1 TWh Spotřeba, Odpady a Data v České Republice


04.03.2026

Energetika v České republice prochází rozsáhlou transformací, která se dotýká firem i domácností. Rok 2024 lze označit za první zcela pokrizový rok v energetice Evropské unie. Dění na evropských energetických trzích a v české energetice stále více zajímá nejen odborníky, ale i širší veřejnost.

Klíčové Ukazatele Roku 2024

V roce 2024 došlo k významným změnám v oblasti výroby a spotřeby elektřiny, stejně jako v podílu obnovitelných zdrojů.

Klíčové ukazatele roku 2024:

  • Celková výroba elektřiny: 68,7 TWh (-4 %)
  • Celková spotřeba elektřiny: 57,9 TWh (0 %)
  • Výroba z uhelných zdrojů: 23,7 TWh (-12 %)
  • Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny: 18,5 %
  • Výroba solárních elektráren: 3,9 TWh (+40 %)
  • Průměrná spotová cena: 85 EUR/MWh
  • Přeshraniční bilance: 6,43 TWh (-30 %)
  • Cena elektřiny pro domácnosti: 2667 Kč/MWh (-22 %)

Výroba Elektřiny

Celková výroba elektřiny v ČR zaznamenala druhý rok po sobě meziroční pokles, tentokrát o zhruba 4 %. České zdroje vyrobily v roce 2024 celkem 68,7 TWh. Tento pokles byl způsoben zejména nižší výrobou v uhelných elektrárnách, kdy hnědouhelné elektrárny vyrobily zhruba o 8 % méně elektřiny a černouhelné dokonce o 64 % méně elektřiny než v roce 2023. Významně naopak vzrostla výroba solárních elektráren, ty díky nárůstu instalovaného výkonu vyrobily podle dat ENTSO-E o 40,5 % více elektřiny než v roce 2023.

Jaderné a hnědouhelné zdroje jsou již tradičně největším zdrojem elektřiny v ČR, když se na celkové výrobě elektřiny podílely 40,8 %, respektive 33,5 %. Na třetí místo se vyhouply solární elektrárny, které svou výrobu navýšily druhý rok po sobě. S podílem 5,7 % na celkové výrobě elektřiny a meziročním nárůstem objemu výroby o více než třetinu tak předčily plynové zdroje, které se na celkové výrobě podílely 5,1 %.

Čtěte také: NEDC a WLTP: Vysvětlení pojmů

Spotřeba Elektřiny

Celková spotřeba elektřiny v ČR v roce 2024 stagnovala a nenavázala tak na klesající trend z předchozích let. Čistá spotřeba minulý rok dosáhla 57,9 TWh. Spotřeba v roce 2024 zůstala pod úrovní před pandemií (2019), což odráží přetrvávající trendy úspor a změn v průmyslové i domácí spotřebě.

Graf: Průměrná roční teplota v ČR

Teplé počasí i vysoké ceny elektřiny snižují spotřebu již třetí rok v řadě.

Obchodní a Fyzické Přeshraniční Toky

ČR v roce 2024 exportovala 7,68 TWh a importovala 1,26 TWh elektrické energie. Čistá exportní pozice ve výši 6,43 TWh je nejnižší nejméně za posledních 10 let a o 30 % nižší než v roce 2023.

Obnovitelné Zdroje Energie

Obnovitelné zdroje energie jsou nadále nejrychleji rostoucím zdrojem elektřiny. Přírůstek je tažen především solárními elektrárnami, kterých bylo instalováno za rok 2024 celkem 967 MWp instalovaného výkonu. Výkon solárních elektráren v České republice tak zaznamenal přibližně 28% nárůst instalovaného výkonu na celkových 4 430 MWp.

S rostoucím instalovaným výkonem OZE roste i počet hodin se zápornou nebo nulovou cenou elektřiny, rok 2024 byl v tomto ohledu rekordní a přinesl jich 361.

Čtěte také: Test Volkswagen Touran 1.4 TSI

Výroba Elektřiny v Budoucnu

ČR bude v budoucnu nadále spoléhat na jaderné elektrárny, jejichž instalovaný výkon by měl v následujících deseti letech růst, zatímco uhelné elektrárny budou od roku 2030 postupně odstavovány.

Očekává se naopak rostoucí výroba obnovitelných zdrojů energie, a to vlivem nárůstu jejich instalovaného výkonu.

Energetika v roce 2025

Celková výroba elektřiny v ČR v roce 2025 poprvé od roku 2021 vzrostla, a to o 2,6 TWh (+3,8 %) na 71,4 TWh. Růst výroby táhly jaderné elektrárny, jejichž netto výroba vzrostla meziročně o 2,2 TWh (8,0 %) na 30,3 TWh.

Čistá spotřeba elektřiny minulý rok dosáhla 59,3 TWh. Celková spotřeba elektřiny v ČR v roce 2025 tedy vzrostla meziročně o 2,3 %, a nenavázala tak na klesající trend z posledních let. Za růstem spotřeby stojí zejména chladnější počasí oproti předchozímu roku a vyšší stabilita koncových cen elektřiny.

Ve srovnání s rokem 2024 došlo v roce 2025 k nárůstu objemu exportované elektřiny do sousedních států. Čistá obchodní bilance ČR tvořila 7,56 TWh elektrické energie, což ve srovnání s rokem 2024 představuje 18% nárůst.

Čtěte také: Přehled jízdních cyklů a emisních norem

Klíčové ukazatele roku 2025

  • Celková výroba elektřiny 71,4 TWh (+3,8 %)
  • Výroba jaderných elektráren 30,3 TWh (+8,0 %)
  • Výroba solárních elektráren 4,71 TWh (+20,4 %)
  • Podíl OZE na výrobě 17 % (0,05 %)
  • Přeshraniční bilance 7,56 TWh (+18 %)
  • Čistá spotřeba elektřiny 59,3 TWh (+2,3 %)
  • Obchodní složka ceny elektřiny 2942 Kč/MWh (-8 %)
  • Nulové či záporné ceny 375 hodin (+17,6 %)

Nakládání s Odpady a Životní Prostředí

V oblasti odpadů a životního prostředí je klíčové energetické využívání odpadů. Zařízení na energetické využívání odpadů, které se plánuje v areálu elektrárny Mělník, dostalo zelenou od Ministerstva životního prostředí. Energetické využívání odpadů ale budí emoce a obavy, aby nezbrzdilo vysoké cíle recyklace.

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci června 141,3 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly o 11,6 miliardy korun. Vyčerpáno bylo 40,5 miliardy korun.

Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje

Zásady územního rozvoje Olomouckého kraje, aktualizace č. 2a (2019) [akt. Rozvojová oblast Olomouc - seznam obcí: Bělkovice - Lašťany, Bohuňovice, Bukovany, Bystročice, Bystrovany, Dolany, Grygov, Hlubočky, Hlušovice, Hněvotín, Kožušany-Tážaly, Krčmaň, Lutín, Majetín, Mrsklesy, Olomouc, Přáslavice, Samotíšky, Tovéř, Velká Bystřice, Velký Týnec, Křelov-Břuchotín, Skrbeň, Příkazy, Šternberk (pouze k. ú. Seznam obcí: Bludov, Šumperk, Leština, Lukavice, Postřelmov, Rájec, Zábřeh (bez k. ú. Václavov u Zábřeha a k. ú.

tags: #1 #twh #spotreba #odpady #data

Oblíbené příspěvky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Zelaná Hrebová, z.s.

[email protected]
IČ: 06244655
Paskovská 664/33
Ostrava-Hrabová
72000

Bc. Jana Veclavaková, DiS.

tel. 774 454 466
[email protected]

Jaena Batelk, MBA

tel. 733 595 725
[email protected]