Zimní sezóna a přikrmování ptáků na krmítkách se blíží


16. 11. 2022

Sezóna plných krmítek se pomalu blíží a spolu s ptáky na vás máme velkou prosbu. Přikrmujte zodpovědně! Z hlediska člověka je plné krmítko úžasná věc – ptáky nám přiláká na dosah, můžeme je krásně pozorovat, máme skvělý pocit, že ptákům pomáháme. Je to ale tak? Mají z přikrmování užitek všechny druhy? Určitě nechceme, abyste s přikrmováním přestali. I nás to baví! Pojďme ale přikrmovat zodpovědně, abychom ptákům pomáhali a neubližovali jim.

Krmítka plní rok od roku stále více lidí. Mějte prosím na paměti, že nesprávnou skladbou potravy můžete nadělat více škody než užitku. Pestrá směs semen, nasekané ořechy, čerstvé i sušené ovoce mohou na krmítko lákat mnoho ptačích druhů.
Nikdy do krmítka nedávejte kuchyňské zbytky, připálené či solené potraviny.

Nezapomínejte i na druhy, které krmítka nenavštěvují, část potravy nasypte i pod krmítko. Kosy a drozdy potěší i jablka a jeřabiny, šplhavce a sýkory tuková směs. Čím pestřejší potravu nabídnete, tím pohostíte větší množství druhů. Krmítko umístěte na klidné a přehledné místo.

Velmi důležitá je i hygiena na krmítku. Krmítka jsou místa, kde se ptáci shlukují a snáze se tak mezi nimi šíří nemoci. Důležitou roli hraje prevence – správným výběrem krmítka a pravidelným čištěním můžete chorobám předcházet. Nejideálnější jsou z tohoto pohledu závěsná tubusová krmítka se zásobníkem, kde se ptáci příliš nepotkávají. Díky zásobníku o objemu 4,1 l jej ocení především ti, kteří nemohou pravidelně kontrolovat zásobu semínek, zejména pak chataři a chalupáři.

Nezapomeňte vaše krmítka bedlivě pozorovat. Nezbývá v něm večer mnoho potravy? Neprší do něj? Lepší je nechat krmítko někdy prázdné, než abychom ptáky překrmovali. Pokud máte krmítko u okna či jiných skleněných ploch, nezapomeňte tyto plochy pro ptáky zviditelnit! Ptákům nezapomeňte nabídnout i vodu.

Další ročník sčítání ptáků na krmítkách Ptačí hodinka, proběhne 6.–8. ledna 2023. Veškeré informace o programu najdete na webu Ptačí hodinky. Nezapomeňte pozvat ke sčítání i kamarády a známé. Každý pták (i člověk) se totiž počítá! Užívejte pošmourný listopad s ptáky za okny.

Zdroj: email od Dity Hořákové, Česká společnost ornitologická

Zelená Hrabová, z.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelená Hrabová, z.s.

zelenahrabova@seznam.cz
IČ: 06145655
Paskovská 664/31
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Václavíková, DiS.

tel. 774 854 456
vaclavikova.jana@gmail.com

Jana Batelková, MBA

tel. 733 195 735
Jajka.b@seznam.cz