRADIČNÍ KREMACE A DALŠÍ ALTERNATIVY KE KLASICKÉMU POHŘBÍVÁNÍ.
  • Stanovení indikátorů a kritérií pro zajištění plnění bezpečnostních funkcí složek hlubinného uložiště.
  • Závěrečná zpráva o vlivu zatápění karvinské části OKR na povrchové objekty, včetně mapové dokumentace a vyhodnocení rizik v důsledku stoupající důlní, resp. podzemní vody.

Tabulka vybraných projektů a stavebních nákladů

Projekt Stavební náklady (mil. Kč)
Silnice II/442 St.Heřmínovy - H. Kunčice - Vítkov - hranice okr. NJ vč. IROP 1
Silnice II/464 v úseku hr. IROP 2
Rekonstrukce a modernizace sil. II/442 v úseku Jakubčovice n. Odrou - hr. okr. Stavební náklady v mil.
Silnice II/647 Ostrava, ul. Plzeňská Od vodárny po křižovatku se sil. Stavební náklady v mil.
Silnice III/4787 Ostrava ul. Výškovická - rekonstrukce mostů ev.č. Stavební náklady v mil.
Silnice III/47811 Nová Bělá, ul. Stavební náklady v mil.

Čtěte také: Hlukové znečištění a velryby

tags: #Větřkovice #znečištění #ovzduší #studie

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]