Vlhčené ubrousky, pleny, plasty v našich vodách


17. 2. 2020

Čistírny odpadních vod bojují s pevnými nečistotami, které denně přitékají kanalizací. Jde hlavně o vlhčené kapesníky a ubrousky, které v kanalizační síti a v čistírnách působí velké problémy. Na rozdíl od toaletního papíru se totiž nerozpadnou a jejich likvidace stojí peníze navíc.

Do čistírny odpadních vod denně přiteče velké množství vody – a v ní také obaly od prášků, potkani, hadry a hlavně vlhčené kapesníčky. Něco zachytí mříž, něco česla a něco projde dokonce ještě dál. Ucpe to mříž na česle a pokud se jedná o čerpadla, zde se namotá dohromady těch kapesníčků víc a vytvoří takovou zátku a ta to čerpadlo ucpe.

Pro čistírnu to znamená čas a práci navíc a také vyšší náklady. Denně se z různých čistíren může odvézt až dvě a půl tuny takového odpadu. A právě materiál hraje zásadní roli. Vlhčené ubrousky a běžný toaletní papír mají jiné složení, a tím pádem jinou schopnost rozpadnout se. Zatímco běžný toaletní papír se rozloží do minuty, vlhčený kapesník ne, ten je z plastu a v přírodě se nerozloží za stovky, tisíce let.

Celý proces čištění odpadní vody trvá kolem čtyřiadvaceti hodin. Pak odpad mizí na skládku a voda odtéká do řeky, potoku. Podle vědců z chemické fakulty čistá ale zdaleka není.

Ve vodě se vyskytují antibiotika, látky ze skupiny betablokátorů, které jsou na srdce, antidepresiva.

Člověkem vytvořené organické látky totiž ve stopovém množství pronikají z čistíren odpadních vod do přírody. Tam pak můžou mít vliv na další organismy. Proto zkoumá hned několik vědeckých týmů, jak proces čištění upravit, aby se látky nedostávaly do přírody.

V jedné laboratoři proto zkoumají rezidua léčiv, v druhé pak mikroplasty. Ty se do kosmetiky přidávají, protože se tam používají jako abrazivum, třeba v zubní pastě, nebo do peelingu. Na tyto mikroplasty se mohou navázat léčiva z odpadní vody a tím zvětšit jejich koncentraci a tak zvýšit jejich účinek a průnik do těl živočichů.

Voda navíc může obsahovat nejen zbytky léčiv, ale i drog. Průzkum odpadních vod, který si zadal stát, ukazuje i to, jaké návykové látky lidé nejvíc užívají. V případě Česka vede pervitin.

Závěrem chceme vyzvat všechny obyvatele nejrůznějších koutů světa, aby se zamysleli nad tím, kam výše zmíněné výrobky vyhazují a aby je, pokud si je nutně musí zakoupit, vhazovali do komunálního odpadu. Po přečtení toho článku již zajisté chápeme důvod, proč je nesplachovat například do WC.

Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2766461-vlhcene-ubrousky-pleny-plasty-cistirny-odpadnich-vod-vyvezou-tuny-odpadu-kazdy-den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelená Hrabová, z.s.

zelenahrabova@seznam.cz
IČ: 06145655
Paskovská 664/31
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Václavíková, DiS.

tel. 774 854 456
vaclavikova.jana@gmail.com

Jana Batelková, MBA

tel. 733 195 735
Jajka.b@seznam.cz