Čistírny odpadních vod bojují s pevnými nečistotami, které denně přitékají kanalizací. Jde hlavně o vlhčené kapesníky a ubrousky, které v kanalizační síti a v čistírnách působí velké problémy. Na rozdíl od toaletního papíru se totiž nerozpadnou a jejich likvidace stojí peníze navíc.
Do čistírny odpadních vod denně přiteče velké množství vody – a v ní také obaly od prášků, potkani, hadry a hlavně vlhčené kapesníčky. Něco zachytí mříž, něco česla a něco projde dokonce ještě dál. Ucpe to mříž na česle a pokud se jedná o čerpadla, zde se namotá dohromady těch kapesníčků víc a vytvoří takovou zátku a ta to čerpadlo ucpe.
Pro čistírnu to znamená čas a práci navíc a také vyšší náklady. Denně se z různých čistíren může odvézt až dvě a půl tuny takového odpadu. A právě materiál hraje zásadní roli. Vlhčené ubrousky a běžný toaletní papír mají jiné složení, a tím pádem jinou schopnost rozpadnout se. Zatímco běžný toaletní papír se rozloží do minuty, vlhčený kapesník ne, ten je z plastu a v přírodě se nerozloží za stovky, tisíce let.
Celý proces čištění odpadní vody trvá kolem čtyřiadvaceti hodin. Pak odpad mizí na skládku a voda odtéká do řeky, potoku. Podle vědců z chemické fakulty čistá ale zdaleka není.
Ve vodě se vyskytují antibiotika, látky ze skupiny betablokátorů, které jsou na srdce, antidepresiva.
Člověkem vytvořené organické látky totiž ve stopovém množství pronikají z čistíren odpadních vod do přírody. Tam pak můžou mít vliv na další organismy. Proto zkoumá hned několik vědeckých týmů, jak proces čištění upravit, aby se látky nedostávaly do přírody.
V jedné laboratoři proto zkoumají rezidua léčiv, v druhé pak mikroplasty. Ty se do kosmetiky přidávají, protože se tam používají jako abrazivum, třeba v zubní pastě, nebo do peelingu. Na tyto mikroplasty se mohou navázat léčiva z odpadní vody a tím zvětšit jejich koncentraci a tak zvýšit jejich účinek a průnik do těl živočichů.
Voda navíc může obsahovat nejen zbytky léčiv, ale i drog. Průzkum odpadních vod, který si zadal stát, ukazuje i to, jaké návykové látky lidé nejvíc užívají. V případě Česka vede pervitin.
Závěrem chceme vyzvat všechny obyvatele nejrůznějších koutů světa, aby se zamysleli nad tím, kam výše zmíněné výrobky vyhazují a aby je, pokud si je nutně musí zakoupit, vhazovali do komunálního odpadu. Po přečtení toho článku již zajisté chápeme důvod, proč je nesplachovat například do WC.
Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2766461-vlhcene-ubrousky-pleny-plasty-cistirny-odpadnich-vod-vyvezou-tuny-odpadu-kazdy-den
Zelená Hrabová, z.s.
zelenahrabova@seznam.cz
IČ: 06145655
Paskovská 664/31
Ostrava-Hrabová
72000