Nový sport plogging? Je pro každého, je zadarmo a ještě pomůže k lepšímu životnímu prostředí


12. 12. 2018

Ve Švédsku se zrodil zcela nový sport, takzvaný plogging. Organizovaně vznikla tato aktivita před dvěma lety a už za dva roky své existence se dostala do povědomí dalších zemí, včetně Česka. Za provozování ploggingu nezaplatíte ani korunu, utužíte svou kondici a ještě pomůžete planetě Zemi.

Plogging je kombinace slov pluck (sbírání) a jogging (běhání) a znamená v podstatě běhat a zároveň sbírat odpadky. A pokud si myslíte, že jde o nenáročný sport, hodně se mýlíte. Jeho výhodou je, že každý se ploggingu může věnovat podle svých sil a možností. Kromě obyčejného běhu umožňuje plogging i další pohyby, jako jsou například dřepy, ohýbání se a různé protahování. Zároveň pomáhá přírodu a veřejná prostranství vyčistit od znečištění především plasty.

Cvičení bylo poprvé zmíněno v roce 2016, ale populárním se stává až nyní. Nespornou výhodou je, že k němu nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Stačí si vzít pytel na odpadky, dobré boty a vyběhnout do ulic, přičemž cestou sbíráte veškerý nepořádek. I když je plogging rozšířený především ve Švédsku, získává tento nový sport mezi lidmi čím dál větší oblibu a rozšířil se tak do dalších evropských zemí, ale i Austrálie či USA.

To, že tento zajímavý sport vznikl právě ve Švédsku, není asi žádným překvapením. Švédové si na přírodu hodně potrpí a vždy byli v tomto ohledu jaksi napřed. Ani Češi ale nemají k ploggingu daleko. Pravidelně se u nás koná například kampaň Ukliďme Česko. Letos se do ní zapojilo více než 76 000 dobrovolníků a během jara sesbírali přes 1 000 tun odpadů na 1 928 místech v celé České republice. Asi u toho dobrovolníci neběhali, ale co není, může třeba jednou být.

Ve Švédsku však podobné aktivity povýšili už na sport, a jak se zdá, kápli lidem do noty. Jedním ze spouštěčů pro vznik nového sportu byl stále narůstající počet plastového odpadu ve světě. V oceánech se dokonce vytvořil z nahromaděného odpadu celý plující kontinent. Nikdo se nehlásí k jeho nesmírně nákladnému odstranění, přitom ohrožuje mořské živočichy a přirozenou rovnováhu vodních ekosystémů.

A právě obavy o zdraví naší planety lidi přiměl k nápadu spojit příjemné s užitečným. To dalo základy ploggingu. U jeho zrodu přitom stál 57letý Švéd a environmentalista Erik Ahlström.

Výhody ploggingu

  • Při sbírání odpadků se člověk musí různé ohýbat, čímž posiluje své tělo. Při hodince ploggingu tak spálíte průměrně 500 až 1000 kalorií – záleží na rychlosti běhu. Plogging je tedy skvělý způsob, jak posilovat své tělo. Jeho vliv na lidské zdraví je podobný jako u běhání. Jen k němu přidáte navíc dřepy, výpady a podobně.
  • Sbíráním odpadků lidé čistí přírodu a pomáhají ji dělat krásnější. Z ploggingu si tedy odnesete hlavně dobrý pocit. A ten má nesporně pozitivní vliv na lidskou psychiku.
  • Tento nový sport můžete provozovat téměř kdykoliv. Ať už je všední den, víkend, ráno nebo večer.
  • Na plogging nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí vám běžné běžecké boty, sportovní oblečení a pytel na odpadky.
  • Na rozdíl od permanentek do drahých fitness center, plogging nic nestojí.
  • Na věku nesejde. Jestli už nemáte kondici na běhání, provozujte plogging klidně i při běžné procházce. Každý sesbíraný kousek odpadu a každá aktivita se totiž počítá.

Zdroj: https://styl.instory.cz/2056-znate-novy-sport-plogging-je-pro-kazdeho-je-zadarmo-a-jeste-pomuzete-zemi.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelená Hrabová, z.s.

zelenahrabova@seznam.cz
IČ: 06145655
Paskovská 664/31
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Václavíková, DiS.

tel. 774 854 456
vaclavikova.jana@gmail.com

Jana Batelková, MBA

tel. 733 195 735
Jajka.b@seznam.cz